Aktualności

LKA PLASTYKA POWIAT!

Już 18 kwietnia o godz. 10.00 w naszym ośrodku kultury odbędą się eliminacje powiatowe w konkursie PLASTYKA w ramach Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 🧡💜💚
Specjalnie na tę okazję Pani Marta Surudo – uczestniczka grupy ceramicznej zaprojektowała i wykonała pamiątkową statuetkę, która otrzymała od nas urocze imię – HENIUTEK – na cześć prowadzącego zajęcia ceramiczne – Henryka Krakowiaka! 🤩🥳
Heniutki trafią do wszystkich laureatów plastycznych zmagań! 💪
 
Dzieciaki z całego powiatu zielonogórskiego zmierzą się z tematem „PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH”! A oceniać ich będzie Rada Artystyczna w składzie:
 
KATARZYNA ŻOK
——————–
Malarka, rysowniczka, ilustratorka. W swojej twórczości ukazuje naturę polskiego krajobrazu, aby w naszej wyobraźni ocalić je od zapomnienia. Uprawia malarstwo sztalugowe wielkoformatowe oraz artystyczną grafikę warsztatową o tematyce związanej z bioniką i przyrodą. Zajmuje ją sztuka szeroko pojęta a swoje twórcze pomysły realizuje w społecznych projektach artystycznych.
Jest absolwentką Wydziału Artystycznego na UZ na kierunkach Architektura wnętrz i Malarstwo. Dyplom w pracowni projektowania terenów zielonych u profesora Bogumiła Kaczmarka. Dyplom z malarstwa u profesora Jarosława Łukasika. Warsztat grafiki wklęsło i wypukło druku poznała i doskonaliła w pracowni profesora Piotra Szurka i Maryny Mazur.
 
MONIKA ŁAKOMSKA
———————–
Artysta plastyk, edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskała w 1994 roku w pracowni Technik Metalowych prof. Tadeusza Jackowskiego. W zakresie malarstwa studiowała w pracowni Prof. Józefa Walczaka. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz za granicą.
Zorganizowała 10 wystaw indywidualnych, uczestniczyła również w wielu wystawach zbiorowych, m. in. Konkursów ogólnopolskich: II Triennale Malarstwa Animalis 2011 Galeria MM Chorzów, „Materia medicinalis-Materia aticifialis” Muzeum Farmacji Kraków 2011r. , 21 oraz 22 Aukcja Młodej Sztuki, Warszawa 2013r., Stypendystka Prezydenta Miasta Zielona Góra w dziedzinie sztuk plastycznych w 1996 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelę. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
 
MAŁGORZATA UGLIK
————————
Doświadczona ilustratorka i graficzka, która rozwija swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej prace zdobiły strony
magazynów takich jak „Świerszczyk”, „Filozofuj”, „Fraza”, „Hybris” oraz „Rita Baum”.
Specjalizuje się w projektowaniu okładek oraz ilustrowaniu książek. Cechuję ją unikalny, indywidualny styl oraz odważne eksperymenty z różnymi mediami. Jej prace, pełne nostalgii i mitologizacji dzieciństwa, znalazły się na wystawach, m.in. we Wrocławiu Warszawie i Lublinie. Współpracowała z szeregiem renomowanych wydawnictw w tym Prószyński i S-ka, Egmont, Kwiaty Orientu, WAB, Media Rodzina oraz Scholar. Ma również na swoim koncie współpracę z instytucjami takimi jak Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Uniwersytet Zielonogórski oraz Green Town of Jazz.
Inspiruje się mchem i mgłą, przenosząc widza w magiczny świat wspomnień i marzeń. Jako artystka, konsekwentnie ilustruje jedynie teksty piękne o głębokiej treści. Obecnie kontynuuje wizualną refleksją nad ludzkim doświadczeniem i naturą rzeczywistości.
 
HENRYK KRAKOWIAK
————————
Artysta plastyk, twórca i animator kultury, autor znakomitych dzieł malarskich. Urodził się w Bydgoszczy w roku 1941. W latach 1961-67 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, specjalizując się jednocześnie w zakresie ceramiki i pedagogiki. Dyplom uzyskał w 1967 roku u prof. Krystyny Studnickiej i prof. Hanny Żuławskiej.
Karierę zawodową rozpoczynał tuż po studiach w domu kultury we Wschowie. Następnie przez 9 lat był plastykiem w Słubicach, po czym w 1978 roku zamieszkał w letnickim pałacu. Obecnie mieszka w Świdnicy, w której tworzy do dziś.
Aktualnie jest animatorem kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy. Jego działalność animacyjna polega na prowadzeniu zajęć artystycznych dla wszystkich grup wiekowych oraz edukacji malarskiej i ceramicznej. Prowadzi profesjonalne warsztaty malarskie dla grupy Astry ze Świdnicy oraz zajęcia ceramiczne dla wszystkich grup wiekowych. Jest projektantem i konsultantem przy tworzeniu dekoracji, artystycznych form przestrzennych oraz materiałów promocyjnych w gminie Świdnica.
Henryk Krakowiak jest autorem dzieł malarskich, które prezentowane były na wielu wystawach w Europie. Jego obrazy znajdują się w publicznych zbiorach, np. w Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, Włoszech i USA. Tworzy także projekty scenograficzne imprez, mozaiki czy też rzeźby i instalacje plenerowe. Sztuka użytkowa jest dopełnieniem jego pasji malarskiej. Najbardziej podziwianą instalacją w jego wykonaniu jest aranżacja Zboru w Letnicy na koncert Chrisa Jaggera.
W swoim dorobku artystycznym posiada również wielkoformatowe mozaiki, które ozdabiają lokalne budynki i znane miejsca w Polsce. Najbardziej rozpoznawalne dzieła to: mozaika ukazująca Gagarina na Uniwersytecie Zielonogórskim, mozaika – Ojca Pio wykonana dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mozaika „Słońce” na ścianie budynku w Letnicy, fontanna ukazująca cztery żywioły w Letnicy, mozaika z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Świdnicy, mozaika w kaplicy cmentarnej w Świdnicy ukazująca Jezusa Chrystusa.
Artysta jest Honorowym Obywatelem gminy Świdnica, któremu kilkukrotnie przyznano Nagrodę Kulturalną Gminy Świdnica, nagrodę Prezydenta Zielonej Góry oraz Wojewody Lubuskiego. Jest również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zielonogórski, a także lokalnych stowarzyszeń funkcjonujących w gminie Świdnica. Za swoją twórczość i osiągnięcia został wpisany do encyklopedii „Who is who w Polsce” – zbiór biografii osobistości ze wszystkich dziedzin życia publicznego: gospodarki, polityki, nauki, kultury i sztuki. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnica przyznano Henrykowi Krakowiakowi 30 grudnia 2004 r. (Uchwała Rady Gminy Nr IX/56/04).
W 2021 otrzymał odznaczenia państwowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla osób wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
 
——
Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Powiat Zielonogórski – Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze oraz Izabeli Mazurkiewicz-Kąkol – Wójt Gmina Świdnica Lubuskie
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *