Ogólnopolski Festiwal Literacki – Lira przechodzi do historii.
Działo się tak dużo, że w jednym poście nie uda nam się zrelacjonować naszego wydarzenia!
Włożyliśmy w ten Festiwal dużo pracy, ale jeszcze więcej serca. Dlatego dodamy z tej imprezy 3… a może i więcej dłuuuuugich relacji.
Od czego zaczniemy? Oczywiście od soboty, czyli pierwszego festiwalowego dnia!
Cóż to były za emocje!
Festiwal rozpoczęliśmy w parku otaczającym Zbór w Letnicy. Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości, zaprosiliśmy publiczność na wykład pn. „Slam poetycki – historia i współczesność”, który wygłosił dr Robert Rudiak – Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze. Wykład wyczerpująco wprowadził nas w temat slamu poetyckiego i był drogowskazem dla publiczności, jak oceniać zbliżające się występy poetów-slamerów. Niebawem treść wykładu będzie dostępna na naszej stronie internetowej.
O godzinie 16:30 otworzyliśmy drzwi do Zboru w Letnicy i staliśmy się świadkami wspaniałego slamu poetyckiego. Poziom był bardzo wysoki. Na naszej scenie zaprezentowało się 20 uczestników z różnych stron województwa lubuskiego i z całej Polski! Każdy z nich przyniósł ze sobą różnorodne teksty – humorystyczne, miłosne, o przemijaniu, a także po prostu o życiu. Publiczność była zauroczona występami i gorąco reagowała na każdy tekst, przydzielając tym samym 1 lub 2 punkty za występ.
Na festiwalowej scenie zaprezentowali się – Paulina Szatarska, Selena Soporowska „Sid THX”, Paweł Rogiński „Pablo Genske”, Magdalena Grobelna, Michał Grzebieniak, Marek Krukowski, Władysław Edelman, Zofia Chrin-Nowicka, Renata Diaków, Adam Bolesław Wierzbicki, Andrey Kotin, Agnieszka Cybulska, Lidia Tomasik, Kazimierz Wysocki „Kaziółko”, Halinka Bohuta-Stąpel, Czesław Sobkowiak, Janusz Kończak, Wasyl Szlachtycz, Helena Wolska i Elżbieta Dybalska.
Do wielkiego finału z najwyższą punktacją przeszli: Selena Soporowska „Sid THX”, Paweł Rogiński „Pablo Genske”, Michał Grzebieniak, Kazimierz Wysocki „Kaziółko” i Halinka Bohuta-Stąpel. Wtedy zaczęły się prawdziwe emocje i usłyszeliśmy literackie perełki. Do dziś wspominamy tekst „Chuan don a bon ton, czyli Stonoga” w wykonaniu Halinki Bohuty Stąpel, „Rukla Stąd” Pablo Genske oraz tekst zwycięzcy Michała Grzebieniaka, czyli „Krem pod oczy”.
Dziękujemy wam za te emocje, wspaniałe teksty i wybitną grę sceniczną. Zwycięzcy wyjechali z Letnicy z czekami finansowymi – bo przypomnijmy, że w puli nagród było 2000 zł.
WYNIKI SLAMU POETYCKIEGO
I MIEJSCE – Michał Grzebieniak
II MIEJSCE – Halinka Bohuta-Stąpel
III MIEJSCE – Paweł Rogiński „Pablo Genske”
IV MIEJSCE – Selena Soporowska „Sid THX”
V MIEJSCE – Kazimierz Wysocki „Kaziółko”
Dodatkowo, zwycięzca slamu poetyckiego otrzymał ceramiczną statuetkę wykonaną przez naszego mistrza Henryka Krakowiaka!
Na zakończenie sobotniego dnia w Zborze w Letnicy zaprezentowały się dwie ważne postacie polskiej sceny muzycznej – Patrycja Betley music i Karolina Cicha. Wokalistki, multiinstrumentalistki, kompozytorki – wrażliwe dusze zachwyciły publiczność. Dobra energia, dźwięki instrumentów etnicznych, przekaz mądrych tekstów (m.in. Miłosza, Staffa, Różewicza) towarzyszyły nam przez cały ich występ. To nie był koncert… to było dzieło sztuki!
Uczestnicy wydarzenia mogli korzystać z kawiarenki literackiej, w której podawaliśmy domowe ciasto od Koło Gospodyń Wiejskich Letniczanki, lody rzemieślnicze od Lody Piaggio „Tylko mnie kochaj „ i aromatyczną kawę od Bike Café
Autorką prezentowanych zdjęć jest Milena Rożniatowska, której serdecznie dziękujemy za wsparcie w realizacji Festiwalu!
Cieszymy się również, że z naszego Festiwalu powstanie relacja filmowa, którą przygotuje dla nas Dominik Równicki, czyli Domek_z_aparatem
Ogólnopolski Festiwal Literacki „Lira” zrealizowany został dzięki wsparciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Instytut Książki „Promocja
czytelnictwa”.
Organizatorami wydarzenia byli:
– Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy
– Gminna Biblioteka Publiczna w Świdnicy
Partnerami wydarzenia byli:
– Uniwersytet Zielonogórski z Instytutem Filologii Polskiej na czele
Wydarzenie objęli honorowym patronatem
Pan Marek Cebula – Wojewoda Lubuski Lubuski Urząd Wojewódzki
Pan Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego Lubuskie
Pani Izabela Mazurkiewicz-Kąkol – Wójt Gminy Świdnica Gmina Świdnica Lubuskie
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.