Aktualności

11 listopada

Zbliża się 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Inspirujemy was do działania! W końcu świętować można na wiele sposobów! Co powiecie na kulinarną przygodę z biało-czerwonymi potrawami lub klasyczną gęsiną?
W naszym kulturalnym menu pojawia się:
 *pasta z pieczonego buraka z orzechami włoskimi i fetą
 *gęsina z polskimi warzywami
 *mus z białej czekolady z malinami i migdałami

Poniżej zamieszczamy przepisy.

Powodzenia i smacznego życzy ekipa GOK

 
 
grafika przedstawia zdjęcia potraw ( mus, gęsina i pasta)
Pasta z pieczonego buraka 2 średniej wielkości buraki, pół cebuli, 4 ząbki czosnku, łyżeczka soku z cytryny, 5 orzechów włoskich, łyżka oliwy z oliwek, kilka kostek sera typu feta, sól, pieprz Pokrojone w plastry buraki, pół cebuli i czosnek w łupinach lekko solimy, skrapiamy oliwą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę. Orzechy prażymy na suchej patelni. Upieczony czosnek obieramy z łupin. Ostudzone warzywa oraz orzechy miksujemy na gładką masę. Całość doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Gotową pastę ozdabiamy kostkami słonego sera i orzechami.
Gęsina z polskimi warzywami Podwójna pierś z gęsi, 4 ziemniaki, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 mały seler, 1 cebula, 1 główka czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, natka pietruszki, sól, pieprz, tymianek Piersi z gęsi przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Ziemniaki i cebulę kroimy w ósemki, seler w paski, marchewkę i pietruszkę w talarki, a czosnek w łupinach przekrawamy na pół. Warzywa doprawiamy solą i pieprzem i skrapiamy oliwą z oliwek. Do formy do pieczenia wkładamy piersi z gęsi i warzywa. Tak przygotowane danie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Najpierw gęś pieczemy ok. godzinę pod przykryciem, a następnie podwyższamy temperaturę do 200 stopni i pozostawiamy danie do zarumienienia na około pół godziny. Całość dekorujemy natką pietruszki.
Mus z białej czekolady mix czerwonych kwaśnych owoców, 200 ml śmietanki kremówki , 1 tabliczka białej czekolady, garść migdałów bez skórki Śmietanę kremówkę wlewamy do garnka i doprowadzamy prawie do wrzenia. Zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy kawałki białej czekolady. Całość zostawiamy na 2-3 minuty, po czym starannie mieszamy. Tak przygotowaną śmietankę studzimy i zostawiamy na minimum 12 godzin w lodówce. Wystudzoną masę miksujemy do uzyskania kremowej konsystencji. Owoce, świetnie sprawdza się połączenie malin z czerwoną porzeczką, miksujemy na gładką masę. Na dno pucharka wykładamy owoce, następnie układamy warstwę posiekanych migdałów, a całość przykrywamy musem z białej czekolady. Deser najlepiej schłodzić przed podaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *