Aktualności

Folkowo w Radomii!

Za nami przegląd śpiewaczy! ❤️🧡💛💚💙💜

17 września 2022 w Radomii odbył się XIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych pod patronatem Pani Wójt Gminy Świdnica, Izabeli Mazurkiewicz-Kąkol. Zgromadzeni uczestnicy i widzowie na pewno nie mogli narzekać na nudę. Ale po kolei, wszystko Wam opowiemy. Zaczęło się od… złych prognoz pogodowych. Przegląd zwykle odbywa się w plenerze i tak też był zaplanowany w tym roku. Miał odbyć się na placu przy sali wiejskiej w Radomii. Zapowiedzi niskich temperatur i deszczu nie zachęcały jednak do kilkugodzinnego biesiadowania na dworze, dlatego imprezę przeniesiona do sali. Okazało się to słusznym posunięciem, bo już podczas przygotowań do przeglądu, a także w jego trakcie, nad Radomią przeszło kilka ulew.

A cóż działo się na sali? Na przegląd przybyło osiem zespołów z różnych miejscowości naszego województwa, a w roli gospodarza wystąpił, jak co roku, zespół „Świdniczanie” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy. Łącznie na przegląd przyjechało ponad stu śpiewaków i muzyków. Gdy do artystów dołączyli widzowie, sala w Radomii niemal pękała w szwach! Zespoły zaprezentowały głównie piosenki biesiadne i ludowe, a niektóre wykonały także własne utwory, z napisanymi przez siebie słowami, a czasem nawet i muzyką. Podczas przeglądu panowała bardzo ciepła, zabawowa atmosfera. Pomiędzy występami, konferansjerzy: Paulina Szewczyk i Michał Kiszowara, z pomocą akordeonistów Piotra Łabiaka z zespołu „Świdniczanie” i Jana Lechockiego z zespołu „Bobrzanki”, starali się zabawiać i animować publiczność wesołymi przyśpiewkami, tańcami i konkursami. Nikogo nie trzeba było długo zachęcać, gdyż rozochoceni wesołą atmosferą śpiewacy sami wychodzili na parkiet, bawiąc się doskonale przy występach swoich kolegów i koleżanek. Punktem kulminacyjnym przeglądu był finał muzyczno-taneczny z udziałem przedstawicieli wszystkich zespołów oraz przyznanie nagród najbardziej wyróżniającym się zespołom. Nagrodę publiczności otrzymał Zespół „Złote Łany” z Bożnowa, a nagrodę organizatora – „Bobrzanki” z Nowogrodu Bobrzańskiego, które w tym roku obchodzą swoje 40-lecie. Oprócz nagrodzonych, w przeglądzie wzięły udział następujące zespoły: „Trzebiechowianie” z Trzebiechowa, „Astry” ze Szprotawy, „Konotopianie” z Konotopu, „Luna Rosa” z Jelenina, „Magdalenki” ze Szprotawy, oraz „Na Wójtowej Roli” z Dąbia. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki wykonane przez Grzegorza Hadzickiego – rzeźbiarza ze Świdnicy. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem i swobodnym tańcem. Energia płynąca od uczestników wydarzenia była tak duża, że przegoniła znad Radomii chmury i wszyscy odjeżdżali do swoich domów w blasku pięknej kolorowej tęczy.

Dziękujemy Pani Sołtys Radomii za ogromną pomoc w organizacji wydarzenia oraz poczęstunek, Klubowi Seniora i zespołowi Świdniczanie za przepyszne ciasta, KGW Wilkanowo za wszystkie smakowitości oraz Ogrodnictwu Mordel za użyczenie kwiatów do scenografii.

Wszystkim śpiewakom mówimy do zobaczenia za rok. I już oficjalnie możemy ogłosić, że kolejna edycja gminnego przeglądu odbędzie się w Wilkanowie.

PEŁNA FOTORELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST W ZAKŁADCE GALERIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *