Aktualności

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W GMINIE ŚWIDNICA

W dniach od 8 do 15 maja świętowaliśmy XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK pod hasłem „ # biblioteka”. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców gminy Świdnica.

8 maja w godzinach popołudniowych gościliśmy w galerii miejscowego artysty – plastyka Pana Bogusława Ziemby. Podczas spotkania, które przebiegało pod hasłem „Sztuka jest dopełnieniem natury”, mieliśmy okazję podziwiać prace malarza. Opowieści artysty o genezie niektórych obrazów, przywołały wspomnienia z przed lat i dyskusja uczestników spotkania przeistoczyła się w historię świdnickich zdarzeń.

9 maja w godzinach przedpołudniowych najstarsze grupy przedszkolaków ze wszystkich świdnickich Przedszkoli oraz klasa pierwsza Szkoły Podstawowej odwiedziły świdnicką bibliotekę. Dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez starsze koleżanki i kolegów z Dyskusyjnego Klubu Książki o tematyce ekologicznej. Następnie zapoznały się z księgozbiorem dziecięcym i dowiedziały się co należy zrobić, aby zapisać się do biblioteki. Tego dnia w godzinach popołudniowych Pani Bogumiła Hajdasz, lokalna poetka, gościła w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem. W serdecznej atmosferze pachnących ziół i płonącej świecy czytelnicy mieli okazję słuchać pięknych i wzruszających wierszy czytanych przez autorkę .

10 maja o godz. 17.00 w bibliotece w Świdnicy miało miejsce spotkanie autorskie z poetką Elżbietą Wancław-Chłopik. Pani Elżbieta promowała tomik poezji pt.: „Gdzie są cienie”. Spotkanie poprowadziła pani Paulina Sidoruk. Te dwie młode osoby poprzez serdeczny dialog oraz czytane wiersze, wprowadziły wszystkich uczestników spotkania w niepowtarzalny klimat tego wieczoru.

13 maja dzieci ze szkół w Świdnicy i Słonem odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury i wzięły udział w spotkaniu autorskim z pisarką Agnieszką Ginko. Podczas spotkania dzieci poznały bohaterów książek „Tutlandia” oraz „Bajki z dżungli i oceanu”. Słuchacze zadawali pisarce mnóstwo pytań i dowiedziały się m.in. skąd czerpie pomysły do pisania . Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały pamiątkowe zakładki do książek przygotowane przez GOK, na których otrzymały autograf .

14 maja w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne dla przedszkolaków. Inspiracją do zajęć był film o zaczarowanym ołówku. Finałem spotkania było wykonanie przez najmłodszych dużych ołówków, które zabrały do przedszkola. We wtorek po południu w bibliotece gościł z warsztatami komiksu dla młodzieży Szymon Teluk – rysownik, malarz sztalugowy, karykaturzysta, autor komiksów. Artysta w bardzo ciekawy sposób opowiedział młodzieży o historii komiksu, a następnie pokazał jak stworzyć scenariusz i narysować krótki komiks.

15 maja otwarty Happening „Z książką w chmurach” odbył się (z powodu opadów deszczu) w Gminnej Bibliotece Publicznej. Na spotkanie przybyły dzieci z rodzicami, członkowie klubów dyskusyjnych, miłośników poezji, zespołu śpiewaczego, klubu seniora oraz grupy malarskiej Astry. W pierwszej części spotkania zostały wręczone nagrody i dyplomy najlepszym czytelnikom . Tytuł czytelnika roku wśród osób dorosłych otrzymała Pani Elżbieta Mrozik, wśród młodzieży – Karolina Kamińska, natomiast wśród dzieci – Sonia Sajna. W kategorii dorośli dla dzieci tytuł czytelnika roku otrzymała Pani Agata Bobrowicz. W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy malowali i ozdabiali atrapy książek wykonane ze styropianu, które następnie powieszono w bibliotece. Pani Bogumiła Hajdasz napisała specjalnie na tę okazję wiersz pt. „Drzewo wiedzy”. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor, a dzieciom dodatkową radość sprawił popcorn i wata cukrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *