Spotkanie autorskie z Aleksandrą Kurzawą

Jesień w pełni, więc zaczynamy sezon na wydarzenia kulturalne w naszej przestrzeni.
27 października o godzinie 18.00 zapraszamy Was na spotkanie autorskie z Aleksandrą Kurzawą! Ola to młoda i niezwykle utalentowana mieszkanka naszej gminy. Jej pasją jest poezja  oraz malarstwo. Sama o sobie pisze…

„Moje prace plastyczne to malarstwo olejne, które wydaje się abstrakcyjne, czyli nie przedstawiające niczego. W rzeczywistości są to małe światy. Każdy ma prawo widzieć to co podsuwa mu wyobraźnia. Ale ja sugeruję pewne rzeczy. Czy jest to tkanka liścia, czy może jakieś leśne porosty? Może żyły, albo inne elementy układu zwierzęcego? Może to linie magnetyczne, bądź kosmiczny pył. Może znajdujemy się pod wodą, a może w zupełnie magicznym świecie. Moje malarstwo jest podobne do wierszy. Stwarzam pewien obraz, wrażenie i sama też mam swoje własne wyobrażenie. Co zobaczy mój widz-czytelnik? To już jego sprawa.”

Brzmi intrygująco, prawda?

Biblioteka zamknięta

Z przykrością informujemy, że nasza biblioteka do piątku (włącznie) pozostaje zamknięta! 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!

Premiera filmu „Kulturalny wykop!”

To był prawdziwy wieczór z gwiazdami! Mowa oczywiście o uczestnikach projektu „Kulturalny wykop!”, którzy wczoraj wzięli udział w oficjalnej premierze filmu o świdnickich wykopkach! 
Podczas wydarzenia, oprócz seansu, zaprosiliśmy zgromadzonych gości, na wywiady z osobami zaangażowanymi w realizację trzydniowych warsztatów:
– Bogumiłę Hadzicką – prezesa Stowarzyszenia Klub Seniora w Świdnicy
– Łukasza Szydłowskiego – dyrektora Szkoły Podstawowej w Słonem
– Dominika Równickiego – realizatora, reżysera i montażystę filmu „Kulturalny wykop!”
– Paulinę Sidoruk – koordynatorkę projektu, członkinię Stowarzyszenia Wyspa Kultury
Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie nagród „O złotą obieraczkę”  I tak oto nagrody otrzymali:
– w kategorii najlepsi aktorzy: Stowarzyszenie Klub Seniora w Świdnicy
– w kategorii debiut filmowy: Szkoła Podstawowa w Słonem
– w kategorii muzyka filmowa: Zespół Śpiewaczy Świdniczanie
– w kategorii najlepszy reżyser: Dominik Równicki
– w kategorii efekty specjalne: Renata Getinger-Jaworska oraz Jacek Lis
– w kategorii producent filmowy: Regionalne Centrum Animacji Kultury
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w projekt „Kulturalny wykop!” 
Z uśmiechem będziemy wspominać czas świdnickich wykopków! 
—-
„Kulturalny Wykop” to projekt współrealizowany ze Stowarzyszeniem Wyspa Kultury oraz dofinansowany w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – województwo lubuskie.

Kolejny jubileusz

8 października wspólnie z Marcinem świętowaliśmy jubileusz 30-lecia pracy. Dziękujemy Ci za cierpliwość do naszych kreatywnych i szalonych pomysłów, wsparcie techniczne podczas organizacji imprez, a także za poczucie humoru, którym codziennie nas zarażasz.

Noc bibliotek

VII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”, może was nieco zaskoczyć, ponieważ u nas trwa nie jedną noc, lecz cały miesiąc. W tym roku przygotowaliśmy wystawkę z najlepszymi horrorami, oraz grę „poznaj nieznane” w której to los zadecyduje o tym co będziecie czytać.

Premiera Filmu ” Kulturalny Wykop”

Zbliża się premiera filmu „Kulturalny Wykop”, podczas którego zaprezentujemy film i inscenizację z naszych warsztatów oraz rozdamy foldery edukacyjne. Wszystko to o wykopkach, czyli polskiej tradycji wspólnego kopania ziemniaków. 
Zapraszamy do obejrzenia przedsmaku finału, czyli „Świdnickie Wykopki” okiem Radia Zachód. 
„Kulturalny Wykop” to projekt współrealizowany ze Stowarzyszeniem Wyspa Kultury oraz dofinansowany w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – województwo lubuskie.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! 
Nasza biblioteka włączyła się w akcję i pokazała się w kilku miejscach w naszej gminie. Byliśmy
na ul. Długiej w Świdnicy, spotkaliśmy się z przedszkolakami, odwiedziliśmy szkoły i zajrzeliśmy
na skwer przy supermarkecie. Dziękujemy wszystkim tym, którzy znaleźli chwilę, przystanęli
i posłuchali! 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września. Dziś Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! Gminna Biblioteka Publiczna włącza się w akcje i wyrusza w trasę z happeningiem.  Zobaczycie nas w kilku miejscach. Zatrzymajcie się na chwilę i posłuchajcie… ! Bierzemy książki pod pachę i w drogę… A może nas tak poniesie, że będziemy jeszcze w innych punktach?  Kto wie?! Zobaczymy, co przyniesie nam trasa.

Czytelniczy poranek

Czytelniczy poranek za nami! 28 września 2021 r.  gościliśmy w Domu Seniora w Świdnicy. 
Mieliśmy przyjemności przeczytać seniorom fragmenty dramatu „Moralność Pani Dulskiej”.
Wszystko w ramach wrześniowej akcji Narodowe Czytanie. W rolę Dulskiej wcieliła się Pani Izabela Mazurkiewicz – Wójt Gminy Świdnica. Rolę Hesi i Mesi przedstawiła Pani Paulina Szewczyk – dyrektor GOK. A towarzyszył im Zbyszko, czyli Pan Janusz Kończak. 

Dziękujemy seniorom za ciepłe przyjęcie! I podziwiamy ich wspaniałe kapelusze!

Rajd rowerowy

19września  2021 r.  odbtł się niedzielny rajd rowerowy, który współorganizowaliśmy z Gminą Świdnica. W Rodzinnym Rajdzie Rowerowym z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu wzięło udział 30 rowerzystów tych małych i dużych.  Startowaliśmy znad Zalewu Świdnickiego. Pokonaliśmy Górkę Buchałowską i „podjazd” pod Letnicę, aby dotrzeć do Alpakowej Zagrody. 
Tempo było rekreacyjne, czasem powolne, a zdarzało się, że i spacerowe!  Trud się opłacił, gdyż na miejscu czekało na nas ognisko, kiełbaski, Czytanie na Polanie, a co najważniejsze – alpaki. 
Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie za udaną niedzielę.

Festiwal Produktów Lokalnych

W minioną sobotę mieliśmy przyjemność wystawić swoje stoisku na Festiwalu Produktów Lokalnych zorganizowanym przez Gminę Świdnica. Chwaliliśmy się wszystkim tym, co powstaje w naszej pracowni ceramiki i decoupage. Przygotowaliśmy również punkt ze starymi książkami, które można było zabrać ze sobą i dać im drugie życie. 
Dziękujemy, że tak licznie odwiedzaliście nasze stoisko i że kilka drobiazgów skradło wasze serca! 

Liga eSzkoła

Od października ruszamy z nowymi zajęciami w ramach projektu Liga eSzkoła. Młodzież w wieku 10-18 lat będzie mogła uczestniczyć w zajęciach e-Citizen podnoszących kompetencje cyfrowe oraz uczących robotyki na bazie zestawów Lego Spike Prime. Cały cykl obejmuje 60h lekcyjnych
i zostanie zakończony robotycznymi zawodami bazującymi na ogólnoświatowych zawodach First Lego League Challenge.

Zajęcia będą się odbywać w każdy poniedziałek w godzinach 16:15 – 18:30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy począwszy od 11 października. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt p.kierzek@gokswidnica.pl w celu udostępnienia spersonalizowanego formularza zgłoszeniowego.
Więcej informacji na stronie projektu: https://liga-eszkola.pl/.

Natura w kulturze

Natura w kulturze? To możliwe! 
Na przełomie sierpnia i września wspólnie ze Stowarzyszeniem Wyspa Kultury, a także grupą nieformalną ze Świdnicy przeprowadziliśmy projekt, który połączył ze sobą wydarzenia kulturalne oraz edukację ekologiczną! 21 sierpnia zaprosiliśmy wszystkich do Drzonowa na koncert zespołu Fajna Ferajna, który gra niezwykłą muzykę łemkowską!  Dzieci natomiast miały okazję wziąć udział w warsztatach ekologicznych, w których tworzyli wisiory za pomocą gliny oraz ziół i kwiatów.
Kolejne działania miały miejsce 6 września nad zalewem w Świdnicy. W otoczeniu wody i drzew odbył się koncert Michała Zygmunta! Połączenie dźwięków natury oraz gitarowego ambientu były inspiracją dla uczestników do działań artystycznych: malarstwa i poezji! Zapraszamy zatem na filmową relację z projektu „Natura w kulturze” przygotowanego wspólnie ze stowarzyszeniem Wyspa Kultury.
 

XII Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Grabowcu

Hej, Goście, hej!
Ale to była zabawa! O jakiej imprezie mowa? Oczywiście, o XII Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych. Tym razem gościliśmy w Grabowcu przy stawie. Mimo, że pogoda nam nie sprzyjała, to wspólna zabawa, taniec i śpiew dodawały nam wszystkim energii.  W tym roku w Przeglądzie wzięło udział aż 12 grup śpiewaczych z różnych części województwa lubuskiego. Na scenie wystąpiły zespoły:
Świdniczanie, Na Wójtowej Roli, Fryderyki, Astry, Osoria, Małomiczanie, Trzebiechowianie, Konotopianie, Chabry, Winne Grona, Luna Rosa i Raculanki. Uznanie publiczności i nagrodę wyśpiewał sobie zespół Na Wójtowej Roli. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy! 
Wszystkie zaś zespoły wyjechały od nas z dyplomami i okolicznościowymi statuetkami wykonanymi przez Grzegorza Hadzickiego. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć lokalnej kuchni. O to zadbał Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowcu, Stowarzyszenie Siedlisko z Grabowca, Stowarzyszenie Królestwo Ryb z Grabowca. Na ich stoiskach można było skosztować żurku, pajdy ze smalcem, domowego ciasta i prażuchów. A Sołectwo Grabowiec ugościło wszystkich okolicznościowym tortem. 
—-
Podczas Przeglądu odbył się również finał projektu „Folklor to My”. który współrealizowaliśmy z Klubem Seniora w Świdnicy. W ramach projektu zostały zorganizowane wystawy i warsztaty folkowe – tkactwo, harciarstwo, bibułkarstwo, plecenie wianków, szydełko i rękodzieło. Dziękujemy Pani Leokadii, Pani Eli, Pani Basi, Pani Janince i Pani Marcie za przeprowadzenie fantastycznych zajęć. Podziwiamy wasz ogromny talent! Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tańca ludowego, które poprowadzili Dominika i Karol oraz koncert i warsztaty przyśpiewek ludowych z Kapelą Kotkowiacy. Projekt dofinansowano z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO 2021.
—-
Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nas podczas organizacji XII Przeglądu Zespołów Śpiewaczych!
Podziękowania dla:
* Izabeli Mazurkiewicz Wójta Gminy Świdnica za objęcie Patronatem Honorowym XII Przeglądu Zespołów Śpiewaczych
* Sołectwa Grabowiec z Panią Sołtys na czele
* Stowarzyszenia „Pod Lipami” w Lipnie
*Stowarzyszenia „Królestwo Ryb” z Grabowca
* Stowarzyszenia „Siedlisko” w Grabowcu
Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowcu
* Klubu Seniora w Świdnicy
* Zespołu Śpiewaczego Świdniczanie
Wszystkim mówimy do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Przeglądu Zespołów Śpiewaczych, hej!

Zajęcia sekcji artystycznych

 Mamy świetną wiadomość na rozpoczęcie tygodnia 
Ruszają zapisy na zajęcia sekcji artystycznych GOK! 
* telefonicznie: 68 327 33 22
Na poniższe sekcje zapisać się można za pomocą:
akademia drona – www.akademiadroningu.pl
perkusja – tel. 531 950 997
taniec – tel. 665 296 825
W ostatnim tygodniu września odbędą się zajęcia pokazowe i organizacyjne! O szczegółach będziemy informować.

PERKUSJA

Perkusja w Gminnym Ośrodku Kultury od października we wtorki.
Zapisy i szczegóły 531 950 997.
Zapraszamy.

HIP-HOP

Zajęcia HIP-HOP w Gminnym Ośrodku Kultury od października w czwartki.
Zapisy i szczegóły 665-296-825.
Zapraszamy.

Folklor to my!

Będzie zabawa! Będzie folkowo! Będzie się działo! 

Zapraszamy w imieniu swoim (Partnera projektu), a także Stowarzyszenia Klub Seniora w Świdnicy (Realizatora projektu) na spotkanie z kulturą folkową! Już 18 września o godzinie 14.00 spotykamy się w Grabowcu (teren przy stawie)! W programie wiele ciekawych warsztatów, a także koncert muzyki ludowej 


Projekt dofinansowano z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO 2021.

XII Przegląd Zespołów Śpiewaczych

Po raz kolejny w gminie Świdnica wybrzmi muzyka ludowa.Tym razem gospodarzami wydarzenia będzie Grabowiec! Impreza, pod patronatem Wójta Gminy Świdnica – Izabeli Mazurkiewicz, odbędzie się już 18 września 2021 o godzinie 14.00 przy stawie w samym centrum Grabowca.

Współorganizatorzy:
Sołectwo Grabowiec
Stowarzyszenie „Pod Lipami w Lipnie”,m
Stowarzyszenie „Królestwo Ryb”
Stowarzyszenie „Siedlisko w Grabowcu”
Koło Gospodyń Wiejskich „Grabowiec”

 

Kulturalny wykop

Przed nami kolejne nietuzinkowe wydarzenie w gminie Świdnica!  „Kulturalny wykop”, czyli prawdziwe świdnickie wykopki. A w nich mnóstwo atrakcji! Warsztaty wikliniarstwa, gotowanie tradycyjnych potraw z ziemniaków, międzypokoleniowe rozmowy o tradycji wykopków na wsiach, śpiewanie i zabawy folkowe! A na koniec odgrywanie inscenizacji wykopków na świdnickim polu. 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Kulturalny wykop”. Wspólnie ze Szkołą Podstawową w Słonem, a także Stowarzyszeniem Klub Seniora w Świdnicy jesteśmy partnerami dla Stowarzyszenia Wyspa Kultury przy realizacji tego zadania.

 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – województwo lubuskie.

 

Kabaret grupy MoCarta

Cóż to był za wieczór! 29 sierpnia 2021 roku odbył się niesamowity kabaret Grupa MoCarta w  pięknym wnętrzu letnickiego Zboru. Wszystko to złożyło się na idealne zakończenie tegorocznych wakacji! Dziękujemy, że byliście z nami! 

Spotkanie z poezją i koncert Michała Zygmunta – ODRA SOUND DESIGN

Wydarzenie kulturalne w poniedziałek? W samo południe?
Czemu nie?!  Lubimy przełamywać stereotypy. Już 6 września na naszej Wyspie Kultury (zalew w Świdnicy) spotkamy się z poezją i niezwykłą muzyką Michała Zygmunta – ODRA SOUND DESIGN.
11.00 – Drugie śniadanie z poezją
12.00 – Koncert ODRA SOUND DESIGN
Róbcie sobie dzień wolny i przybywajcie na Wyspę Kultury! 
Koncert realizowany jest w ramach projektu „Natura w kulturze” wspólnie ze stowarzyszeniem Wyspa Kultury. Zadanie dofinansowane ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Dożynki 2021 – Drzonów

Dożynki Gminne 2021 odbyły się 21 sierpnia. Sobotni dzień upłynął nam pod znakiem świetnej muzyki, przyjaznej atmosfery oraz pysznych zapachów domowych specjałów! 
Uczestnicy imprezy mogli liczyć na wiele atrakcji! Na najmłodszych czekały kolorowe animacje oraz strefa kulturalno-biblioteczna GOK ! Natomiast na starszych stoiska sołeckie pełne regionalnych potraw i trunków, strefa gastronomiczna, a także niezwykłe koncerty muzyczne: Zespołu Śpiewaczego „Świdniczanie”, Lubuskiego Zespół Pieśni i Tańca, Krzysztofa Cofalskiego, zespołu Fajna Ferajna, a także gwiazdy wieczoru Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO!
Podczas wydarzenia Wójt Gminy Świdnica – Izabela Mazurkiewicz wręczyła nagrody: sportową i kulturalną Gminy Świdnica. Tą drugą otrzymał nasz animator – Henryk Krakowiak!
Nie zabrakło także rozstrzygnięcia konkursów dożynkowych dla sołectw i osób indywidualnych:
 „Najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy”
Wieniec tradycyjny:
I miejsce Sołectwo Buchałów
II miejsce Sołectwo Drzonów
Wieniec współczesny:
I miejsce Sołectwo Wilkanowo
II miejsce Sołectwo Radomia i Orzewo
Kosz Dożynkowy:
I miejsce KGW Koźla
Wyróżnienie: Sołectwo Letnica i Sołectwo Wilkanowo
Za udział: Sołectwo Słone, Sołectwo Świdnica i Sołectwo Buchałów
 „Piękna wieś gminy Świdnica”
I miejsce Sołectwo Drzonów
 Wyróżnienie: Sołectwo Radomia i Orzewo, Sołectwo Wilkanowo, Sołectwo Słone
 ,,Domowe przetwory”
Owocowe:
I miejsce Beata Trafała
Wyróżnienie: Sołectwo Buchałów i Sołectwo Drzonów
Warzywne:
I miejsce Barbara Bartlewska
Wyróżnienie: Bożena Gnat i Stowarzyszenie ,, Pod Lipami w Lipnie”
Rybne i mięsne:
I miejsce Bogumiła Hajdasz
Wyróżnienie Stowarzyszenie ,, Siedlisko w Grabowcu”
Nalewki Domowe:
I miejsce Grażyna Kusińska
Wyróżnienie Elżbieta Błaszczak i Wanda Ławniczak
Wina Domowe:
I miejsce Barbara Bartlewska
Wyróżnienie Jan Bitka i Małgorzata Jeleń-Rajdaszko
Dziękujemy!
 Sołtysom, radom sołeckim oraz organizacjom pozarządowym z terenu gminy za perfekcyjne przygotowanie swoich stoisk!
 OSP Świdnica za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem!
 Wszystkim przybyłym gościom za wspólne spędzenie z nami tegorocznego Święta Plonów!

Dożynki Gminne

Już 21 sierpnia 2021 na terenie Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie odbędą się DOŻYNKI GMINNE! W programie, jak zwykle, moc atrakcji dla każdego! Koncerty, konkursy, strefy gastronomiczne, handlowe i animacyjne dla dzieci! Koniecznie zaklepcie sobie ten termin! 

Młodzieżowa Wyspa Kultury otwarta!

Młodzieżowa Wyspa Kultury oficjalnie otwarta! Wspólnie z Wyspa Kultury daliśmy radę! 
Mimo kapryśnej pogody, w niedzielę nad zalewem świdnickim, odbyły się dwie niezwykłe imprezy! 
—–
 Otwarcie Młodzieżowej Wyspy Kultury
 Kultura jak malowana
—–
Uczestnicy wydarzeń mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych z malowania graffiti, tworzenia obrazków na wodzie, a także grafik na torbach ekologicznych. Na najmłodszych czekała natomiast strefa sensoryczna! Licznie zgromadzeni goście wzięli udział w podsumowaniu projektu „Młodzieżowa Wyspa nad Zalewem Świdnickim”, podczas którego miejsce miało odsłonięcie Plenerowej Biblioteczki wykonanej przez Grzegorza Hadzickiego! Nad oprawą muzyczną czuwał DJ Czaq, który mimo deszczu sprawiał, że chciało się tupać nóżką. Bardzo wszystkim dziękujemy za przybycie!  Ubolewamy, że pogoda nam nie sprzyjała, ale obiecujemy, że jeszcze nie raz spotkamy się na wydarzeniach kulturalnych organizowanych na Młodzieżowej Wyspie Kultury!
Prosimy, dbajcie o to miejsce, jak o swoje własne! 
—-
Projekt „Młodzieżowa wyspa nad Zalewem Świdnickim” został dofinansowany ze środków Gminy Świdnica oraz województwa lubuskiego w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych.
Projekt „Kultura jak malowana” został dofinansowany ze środków Gminy Świdnica.

Podsumowanie strefy animacji podczas pikniku nad wodą

Zapraszamy do przejrzenia fotorelacji z sobotniej animacji naszej ekipy! Piracka drużyna z GOK-u wyruszyła nad świdnicki zalew, by wspólnie z dzieciakami wziąć udział w niezwykłej przygodzie!  Najmłodsi mieli do wyboru wiele atrakcji:
 zajęcia manualne, czyli tworzenie stworzeń morskich z płyt CD
 zajęcia ruchowe, czyli strzelanie pistoletami wodnymi do celu,
 zajęcia animacyjne, czyli puszczanie baniek mydlanych
 zajęcia sensoryczne, czyli zabawy z cieczą nienewtonowską
Dziękujemy wszystkim za udział i miłe słowa 
Cieszymy się, że mogliśmy umilić Wam czas! 

Kultura jak malowana

Już za tydzień kolejne NIEZWYKŁE WYDARZENIE nad świdnickim zalewem!
Piknik artystyczny „Kultura jak malowana” to impreza dla każdego! Przyjdź i spróbuj swoich sił z pędzlem! Na najmłodszych czekać będzie strefa sensoryczna. Starsi natomiast będą mieli możliwość wykonania swojej torby ekologicznej! Jedno jest pewne! Będzie to na pewno twórcza niedziela! 
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Świdnica oraz realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Wyspa Kultury.

Konkurs Dożynkowy – Piękna wieś

Ogłaszamy konkursy dożynkowe dla sołectw z terenu gminy Świdnica. Oprócz tradycyjnego na „Najpiękniejsze wieńce i kosze dożynkowe” pojawiła się zupełna nowość! Konkurs „Piękna wieś” polega na ukazaniu walorów estetycznych miejscowości . Wystarczy dostarczyć formularz zgłoszeniowy wraz z opisem wsi oraz dokumentacją fotograficzną! Pokażcie, że Wasze miejscowości są warte zakochania się w nich. Na zgłoszenia do obu konkursów czekamy do 10 sierpnia 2021! Rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się podczas Dożynek Gminnych – 21 sierpnia 2021 w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie! Więcej informacji:  68 327 33 22!

Formularz  i regulamin Piękna Wieś

Konkurs Dożynkowy – Kosz i wieniec dożynkowy

Ogłaszamy konkursy dożynkowe dla sołectw z terenu gminy Świdnica. Oprócz tradycyjnego na „Najpiękniejsze wieńce i kosze dożynkowe” pojawiła się zupełna nowość! Konkurs „Piękna wieś” polega na ukazaniu walorów estetycznych miejscowości. Wystarczy dostarczyć formularz zgłoszeniowy wraz z opisem wsi oraz dokumentacją fotograficzną! Pokażcie, że Wasze miejscowości są warte zakochania się w nich. Na zgłoszenia do obu konkursów czekamy do 10 sierpnia 2021! Rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się podczas Dożynek Gminnych – 21 sierpnia 2021 w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie! Więcej informacji:  68 327 33 22!
 

Konkurs Dożynkowy – Zakręceni Świdniczanie

Mamy dla Was prawdziwy HIT! 
Ogłaszamy konkursy dożynkowe, w których udział możecie wziąć WY! Jako osoby indywidualne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, a także sołectwa! 
*  zgłoszenia do 15 sierpnia 2021 : elektronicznie lub osobiście w GOK
produkty należy dostarczyć do 20 sierpnia do godzi. 12:00 do GOK-u
koniecznie zapoznaj się się z regulaminem konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas Dożynek Gminnych – 21 sierpnia 2021 w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie!
Masz pytanie? Napisz do nas w wiadomości prywatnej lub zadzwoń : 68 327 33 22.

Konkurs Dożynkowy – Wina i nalewki

Mamy dla Was prawdziwy HIT!
Ogłaszamy konkursy dożynkowe, w których udział możecie wziąć WY! Jako osoby indywidualne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, a także sołectwa! 
* zgłoszenia do 15 sierpnia 2021 : elektronicznie lub osobiście w GOK
produkty należy dostarczyć do 20 sierpnia do godzi. 12:00 do GOK-u
koniecznie zapoznaj się się z regulaminem konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas Dożynek Gminnych – 21 sierpnia 2021 w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie!
Masz pytanie? Napisz do nas w wiadomości prywatnej lub zadzwoń : 68 327 33 22.

Podsumowanie półkolonii w Krainie sztuki i magii

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Was do oglądnięcia  relacji z półkoloni w Krainie sztuki i magii. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszych magicznych zajęciach!  Wasza energia
i zaangażowanie codziennie napędzały nas do działania i sprawiały, że z uśmiechem wkraczaliśmy w kolejny dzień wyzwań dla Was. Mamy nadzieję, że poczuliście się choć chwilę jak
w zaczarowanym świecie! 

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach! 
Ekipa Stowarzyszenia Wyspa Kultury oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy


Zadanie współfinansowane było ze środków gminy Świdnica i realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Wyspa Kultury.

Spotkanie z Zofią Mąkosą

Na pięknych wzgórzach winnicy Słoneczne Tarasy Ewy i Dariusza Trzaski 2 lipca 2021 roku odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą – autorką trylogii Wendyjska Winnica!  Pani Bożena Trubiłowicz poprowadziła rozmowę z autorką, zapraszając do udziału w niej zgromadzonych gości.
Dopełnieniem całej imprezy była wystawa malarska grupy ASTRY. Obrazy zostały wyeksponowane przez nas w winnych alejkach, dzięki czemu całość zyskała niepowtarzalny efekt. Licznie zgromadzeni goście raczyli się winem, lemoniadą, winogronem i słodkościami, podziwiając jednocześnie piękny zachód słońca wśród winorośli. Dziękujemy wszystkim za udział! 

Międzynarodowy Dzień Psa

Dziś 1 lipca, swoje święto obchodzą nasi czworonożni przyjaciele!  Z tej okazji mamy dla Was małą akcję.Wstaw pod postem na Facebooku zdjęcie swojego pupila i napisz, za co najbardziej go kochasz! Pierwsze 10 osób otrzyma od nas niezwykłe podkładki pod szklankę lub kubek, oczywiście stworzone w naszej pracowni.

 

Międzynarodowy Dzień Psa

Spis powszechny

28.06.2021  w GOK-u mamy dzień spisu! 
A czy Ty już brałaś/brałeś udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań?! 
Macie czas do 30 września 2021!
Spisać możecie się:
 u rachmistrza (więcej informacji o rachmistrzach znajdziecie na stronie Urzędu Gminy Świdnica)
 telefonicznie (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99)
 przez Internet (https://spis.gov.pl/)
 
spis powszechny

Spotkanie autorskie

Zofia Mąkosa w gminie Świdnica!  Już 2 lipca o godzinie 18.00, dzięki uprzejmości Państwa Ewy i Dariusza Trzaski, spotkamy się z autorką wśród winorośli na winnicy Słoneczne Tarasy.

Zofia Mąkosa – mieszkanka województwa lubuskiego. Autorka trylogii „Wendyjska winnica”, powieści o determinacji kobiet, rodzinnych więzach i sile miłości z powojennym obrazem Ziem Odzyskanych w tle. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wakacyjne zajęcia dla młodzieży

Ruszamy z zapisami na ciekawe zajęcia wakacyjne dla młodzieży! Wspólnie stworzymy młodzieżową strefę chillout’u, w której nie zabraknie m.in mebli z recyklingu, donic z ziołami i szafy bookcrossingowej. Młodzież podczas zajęć samodzielnie zaprojektuje i wykona strefę chillout’u nad świdnickim zalewem! 

Udział bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy elektroniczne: https://forms.gle/14DA8EnX9txByXWM8

Podsumowanie pikniku charytatywnego dla Ani

Zapraszamy do fotorelacji z wczorajszego pikniku charytatywnego „poZDROWIEnia DLA ANI z gminy Świdnica” zorganizowanego na rzecz małej Ani Orłowskiej z Zielonej Góry. W organizację tego niezwykłego wydarzenia włączyło się wielu wolontariuszy, którzy pokazali, że nie ma rzeczy niemożliwych! W ciągu trzech godzin uzbieraliśmy  30 600,40 zł.
Na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji, m.in. strefa służb mundurowych,strefa animacji dla dzieci, strefa gastronomiczna z domowymi wyrobami, wyprzedaż garażowa i licytacje, a także turniej siatkówki plażowej ! Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom prywatnym, instytucjom, stowarzyszeniom oraz firmom, które wsparły nas w przygotowaniach pikniku:
– Wójt Gminy Świdnica Izabela Mazurkiewicz
– Urząd Gminy w Świdnicy
– Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy wraz z rodzicami
– Szkoła Podstawowa w Słonem wraz z rodzicami
– OSP Świdnica
– OSP Koźla
– OSP Letnica
– Koło Gospodyń Wiejskich w Koźli
– Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowcu
– Stowarzyszenie Młodzi Potrafią z Buchałowa
– Stowarzyszenie Wyspa Kultury
– Stowarzyszenie Królestwo Ryb z Grabowca
– Stowarzyszenie Pod Lipami z Lipna
– Stowarzyszenie Klub Seniora w Świdnicy
– Areszt Śledczy w Zielonej Górze
– 4 Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku
– Sztab Ratownictwa Zielona Góra
– Niepubliczne Przedszkole Nibylandia w Świdnicy
– Hanna Wiącek i Zuzanna Derlatka
(Lubuska Akademia Fotografii wg Dariusza Biczyńskiego)
– Paweł Korczyński wraz z wolontariuszami (stoisko grillowe)
– Elżbieta Haussa oraz Honorata Cicha (stoisko medyczne: mierzenie ciśnienia i poziomu cukru)
– Paulina Bartlińska (stoisko dla najmłodszych)
– Żużlowiec Jakub Osyczka (Falubaz Zielona Góra)
Dziękujemy Agnieszce i Łukaszowi Jóźwiak, którzy byli inicjatorami całego przedsięwzięcia!
Dziękujemy wszystkim osobom i wolontariuszom, którzy brali udział w organizacji pikniku charytatywnego, a których nie sposób z osobna wymienić! Pokazaliście, że Wasze ogromna serca potrafią zdziałać cuda. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy przekazali fanty na kiermasz i licytację oraz wsparli finansowo organizację wydarzenia! Pozostałe rzeczy, które nie zostały wylicytowane na pikniku, zostaną wystawione na aukcjach internetowych na rzecz Ani.
Gmino Świdnica! Gratulujemy otwartości i dobroczynności! Kwota, która została przez Was uzbierana pokazuje, że chęć niesienia pomocy innych jest dla Was bardzo ważna… mimo tropikalnego skwaru na dworze! Mała Aniu, życzymy zdrowia! Ściskamy Cię mocno! 

Spotkanie Z Panem Dawidem Grześkowiakiem w ramach akcji ,, Zaproś nas do siebie”

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Zaproś nas do siebie”  Tym razem gościliśmy w Pasieka Alek z Radomii. Pan Dawid Grześkowiak prowadzi swoją pasiekę od 2009 roku! Na swoim koncie ma hektolitry wyprodukowanego miodu, tony pyłku pszczelego i ogrom doświadczenia!
Oto przed Wami prawdziwy pasjonat naszych małych przyjaciół!

Nowy kierunek studiów

Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Zielonogórski otwiera nowy kierunek studiów: Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci. Są to nowoczesne i innowacyjne studia I stopnia, kształcące profesjonalnych animatorów kultury, pracujących metodą projektów, z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych. Nabór trwa do 12 lipca.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Więcej informacji: https://www.kierunki.wns.uz.zgora.pl/…/animacja…/ oraz https://www.facebook.com/AnimacjaKulturyUZ/
Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Zielonogórski otwiera nowy kierunek studiów: Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci ❤ Są to nowoczesne i innowacyjne studia I stopnia, kształcące profesjonalnych animatorów kultury, pracujących metodą projektów, z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych. Nabór trwa do 12 lipca. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Więcej informacji: https://www.kierunki.wns.uz.zgora.pl/.../animacja.../ oraz https://www.facebook.com/AnimacjaKulturyUZ/

Letnie zajęcia dla dzieci

 RUSZAMY Z ZAPISAMI NA LETNIE ZAJĘCIA DLA DZIECI 

Zapraszamy dzieci w wieku 7-13 lat na czterogodzinne zajęcia „W krainie sztuki i magii” w letnickim Zborze! W terminie 5-9 lipca 2021 zaplanowaliśmy moc atrakcji:

 *wcielanie się w role ze świata magii
 *budowanie wioski
 *zajęcia kreatywno-ruchowe
 *kolorowe eliksiry
* gra terenowa
* polowanie na kiełbaski

KOSZT: 50 ZŁ / DZIECKO

ZAPISY ELEKTRONICZNE: https://forms.gle/Pa56kZ8vb9Ee8ZCK6
Ilość miejsc ograniczona!

Zadanie współfinansowane ze środków gminy Świdnica i współrealizowane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Świdnicy

Wznawiamy wynajem sali

WYNAJMIJ SALĘ W GOK! 
Wznawiamy możliwość wynajmu naszej sali widowiskowej! 

Miejsce idealne na wszelkiego rodzaju przyjęcia rodzinne! 
Sala jest wyremontowana i wyposażona w stoły, krzesła, wygodne kanapy oraz akcesoria dla najmłodszych (przewijak, krzesełko do karmienia, mebelki).
Dopełnieniem sali jest duża kuchnia, która w wyposażeniu posiada naczynia, lodówki, patelnię elektryczną, a także kuchenki elektryczne i gazowe.

Zapraszamy do rezerwacji: 68 327 33 22!

 

Koncert Lech Popławski

11 czerwca 2021 roku odbył się pierwszy koncert po koronawirusowej przerwie! Cudownie było widzieć Was na żywo, zasłuchanych w niezwykłych dźwiękach muzyki Lecha Popławskiego! Obiecujemy więcej takich koncertów w „luźnym” klimacie na kanapach, pufach i leżakach.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Turniej Siatkówki Plażowej

Zapraszamy do udziału w Turnieju Siatkówki Plażowej w ramach pikniku charytatywnego
dla Ani Orłowskiej
Miejsce: boisko na Zalewie Świdnickim
Czas: 20.06.2021r. godz. 11.00
Uczestnicy: ilość osób dowolna ( na boisku 3 osoby, w formule mieszanej)
Zgłoszenia drużyn: do 17.06.2021r.
Wpisowe: 10 zł od uczestnika ( pieniądze przekazujemy potrzebującej Ani)
Tel. do zgłoszeń GOSiR w Świdnicy – 882 135 626


poZDROWIEnia DLA ANI z gminy Świdnica

Zapraszamy na piknik charytatywny dla Ani Orłowskiej z Zielonej Góry, która choruje na SMA! Wydarzenie organizowane jest przez mieszkańców gminy Świdnica!
W PROGRAMIE:
– strefa animacji dla dzieci
– Czytanie na polanie
– strefa malucha 0-3 lata
– strefa małego strażaka
– turniej siatkówki plażowej
– dmuchańce dla dzieci
– kiermasz i licytacje
– sesje fotograficzne
– ciasta i inne pyszności
A wszystko to pod chmurką w otoczeniu pięknej wody Zalewu Świdnickiego w Świdnicy!

Spacer? Kulturalnie!

Czy wiecie, że 19 czerwca obchodzimy Dzień Leniwych Spacerów?
Z tej okazji zapraszamy Was na wspólny spacer w poszukiwaniu świdnickich źródlisk i kwitnących tulipanowców. Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy —-> ☎️ 68 327 33 22!
Spacer? Kulturalnie! 17 czerwca 2021 godz. 10:00

Dzień Przyjaciela

Z okazji Dnia Przyjaciela przygotowaliśmy dla Państwa szybki konkurs.
Do wygrania są 3 podwójne wejściówki na koncert Lecha Popławskiego w GOK-u już w najbliższy piątek o godzinie 20.00.
Wystarczy, że:

👍 POLUBISZ nasz post na Facebooku
👉 ODZNACZYSZ w komentarzu PRZYJACIELA, którego chciałbyś ze sobą zabrać na nasze wydarzenie z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie WY powinniście otrzymać od nas darmowe bilety!

 Konkurs rozpoczynamy dzisiaj 9.06  (godz. 09:06) a kończymy jutro tj. 10.06 o godzinie 10:06. Spośród uczestników konkursu rozlosujemy, w dniu 10.06 o godzinie 12.00, zwycięzców naszej zabawy!

Lech Popławski wykona nastrojowe interpretacje utworów z repertuaru m.in. Louisa Armstronga, Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Michaela Bubble i Eda Sheerana z towarzyszeniem skrzypiec i saksofonu.

Regulamin konkursu Zabierz przyjaciela na koncert

Podsumowanie Rodzinnego Rajdu Rowerowego

Rodzinny Rajd Rowerowy za nami!
Była cudowna atmosfera, niesamowita integracja i wymarzona pogoda. Grupa ponad 30 rowerzystów wyruszyła na podbój Góry Wilkanowskiej.  Jest to jedno z najwyższych wzniesień w województwie (221 m n.p.m.). Na szczycie góry znajduje się Wieża Bismarcka wzniesiona na początku XX w., która obecnie pełni funkcję wieży przeciwpożarowej. Trasa na szczyt przebiegała przez Świdnicę, Łochowo, świdnickie pola i łąki oraz wzgórza wilkanowskie. Droga była wymagająca. Nie ukrywamy, że zdarzało się prowadzić rowery, a nawet powiedzieć, że nie damy rady.  Trasa była wyzwaniem, ale udało się!  Radość ze zdobycia góry jest nie do opisania. Pod wieżą na uczestników wyprawy czekały atrakcje. Było Czytanie na Polanie, rodzinne budowanie Wieży Bismarcka za pomocą plastikowych słomek i taśmy klejącej oraz sesja fotograficzna. Razem przejechaliśmy 20 km, spaliliśmy mnóstwo kalorii, świetnie się bawiliśmy i chcemy więcej! 
Do zobaczenia na kolejnych wyprawach.
rajd rowerowy
rajd rowerowy
rajd rowerowy
rajd rowerowy

Kolejny dar dla biblioteki

Czy są wśród nas maniacy technologii, grafiki komputerowej i informatyki szeroko pojętej? Dzięki uprzejmości jednego z czytelników nasz księgozbiór poszerzył się o nowe pozycje w tym zakresie! Zapraszamy!

ksiazki

Dzień Dziecka

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka – święto nas wszystkich.  W końcu każdy z nas ma w sobie coś z dziecka! Z tej okazji mamy dla was zabawę! Rozpoznajcie osoby na zdjęciach? To ekipa Gminnego Ośrodka Kultury. Osoba, która w komentarzu na profilu Facebook jako pierwsza wskaże poprawnie osoby na zdjęciach otrzyma prezent od GOK. Powodzenia! Będzie nam miło, jak pokażecie zdjęcia ze swojego dzieciństwa, swoich dzieci lub jak spędzacie dzisiejszy dzień. 
Pracownicy gok w dziecinstwie

Spotkanie Z Panem Grzegorzem Hadzickim w ramach akcji ,, Zaproś nas do siebie”

Zapraszamy na kolejne niezwykłe spotkanie w ramach akcji „Zaproś nas do siebie” 
Pana Grzesia Hadzickiego zna każdy mieszkaniec naszej gminy! To nasz lokalny człowiek renesansu. Rzeźbi, struga, piecze. Jesteście ciekawi jak wygląda Jego azyl i miejsce pracy? Kliknij „play” i przenieś się z nami do magicznej krainy drewna. PS. Na końcu.. Pan Grzesiu zdradza przepis na wiewiórki w ogrodzie! Koniecznie wytrwajcie do końca.
 

Dzień Działacza Kultury

Dziś swoje święto – Dzień Działacza Kultury – obchodzi Paulina, Iwona, Bożena, Paulina, Paweł, Henryk, Małgorzata i Marcin, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy. Ludzie pełni pasji, uśmiechu i z głową pełną pomysłów. Zgrana drużyna dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze pomocni i chętni do działania. Cieszymy się, że możemy tworzyć kulturę dla mieszkańców gminy Świdnica  Dziękujemy, że jesteście z nami, uczestniczycie w naszych wydarzeniach i polubiliście nasze działania w sieci. Powoli wracamy do gry i nie możemy doczekać się naszych spotkań na żywo 
A teraz czas na świętowanie… kawa i ciacho czekają!
Z kulturalnymi pozdrowieniami
EKIPA GOK
Pracownicy Goku świętują

Kartka na Dzień Mamy

26 maja Dzień Matki! Z racji tego, że jesteśmy miłośnikami rękodzieła, podpowiadamy Wam jak stworzyć niezwykłą i niepowtarzalną kartkę dla Waszych kochanych Mam. Jesteśmy pewni, że będą zachwycone.
 

Maja czytelniczka

Gratulujemy kolejnej małej czytelniczce. Maja jakiś czas temu przystąpiła do naszej akcji „Mała książka – wielki człowiek” i właśnie odebrała swój pierwszy dyplom i upominki za regularne wypożyczanie książek z naszej biblioteki! 

Nie czekaj! Zapisz swoje dziecko (w wieku przedszkolnym) do naszej biblioteki i weź udział
w niezwykłej akcji promującej czytelnictwo od najmłodszych lat! 

Maja otrzymała dyplom małego czytelnika

Muzycznie Lech Popławski

Wracamy z muzyką i spotkaniami z Wami w GOK-u! Już 11 czerwca o godzinie 20.00 zapraszamy na recital muzyczny Lecha Popławskiego! Muzyczny desseur to nastrojowe interpretacje utworów
z repertuaru m.in. Louisa Armstronga, Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Michaela Bubble i Eda Sheerana z towarzyszeniem skrzypiec i saksofonu.
Bilety do nabycia w GOK-u w cenie 10,00 zł!
ILOŚĆ OGRANICZONA!
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestników koncertu obowiązują maseczki ochronne.
11 czerwca 2021 roku koncert Lecha Popławskiego w Gok godz. 20:00

Boksy na Dzień Dziecka

BOKSY KULTURALNE NA DZIEŃ DZIECKA

Od 20 maja możecie nabyć nasze nowe boksy kulturalne, które będą świetnym pomysłem na Dzień Dziecka! Ceramiczne figurki w różnych kształtach czekają, by je pomalować! Zestaw zawiera: figurkę, farby, wstążkę lub magnes, lakier, brokaty i cekiny… a także garść cukierków! 

CENA: 25 ZŁ (rezerwacja w wiadomości prywatnej do nas)

Boksy na Dzień Dziecka

Zmiana godzin

UWAGA!
Przedstawiamy godziny otwarcia biblioteki w terminie 17.05-21.05.2021 r.
Za utrudnienia przepraszamy! 
zmiana godzin otwarcia biblioteki

Rodzinny Rajd Rowerowy

Startujemy ze spotkaniami z Wami na żywo!
Zabierz rodzinę, rower i zgłoś się na nasz Rodzinny Rajd Rowerowy! 
KIEDY? 30 maja 2021!
TRASA? Świdnica – Łochowo – Wieża Bismarcka/Wilkanowo – Świdnica!
Zapoznaj się z regulaminem! Poniżej znajdziesz także formularz zgłoszeniowy, oświadczenie uczestnika imprezy oraz mapę przejazdu! 
NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 26 MAJA!
RODZINNY RAJD ROWEROWY 30 MAJA 2021 | GODZ. 15.00 ZBIÓRKA: parking Urzędu Gminy w Świdnicy TRASA: Świdnica – Łochowo – Wieża Bismarcka/Wilkanowo – Świdnica ATRAKCJE: - animacje dla rodzin, mini sesja fotograficzna, drobny poczęstunek, czytanie na polanie Zapisy do 26 maja 2021 r. w GOK sekretariat@gokswidnica.pl tel. 68 327 33 22
mapa rajdy rowerowego

Gra terenowa – wędrująca książka

Uwaga! Uwaga!
Wszystkie „Wędrujące książki” są już na swoich stanowiskach i czekają na Was! 
📲 Kliknij w mapę Google, która została stworzona przez nas na tę okazję!
📲 Sprawdź, gdzie ukryły się książki! Niech opisy i zdjęcia będą dla Was podpowiedzią!
📲 „Poczęstuj” się książką! Zwracaj uwagę na oznaczenia, bo niektóre książki są przeznaczone dla najmłodszych!
📲 Przeczytaj i podaj ją dalej! Mamie, dziadkowi, siostrze, koleżance z pracy, najbliższemu kumplowi itp.! 
📲 Jeśli chcesz, możesz w środku książki zostawić krótką wiadomość, sentencję czy wierszyk!
Niech „Wędrujące książki” krążą po gminie Świdnica!

Dekoracja do Waszego domu

Macie na swoich półkach stare i zużyte książki? Można z nich wykonać piękną dekorację do Waszego domu. Łapcie naszą inspirację.

Katalog książek online

Czy czasem chcielibyście wiedzieć, czy wymarzona przez Was książka znajduje się w naszym księgozbiorze? Nic prostszego! Obejrzyj nasz tutorial! Korzystaj z katalogu online, kiedy tylko zechcesz! 

Spotkanie Z Julką Sygut w ramach akcji ,, Zaproś nas do siebie”

Przed Wami najmłodsza uczestniczka naszego cyklu „Zaproś nas do siebie!” Julka ma 11 lat i od jakiegoś czasu interesuje się malarstwem i rysunkiem. Jak twierdzi, to sposób na zabicie nudy,
ale może urodzi się z tego coś więcej? Zapraszamy do oglądania! A Tobie Julka gratulujemy odwagi i baaaardzo dziękujemy za przemiłe spotkanie! 

Napisz limeryk

Nie czuję, że rymuję. Ogłaszamy mały konkursik na limeryki!  Wystarczy, że stworzysz humorystyczny wierszyk, składający się z 5 wersów i podzielisz się nim w komentarzu pod postem na Facebooku. Macie czas do 16 maja 2021! Ze wszystkich limeryków wyłonimy 5 najlepszych! Zwycięzcy po uczcie duchowej, otrzymają coś dla ciała! Voucher na jedzonko z dowozem.
napisz limeryk

Przygoda psa Kajtka

Hej dzieciaki! Z okazji tygodnia bibliotek przygotowaliśmy dla Was bajkę. Rozsiądźcie się wygodnie i oglądnijcie naszą bajkę. „Przygoda psa Kajtka” została opracowana w formule bajek Kamishibai.

Drugie Życie Książek!

Chyba każdy z nas ma w domu książkę, do której ma się ogromny sentyment. Często jednak takie egzemplarze uległy upływowi czasu i ich okładki są zniszczone. Mamy dla Was dobrą wiadomość! Przynieś swoją ukochaną książkę do GOK-u w tym tygodniu, a my odnowimy jej okładkę, tak by znów mogła cieszyć oko kolejnych pokoleń.
 Akcja trwa od 10.05.2021 – 14.05.2021
Drugie życie książki

Tydzień Bibliotek 2021

Zaczynamy Tydzień Bibliotek 2021! 

To idealna okazja, by zarazić najmłodszych miłością do czytania. Zapraszamy przedszkolaki
po odbiór wyprawki czytelniczej w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”.
Czekamy na Was na Długiej 25 codziennie od godziny 10.00.

dyplom

Dzień Kosmosu

7 maja  obchodzimy Dzień Kosmosu. To świetna okazja, by przypomnieć Wam o naszych filmikach z cyklu „Kulturalny lot w kosmos”, które znajdziecie na naszym kanale Youtube! Marek Marcinkowski (autor filmów) oprowadzi Was po niebie i podzieli się z Wami wieloma ciekawostkami na temat kosmosu! 

Tydzień Bibliotek

Już w przyszłym tygodniu zapraszamy Was na Tydzień Bibliotek w formule online! 
Przyszykowaliśmy moc atrakcji! Konkursy, akcje czytelnicze, gra terenowa i premiera naszej autorskiej bajki Kamishibai to tylko część niespodzianek, jakie dla Was przygotowaliśmy.
Bądźcie z nami! Codziennie na naszym profilu!
W przyszłym tygodniu działamy z #tydzienbibliotek
Tydzień Bibliotek

175 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

5 maja 2021 roku mija 175 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza – najpopularniejszy polski pisarz przełomu XIX i XX w. 
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
 Na swoim koncie ma wiele wspaniałych książek, a niektóre z nich doczekały się ekranizacji.
 Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy.
Czy odgadniecie tytuł książki po okładce? 
 
Książka Henryka Sienkiewicza
Książka Henryka Sienkiewicza

Nowe książki

Nowe książki na półkach! Dziękujemy Panu Rafałowi Adamczakowi za przekazanie ciekawej literatury naszej bibliotece! 

książki na fotelu

300WODA

Kochani! Rodzinka na rysunku, to nie byle kto. Dziadek Olek, Hania i Hubert to pełne pomysłów i ciekawe świata trio. Właśnie założyli Klub H2O, mają tajne hasło, a w dodatku organizują konkurs, w którym do wygrania nagrody, że hej. Co wy na to?

konkurs 300WODA

Spotkanie Z Hanią Wiącek w ramach akcji ,, Zaproś nas do siebie”

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie z Hanią Wiącek w ramach akcji „Zaproś nas do siebie”. Hania to młoda, energiczna osoba i ogromna pasjonatka fotografii. Swoją pasję odkryła podczas naszego projektu „Apka, Świdnicka Mapka”, którego była uczestniczką. Dziś rozwija swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów i wierzymy, że już niedługo sama dołączy do tego zacnego grona! 
Dziękujemy Hanna Wiącek za zaproszenie i życzymy powodzenia! 

Filmy w bibliotece

Nowość w bibliotece! 
Nasza biblioteka poszerza swoją działalność o wypożyczanie filmów na DVD.
Dzięki Pani Kasi Marcinkowskiej kilka ciekawych tytułów już trafiło do naszej oferty! 

filmy DVD

Dzień Strażaka

4 maja przypada Dzień Strażaka. Czy są wśród nas mali miłośnicy wozów strażackich i dzielnych strażaków? W naszej bibliotece znajdziecie kilka ciekawych bajek o tej tematyce. Zapraszamy

ksiązki o strażakach

Dzień Strażaka

Mamy dla Was świetną inspirację z okazji Dnia Strażaka! Pokusicie się zrobić swój własny płomień? 
Do wykonania pracy potrzebujesz:
– czarny brystol
– przezroczystą folię
– bibułę w kolorach płomienia
– nożyczki
– zszywacz lub klej
– rurkę
Do dzieła! FILM

Święto Konstytucji 3 maja

Dziś obchodzimy święto wyjątkowe! 
Święto Konstytucji 3 maja upamiętnia uchwalanie w 1791 roku ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Podczas okupacji niemieckiej w czasie
II wojny światowej i sowieckiej po wojnie, Święto było zdelegalizowane
Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja znów jest świętem narodowym. Od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie. Z tej okazji na tablicy przy GOK-u znajdziecie oryginalny tekst konstytucji. Pokuście się o spacer i poczytajcie trochę historii.

Majówkowe ciasteczka

Długi weekend to świetna okazja, żeby zrobić Majówkowe ciasteczka. Tak  nazwaliśmy nasze najnowsze specjały kulinarne w biało-czerwonych barwach  Łapcie przepis! Smacznego! 
Składniki:
 
– 1,5 szklanki mąki pszennej
– 115 g zimnego masła
– pół szklanki cukru pudru
– 2 duże żółtka
– szczypta soli
– 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wykonanie:
1. Umieść wszystkie składniki w misce.
2. Zagnieć ciasto i schowaj je zafoliowane do lodówki na godzinkę.
3. Rozwałkuj ciasto na grubość około 3-5mm.
4. Za pomocą foremki lub szablony wyciętego z kartonu wytnij z ciasta kształt flagi.
5. Przełóż ciasteczka na blaszkę wyłożoną papierem i piecz je w piekarniku przez około 15-20 minut (180 stopni)
6. Zrób lukier królewski z białka i cukru pudru (przepis możesz znaleźć na naszym live z Gminnego Pierniczenia 
7. Połowę lukru zabarw barwnikiem spożywczym na czerwono.
8. Polukruj ciasteczka na biało-czerwono!
majówkowe ciasteczka

Ogólnopolski Dzień Koni

30 kwietnia  obchodzimy Ogólnopolski Dzień Koni.  Z tej okazji wykonaliśmy piękną ramkę z jednorożcem, to absolutny „must have” w pokoje każdej dziewczynki .

ramka koń

Majówka z książką…

Weekend majowy zbliża się coraz większymi krokami! 
Nie zapomnijcie o wypożyczeniu książek! 
Godziny otwarcia biblioteki:
PONIEDZIAŁEK – 10.00-16.00
WTOREK – 10.00-16.00
ŚRODA – 10.00-17.00
CZWARTEK – 10.00-17.00
PIĄTEK – 10.00-16.00
Pamiętajcie, że w godzinach 13.00-13.30 biblioteka na przerwę na dezynfekcję.
Wypożycz książkę na majówkę

Dzień Florysty

27 kwietnia obchodziliśmy Dzień Florysty. Z tej okazji Małgorzata Stefańska przygotowała kilka inspiracji kwiatowych. Chcesz dowiedzieć się jak przygotować własnoręcznie kompozycje kwiatowe, ile wody nalać do wazonu czy jaką temperaturę wody lubią kwiaty? Na wszystkie te pytania odpowiada Gosia w poniższym filmie. Zaprazsamy

Sprzęt do projektu Liga eSzkoła!

26 kwietnia 2021 roku dotarł do nas sprzęt niezbędny do realizacji projektu Liga eSzkoła! 
Tablety, laptopy i roboty programowalne LEGO Spike. Wszystko to, już wkrótce, posłuży nam
do prowadzenia mega ciekawych zajęć dla dzieci.
 
tablety, laptopy itp

Wyniki konkurs literacko-plastyczny

26 kwietnia 2021 roku komisja konkursowa, składająca się z pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, przystąpiła do oceny prac przesłanych w ramach konkursu literacko-plastycznego.
Wśród 22 prac wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
I kategoria wiekowa (do 10 lat):
– Julian Nowacki
– Jacek Opieczonek
– Zofia Zegzuła
Wyróżnienia:
– Mateusz Rawdanis
– Michalina Zarzycka
– Praca zbiorowa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Nibylandia”
( Blanka Majewska, Filip Majewski, Leon Majewski, Zuzanna Stepanian)
II kategoria wiekowa (11-16 lat):
– Helena Pogoda
– Julia Szymczak
II kategoria wiekowa (dorośli):
– Halina Bohuta-Stąpel
– Bogumiła Hajdasz
Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników, dlatego prosimy o odbieranie nagród
i upominków od jutra (27.04.2021) od godziny 12.00. Gminny Ośrodek Kultury czynny jest w dni robocze w godzinach 8.00-16.00.
Cieszymy się, że twórczość Hansa Christiana Andresena jest wciąż żywa i ponadczasowa! Gratulujemy wszystkim wspaniałych pomysłów przy tworzeniu Waszych prac!
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
praca konkursowa
Julia Szymczak
Helena Pogoda
Helena Pogoda
Bogumiła Hajdasz
Bogumiła Hajdasz
Bogumiła Hajdasz
Halina Bohuta-Stąpel
Halina Bohuta-Stąpel

Otwieramy bibliotekę

Od dzisiaj 26.04.2021 roku otwieramy bibliotekę dla czytelników. Oczywiście zgodnie z zasadami:
✔️ w bibliotece mogą jednocześnie przybywać 1-2 osoby
✖️ czytelnia pozostaje zamknięta dla czytelników
✔️ można korzystać z usługi „Książka na telefon”
✔️ można odbierać wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”
✔️ należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa – maseczka i dezynfekcja rąk przed wejściem
do biblioteki
Należy pamiętać, że w godzinach 13.00 – 13.30 odbywać się będzie przerwa na dezynfekcję.
Do zobaczenia na Długiej 25.
Dzień dobry w poniedziałek! ❤ Mamy dla Was niespodziankę! Od dzisiaj otwieramy bibliotekę dla czytelników 🙂 Oczywiście zgodnie z zasadami: ✔️ w bibliotece mogą jednocześnie przybywać 1-2 osoby ✖️ czytelnia pozostaje zamknięta dla czytelników ✔️ można korzystać z usługi "Książka na telefon" ✔️ można odbierać wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek" ✔️ należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa - maseczka i dezynfekcja rąk przed wejściem do biblioteki ⏰ Należy pamiętać, że w godzinach 13.00 - 13.30 odbywać się będzie przerwa na dezynfekcję 🙂 Do zobaczenia na Długiej 25 ❤

Niespodzianka

 
23 kwietnia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przybył prezent w postaci nowej literatury. Miło jest otrzymywać prezenty, szczególnie w Światowym Dniu Książki Dziękujemy Panie Andrzeju!
Już wkrótce nasz księgozbiór powiększy się o te pozycje
prezent - rózne książki

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Z tej okazji mamy dla Was szybką akcję.
Pierwsze 15 osób, które pod postem na Facebook-u wrzuci zdjęcie książki, którą aktualnie czyta, otrzyma od nas ręcznie robione zakładki do książek! Zakładki zostały zaprojektowane i wykonane przez Paulę i są absolutnie unikatowe. CZAST START! 
zakładki

Światowy Dzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, dziewczyny przygotowały dla Was specjalną akcję promującą dbanie o naszą planetę.
* Kupuj mniej ubrań!
* Przerabiaj stare w nowe!
* Twórz szafy kapsułowe!
* Wymieniaj się ubraniami ze znajomymi!
Dzięki temu możesz dołożyć swoją małą cegiełkę w ratowanie naszej planety! Produkcja odzieży emituje niewyobrażalną ilość gazów cieplarnianych oraz zużywa ogrom wody. Tylko do produkcji jednej pary jeansów zużywa się kilkanaście tysięcy litrów wody, czyli tyle, ile dwie osoby potrzebują do picia przez około 10 lat.
Jak Wam się podoba nasza najnowsza kolekcja wiosna/lato 2021?
Paulina
Paulina
Gosia
Gosia

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zrobiliśmy sobie szybką akcję sprzątania naszego małego świata. Ogrodowa i park lśnią! Zobaczcie jak nam poszło. FILM


Pracownicy przed GOK

Skrzyneczka ręcznie malowana

Zbliża się Dzień Matki. Nie macie pomysłu, a lubicie tworzyć rękodzieło?
Zainspirujcie się, jak ozdobić własnoręcznie drewnianą skrzyneczko-szkatułkę.
Warsztat poprowadziła Małgorzata Stefańska.
 
 
 

Zaproś nas do siebie!

Wraz z wiosną rozpoczynamy nową akcję!  ZAPROŚ NAS DO SIEBIE! 

Masz wielką pasję, bez której nie wyobrażasz sobie życia?  Napisz do nas pod adres sekretariat@gokswidnica.pl.  Z miłą chęcią spotkamy się z Tobą i posłuchamy o Twoich zainteresowaniach. W ramach spotkania nagramy krótki materiał filmowy, które opublikujemy
na naszym profilu FB! 

Artystko! Artysto! Pokaż się światu! 

Zaproś nas do siebie! Pokaż nam swoją pasję!

Motopiknik 23.05.2021

Nowa data Motopikniku! Ze względu na wyznaczoną na 9 maja br. datę przedterminowych wyborów wójta gminy Świdnica, Motopiknik odbędzie się 23 maja. Zapisy bez zmian – do 5 maja. Zapraszamy!

Motopiknik 23 maja 2021

Światowy Dzień Czekolady

Dziś Światowy Dzień Czekolady! 
Nasza ekipa to same łasuchy, a Wy? 
Jaka jest Wasza ulubiona czekolada?

Zapraszamy do wspólnej zabawy, odwiedź nasz profil Facebook i daj nam znać jaką czekoladę uwielbiasz? Czekamy na Was!

Czekoladki

Konkurs literacko-plastyczny

Z okazji urodzin pisarza Hansa Christiana Andersena na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.  Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają wszystkich czytelników do wzięcia udziału w gminnym konkursie literacko-plastycznym. Najmłodszych zachęcamy do namalowania okładki do książki z ulubioną baśnią Andersena. Starsze dzieci, młodzież oraz dorośli mogą napisać tekst o tym, która książka zasługuje na miano „Książki mojego dzieciństwa”. Prace należy przynosić osobiście lub przesłać drogą mailową do Gminnego Ośrodka Kultury. Na prace czekamy do 25 kwietnia. Na uczestników konkursu czekają nagrody.  

regulamin konkurs literacko-plastyczny 2021

konkurs literacko-plastyczny

Zakończenie projektu ,,Apka, Świdnicka Mapka”

Dziś oficjalnie kończymy projekt „Apka, Świdnicka Mapka” Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku, nikt z nas nie przypuszczał, że przez kolejne osiemnaście miesięcy przeżyjemy tak fajną przygodę! Jaki jest jej bilans? Dwudziestu pięciu młodych uczestników, spotkanie z Youtube’rem, plener fotograficzny w Poznaniu, warsztaty z programowania aplikacji, nowy sprzęt
i oprogramowania graficzne, finałowa wystawa plenerowa, góra gadżetów promocyjnych
i APLIKACJA WEBOWA Z GRĄ TERENOWĄ!  A co najważniejsze? Nowe przyjaźnie, nowe wyzwania, nowe umiejętności, pierwsze rozczarowania, większa wiedza młodych o gminie Świdnica
oraz owocna współpraca Gminnego Ośrodka Kultury z młodymi ludźmi!  Aplikację, stworzoną przez młodzież, możecie obejrzeć tu: www.fotoportal.gokswidnica.pl Wejdź i zagraj!  DziękujemY Program „Równać Szanse” Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży za możliwość realizacji tego projektu! 
 
Projekt dofinansowane został przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2019 – Program Równać Szanse

Wystawa prac konkursowych – pisanka wielkanocna

Wyniki Gminnego Konkursu na Pisankę Wielkanocną! 
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy ocenę 42 prac, które wpłynęły na tegoroczny konkurs.  Cieszymy się, że mieszkańcy tak licznie wzięli w nim udział oraz jesteśmy zachwyceni poziomem artystycznym wszystkich pisanek. 
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić:
1 KATEGORIA WIEKOWA (do 10 lat)
I – Agata Felińska
II – Ignacy Zapotoczny
III – Martyna Jaworska
WYRÓŻNIENIA:
I – Jakub Gąsiorowski
II – Wiktoria Madera
III – Agata Sukiennik
IV – Róża Sukiennik
V – Julia Szymczak
2 KATEGORIA WIEKOWA (11-16 lat)
I – Helena Pogoda
II – Malwin Karbowiak
III – Wiktoria Szymczak
WYRÓŻNIENIA:
I – Michał Madera
II – Dominika Felińska
III – Karolina Jaworska
3 KATEGORIA WIEKOWA (17-100 lat)
I – Grzegorz Hadzicki
II – Anna Moszonka
III – Anna i Paweł Kierzek
Wszystkim serdecznie gratulujemy. 
 ODBIÓR NAGRÓD:
Osoby nagrodzone i wyróżnione zapraszamy od 1 kwietnia do Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy po odbiór nagród ufundowanych przez Gminę Świdnica i GOK. Niespodzianka – wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują świąteczne zawieszki ceramiczne wykonane w pracowni GOK.  Przed odbiorem nagrody, prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 68 327 33 22), w celu umówienia się na konkretną godzinę.
 WYSTAWA:
Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac konkursowych w naszej Galerii Online oraz w Galerii Okiennej na ul. Ogrodowej 37 (budynek GOK).
Świąteczne pozdrowienia od organizatorów konkursu – Gminy Świdnica i Gminnego Ośrodka Kultury. 

Kiermasz Wielkanocny Online

KIERMASZ WIELKANOCNY ONLINE
Zapraszamy do zakupu rękodzieła, które powstało w GOK.  Przygotowaliśmy dla Was zawieszki, pisanki, dekoracje, wianki, magnesy i inne cuda wykonane z ceramiki oraz zdobione techniką decoupage. Wszystko w pojedynczych i niepowtarzalnych egzemplarzach! Dodatkowo w naszym sklepiku znajdziecie Kulturalne Boksy.  Jest boks z materiałami do wykonania bukietu z ceramicznych kwiatków  oraz boks decoupage, dzięki któremu zrobicie skarbonkę.  W sprzedaży po 3 boksy każdego rodzaju.
 
JAK DOKONAĆ ZAKUPU? Wejdź na profil Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy na Facebook-u.

Przedmioty na zdjęciach posiadają numer i cenę. Wystarczy, że pod zdjęciem napiszesz komentarz – ZAMAWIAM, a my już się z Tobą skontaktujemy w wiadomości prywatnej, w celu zakupu. Nasze rękodzieło pięknie ozdobi Wasze domy lub będzie idealnym prezentem od Zajączka Wielkanocnego. Nie zastanawiaj się ani chwili, tylko klikaj i zamawiaj!

Poniżej kilka naszych propozycji.

Biblioteka zamknięta

W najbliższych dniach Gminna Biblioteka Publiczna w Świdnicy jest zamknięta.
W pilnych sprawach prosimy o kontakt z nami! We wszystkim pomożemy! 

e-mail: sekretariat@gokswidnica.pl
tel. 683273322

Biblioteka zamknięta 29.03-02.04.2021

Trzeci tutorial dla dorosłych – edycja wiosenno-wielkanocna

Już niedługo w naszych domach malować będziemy pisanki wielkanocne!
A czy znacie zdobienie jajek metodą batikową? Jeśli nie, to koniecznie oglądnijcie nasz tutorial
i przekonajcie się, w jak prosty sposób, ozdobić wielkanocne jajeczka woskiem pszczelim. Dajcie znać, jakie są Wasze ulubione i sprawdzone sposoby na robienie pisanek! Do dzieła

Gra terenowa – Apka, Świdnicka Mapka

Zapraszamy do zagrania w grę terenową. Możesz wybrać się na spacer i rozwiązać nasze fotograficzne zagadki. Jeżeli prześlesz do nas wszystkie zdjęcia, to czeka na Ciebie torba pełna gadżetów i voucher na jedzenie na dowóz. Zapoznajcie się ze szczegółami i dołączcie do naszej aplikacji „Apka, Świdnicka Mapka”. Wpadnijcie też na Ogrodową 37 i zobaczcie wystawę plenerową, która podsumowuje nasze działania.
 
Projekt został dofinansowany ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2019.

Apka, Świdnicka Mapka

Zamykamy nasz projekt „Apka, Świdnicka Mapka” Wypełnianie ankiet końcowych, kręcenie filmów z odczuciami młodzieży na temat projektu i …. PREZENTY! Każdy uczestnik otrzymuje od nas worek pełen gadżetów, a w nim m.in. głośnik bezprzewodowy, kalendarz, notesy, płaszcz przeciwdeszczowy, podkładka pod mysz, powerbank i wiele, wiele innych upominków.

Dziękujemy Program „Równać Szanse”

Projekt został dofinansowany ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2019.
 
Paulina Sidoruk prezentuje prezenty dla uczestników projketu

„Apka, Świdnicka Mapka”

Kochani! Już od środy rozpoczynamy działania finałowe w ramach projektu „Apka, Świdnicka Mapka” Po blisko dwóch latach działalności młodzieży z grupy Apkowicze, gmina Świdnica doczekała się swojej pierwszej aplikacji webowej z grą terenową!  Aby wziąć udział w naszej zabawie wystarczy zgłosić się telefonicznie (68 327 33 22) lub napisać do nas na naszym Facebooku! Wówczas przekażemy wszystkie niezbędne materiały i instrukcje!  Nie czekaj! Zgłoś się już dziś i spróbuj rozwikłać naszą fotograficzną zagadkę! Nie zapomnijcie też zajrzeć na Ogrodową 37 od czwartku! Na budynku GOK znajdziecie wystawę plenerową projektu! 
Projekt został dofinansowany ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2019.
Kochani! Już od środy rozpoczynamy działania finałowe w ramach projektu "Apka, Świdnicka Mapka" ❤ Po blisko dwóch latach działalności młodzieży z grupy Apkowicze, gmina Świdnica doczekała się swojej pierwszej aplikacji webowej z grą terenową! 🥰 Aby wziąć udział w naszej zabawie wystarczy zgłosić się telefonicznie (68 327 33 22) lub napisać do nas na naszym Facebooku! Wówczas przekażemy wszystkie niezbędne materiały i instrukcje! 🙂 Nie czekaj! Zgłoś się już dziś i spróbuj rozwikłać naszą fotograficzną zagadkę! ❤ Nie zapomnijcie też zajrzeć na Ogrodową 37 od czwartku! Na budynku GOK znajdziecie wystawę plenerową projektu! 🙂 --- Projekt został dofinansowany ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego 2019.

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dnia Poezji, z tej okazji zapraszamy do wysłuchania wierszy naszych świdnickich poetów. Życzymy Wam nieustającej weny twórczej.

Światowy Dzień Recyklingu

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu! Z tej okazji zapraszamy na rozmowę z miłośniczką odnawiania starych mebli – Małgosią Stefańską. Po co wyrzucać?! Zawsze możemy nadać meblom nowe życie!  Chcielibyście, aby filmy z naszych renowacji staroci były przez nas publikowane cyklicznie? 

Gra terenowa dla całej rodziny

Mamy świetne wiadomości! Grupa projektowa „Apkowicze” kończy aplikację z grą terenową
po gminie Świdnica!

Kiedy finał projektu? Już w następny weekend! Będzie się działo!

Aplikacja powstaje w ramach projektu „Apka, Świdnicka Mapka” dofinansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży!

Gra terenowa
Startujemy 24 marca 2021

Okno na literaturę

 Uwaga Czytelnicy!
W związku z nowymi wytycznymi dla naszego województwa, które są wynikiem obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, ograniczamy działalność Gminnej Biblioteki Publicznej
w Świdnicy. 
Nowe zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych obowiązują od poniedziałku – 15 marca.
❌ brak wolnego dostępu do księgozbioru
❌ brak możliwości korzystania z czytelni biblioteki
❌ książki zwrócone do biblioteki przechodzą 7-dniową kwarantannę
✅ wypożyczenia książek wyłącznie na telefon 68 327 32 80 lub e-mail biblioteka@gokswidnica.pl
✅ odbiór książek o określonej godzinie w „Oknie na literaturę” – oznaczone okno od strony ZUK
✅ seniorzy oraz osoby niepełnosprawne mogą korzystać z opcji „Książka na telefon”
✅ przedszkolaki mogą odbierać wyprawkę czytelniczą z projektu „Mała książka – Wielki człowiek”
✅ godziny pracy biblioteki pozostają niezmienne
Życzymy zdrowia i czekamy na ponowne spotkania z wami!
okno na literaturę

Konkurs na pisankę Wielkanocną

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie organizowanym przez Urząd Gminy w Świdnicy
i Gminny Ośrodek kultury w Świdnicy.Tym razem należy wykonać pisankę Wielkanocną techniką dowolną i dostarczyć ją do 26 marca do godz. 15:00 do GOK w Świdnicy.

I KATEGORIA-Indywidualna – dzieci do 10 lat z terenu gminy Świdnica
II KATEGORIA- Indywidualna –  młodzież od 11 lat do 16 lat z terenu gminy Świdnica
III KATEGORIA- Indywidualna – osoby od 17 lat do 100 lat z terenu gminy Świdnica

Każda dostarczona praca powinna mieć na stałe dołączoną kartkę z danymi

  • imię i nazwisko, adres i numer telefonu
  • w przypadku prac przedszkolnych i szkolnych: nazwa placówki, grupy, klasa
  • kategoria

 Szczegóły w regulaminie

Regulamin pisanka Wielkanocna 2021

Konkurs na pisankę wielkanocną! Technika dowolna! Termin zgłoszeń : 26 marca 2021 w GOK Świdnica KATEGORIE WIEKOWE: I KATEGORIA dzieci do 10 lat z terenu gminy Świdnica II KATEGORIA młodzież od 11 lat do 16 lat z terenu gminy Świdnica III KATEGORIA osoby od 17 lat do 100 lat z terenu gminy Świdnica Nagrody w konkursie funduje gmina Świdnica oraz Gminny Ośrodek Kultury. Regulamin dostępny na stronie GOK-u i Gminy.

LKR – etap powiatowy

Dziś laureaci eliminacji gminnych – Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PROARTE 2021 walczą
w Nowogrodzie Bobrzańskim w eliminacjach powiatowych! 
Trzymamy za Was kciuki! 

Damsko-Męskie spojrzenie na live

Wczorajszy dzień przeszedł do historii naszej instytucji. To było pierwsze takie wydarzenie
w formule online! Było bardzo intensywnie, bardzo różnorodnie, a przede wszystkim inspirująco! Każdy, zaproszony przez nas gość, wniósł do naszego studia nową energię i zapał do tego, czym się zajmuje!  Gratulujemy Wam pasji w życiu! 
Dziękujemy wszystkim widzom, którzy byli z nami w tym dniu! Jest to dla nas motywacją, by planować dla Was jeszcze więcej i jeszcze ciekawiej! 
Mamy nadzieję, że miło spędziliście w naszym towarzystwie wczorajszy dzień i widzimy się na naszym FB! 
Alicja Marczak i Paweł Lepa prowadzą fitness

Spotkanie autorskie

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego spotkania autorskiego z Panem Eugeniuszem Kurzawą! Niesamowity człowiek, niesamowite historie i wiele słów o Jego najnowszej książce „Spis treści. 66 postaci, które..” Jesteście ciekawi jak było? Zapraszamy do oglądania.

Dzień Kobiet i Mężczyzn online!

Zapraszamy na niezwykły Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny w gminie Świdnica w formule online!
Przygotowaliśmy dla Was cały dzień niezwykłych relacji live, podczas których spotkamy się z naszymi gośćmi! Wszystko w wiosennej aurze i przemiłej atmosferze!
Obiecujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie! Dla ducha i ciała! 
———————
PROGRAM:
9.00 – BUDZIMY SIĘ! – poranny fitness dla par z Alicją Marczak i Pawłem Lepą
11.00 – ŁYK PO ZDROWIE! – zdrowe i lekkie koktajle na drugie śniadanie z Adrianną Kogut
13.00 – NIEZŁA SZTUKA! – rozmowy o wędkowaniu z Mateuszem Brodzikiem
15.00 – RĘCE W GÓRĘ! – pielęgnacja dłoni i paznokcie z Lidią Walkowiak
17.00 – LEKCJA STYLU! – ubrania, dodatki, kolory, modne stylizację z Kingą Borkowską
19.00 – PEŁNIA SIEBIE! – medytacja i koncert muzyki relaksacyjnej z Magdaleną Pytkowską – Dusza w Ciele
———————-
Do zobaczenia w naszym wiosennym studiu!
Zapraszamy na niezwykły Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny w gminie Świdnica w formule online! Przygotowaliśmy dla Was cały dzień niezwykłych relacji live, podczas których spotkamy się z naszymi gośćmi! Wszystko w wiosennej aurze i przemiłej atmosferze! Obiecujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie! Dla ducha i ciała! ❤ --------------------- PROGRAM: 9.00 - BUDZIMY SIĘ! - poranny fitness dla par z Alicją Marczak i Pawłem Lepą 11.00 - ŁYK PO ZDROWIE! - zdrowe i lekkie koktajle na drugie śniadanie z Adrianną Kogut 13.00 - NIEZŁA SZTUKA! - rozmowy o wędkowaniu z Mateuszem Brodzikiem 15.00 - RĘCE W GÓRĘ! - pielęgnacja dłoni i paznokcie z Lidią Walkowiak 17.00 - LEKCJA STYLU! - ubrania, dodatki, kolory, modne stylizację z Kingą Borkowską 19.00 - PEŁNIA SIEBIE! - medytacja i koncert muzyki relaksacyjnej z Magdaleną Pytkowską - Dusza w Ciele ---------------------- Do zobaczenia w naszym wiosennym studiu!
DAMSKO-MĘSKIE SPOJRZENIE NA LIVE Budzimy się! Poranny fitness dla par z Alicją Marczak i Pawłem Lepą 7 marca 2021 Godzina 9.00
Łyk po zdrowie! Zdrowe i lekkie koktajle na drugie śniadanie z Adrianną Kogut 7 marca 2021 Godzina 11.00
Niezła sztuka! Rozmowy o wędkowaniu z Mateuszem Brodzikiem 7 marca 2021 Godzina 13.00
Ręce w górę! Pielęgnacja dłoni i paznokci z Lidią Walkowiak 7 marca 2021 Godzina 15.00
Lekcja stylu! Ubrania, dodatki, kolory i modne stylizacje z Kingą Borkowską! 7 marca 2021 Godzina 17.00
Pełnia siebie! Medytacja i koncert muzyki relaksacyjnej z Magdaleną Pytkowską - Dusza w Ciele 7 marca 2021 Godzina 19.00

LKR – etap gminny

Dziś odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która wyłoniła zwycięzców Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego – etap gminny. Swoich uczniów do konkursu zgłosili Szkoła Podstawowa w Słonem oraz Zespól Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy

Do etapu powiatowego nominację otrzymały następujące osoby:

I KATEGORIA : Zuzanna Szczecińska, Zuzanna Häusler, Martyna Sochacka
II KATEGORIA: Aleksandra Hołobotowska, Małgorzata Kostrzewa
III KATEGORIA: Oliwia Rożniatowska

Gratulujemy młodym recytatorom. W sprawach formalnych będziemy kontaktować się
z opiekunami wpisanymi w formularzach zgłoszeniowych!

Pro arte Lubuski Konkurs Recytatorski

Aplikacja webowa

Aplikacja webowa, która powstanie w ramach projektu „Apka, Świdnicka Mapka” jest już prawie gotowa! Młodzież pod przewodnictwem Antka Tyliszczaka powoli dobija do mety! 

Przypominamy, że projekt kończy się 31 marca 2021!
Szykujemy dla Was ciekawy finał, ale o tym już wkrótce.

Apka Świdnicak mapka już prawie gotowa

Spotkanie autorskie online z Eugeniuszem Kurzawą!

O niezwykłych spotkaniach Eugeniusza Kurzawy będziemy rozmawiali podczas promocji jego książki „Spis treści. 66 postaci, które…”. Pisarz zabierze nas w swój świat i opowie o spotkaniach m.in. ze. Stanisławem Tymem, Leszkiem Możdżerem, Urszulą Dudziak, Jerzym Bralczykiem.
Zapraszamy na kolejną relację live ze świdnickiej biblioteki!
Spotkanie autorskie z Eugeniuszem Kurzawą

Dzień Języka Ojczystego

Sz..Cz..Dź..Dź.. 
Łamiemy języki naszym pięknym językiem ojczystym! 
Plakaty z łamańcami językowymi znajdziecie w swoich miejscowościach! Wybierzcie się na spacer, podejmijcie nasze wyzwanie, nagrajcie film i prześlijcie do nas!

Pracownia ceramiczna w zaciszu domowym

Zapraszamy do wysłuchania krótkiej rozmowy z Panem Henrykiem Krakowiakiem. Pan Heniu opowiedział nam, co jest potrzebne, by stworzyć pracownię ceramiczną w zaciszu domowym.
Przedstawił nam również kilka najnowszych dzieł!

Wyniki

Miło nam przedstawić zwycięzców konkursu fotograficznego online „W blasku księżyca” 
Nagroda za ilość „lajków” – Helena Pogoda
Nagroda Organizatora – Maksymilian Pogoda
Postanowiliśmy również wręczyć wyróżnienie dla Przemysława Kapusty za niezwykłe zdjęcie księżyca z bliska. Przygotowaliśmy również drobne upominki i mapy księżyca dla wszystkich uczestników konkursu. Dziękujemy za nadesłane zdjęcia i gratulujemy kreatywności. Jak zwykle Wasze zdjęcia przeszły nasze wszelkie oczekiwania! WYNIKI
 
zdjęcie księżyca
księżyc
zdjęcie księżyca

Boksy kulturalne

Zima w pełni, ale my już myślimy o wiośnie, pierwszych kwiatach i świętach wielkanocnych! Dlatego ruszamy z zapisami na boksy kulturalne dla małych i dużych! W naszych pudełkach znajdziecie materiały plastyczne do zajęć w domu! Przez cały marzec.. w każdy wtorek i czwartek będziecie mogli się z nami spotkać podczas relacji live na FB, na których pokażemy Wam,
co możecie wykonać przy użyciu naszych wiosennych boksów.
Zamówienia przyjmujemy do 21 lutego 2021!
Mail: sekretariat@gokswidnica.pl
Telefon: 68 327 33 22
Wiadomość prywatna na FB!
Boksy kulturalne zapisy do 21 lutego 2021

Tłusty czwartek

Dziś Tłusty czwartek, Paulina Szewczyk i Paulina Sidoruk udały się z kamerą do mieszkańców gminy Świdnica aby zadać im kilka pytań.Co bardziej lubią?
Pączki czy faworki?
Z marmoladą czy powidłami?
Domowe czy kupne?
Ile zjesz pączków w Tłusty Czwartek?
Zapraszamy do oglądania filmu… obowiązkowo z pączkiem w ręce!

Domowe czekoladki

10 lutego ekipa Gok-u w składzie Małgorzata Stefańska, Paulina Szewczyk, Paulina Sidoruk
i Paweł Kierzek przeprowadzili warsztaty kulinarne, w których wykonali domowe czekoladki,
a także pokazali jak je ładnie zapakować. Zachęcamy do skorzystania z naszego filmiku instruktażowego oraz z poniższych przepisów na domowe czekoladki.
 
Pralinki z malinami
1Jeśli mamy maliny mrożone, topo odważeniu 70g należy zostawić je do rozmrożenia. 2.150g czekolady posiekać i roztopić w kąpieli wodnej. 3.Przy pomocy pędzelka wysmarować czekoladą ścianki i dno foremek. Formę wstawić do lodówki, aby czekolada zastygła. Następnie powtórzyć czynność. Resztę czekolady odstawić na bok. 4.Rozmrożone maliny (razem z sokiem, który puściły) przetrzeć przez sitko do garnka, aby pozbyć się ziarenek. 5.Czekoladę białą do nadzienia posiekać na małe kawałki i roztopić w kąpieli wodnej. 6.Maliny zagotować i dodać do roztopionej czekolady. Mieszać, aż powstanie jednolita masa. Odstawić do ostygnięcia. 7.Przestudzoną masę malinową wyłożyć do foremek. Z góry zalać resztą czekolady. (Jeśli czekolada za bardzo zastygnie, wstawić ją na chwilę do kąpieli wodnej). 8.Formę wstawić do lodówki, aż czekolada stwardnieje.
Pralinki kukurydziane
1.Czekoladę połamać na kawałki i roztopić w kąpieli wodnej. 2.Dodać płatki kukurydziane i migdałowe. Dokładnie wymieszać. 3.Przy pomocy dwóch łyżeczek zrobić kleksy z masy i układać je na papierze do pieczenia. 4.Pozostawić, na parę godzin, aż czekolada zastygnie.
Pralinki kokosowe
Pralinki marmurkowe
1.Plastikową formę ( 20 cm/13cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawić na bok. 2.200 g skondensowanego mleka, 150 g deserowej czekolady posiekać i podgrzewać na małym ogniu do uzyskania jednolitej masy. Wlać do formy i wyrównać. 3.150g skondensowanego mleka, 150g białej czekolady posiekać i podgrzewać na małym ogniu do uzyskania jednolitej masy. Wlać do formy i wyrównać. 4.Przy pomocy patyczka do szaszłyków (lub widelca) zrobić szlaczek. 5.Formę wstawić na co najmniej 8 godz., a najlepiej na całą noc do lodówki. 6.Wyciągnąć masę wraz z papierem z formy. Papier oddzielić od boków czekoladowej masy. Pokroić ostrym nożem w kostkę. 7.Przechowywane w chłodnym miejscu utrzymują się przez około 2 tygodni.
BATONY Z GRYKĄ Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:36 SKŁADNIKI: ►czekolada 70% [1 sztuka] ► syrop z agawy [3 łyżek] ► olej kokosowy [3 łyżki] ► gryka ekspandowana [garść] Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:36 PRZYGOTOWANIE: Czekoladę połamać i wraz z syropem oraz olejem przenieść do garnka i na niewielkim ogniu rozpuścić składniki. Do garnka wsypać grykę i wymieszać. Prostokątną formę (np. 10 na 20 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, następnie wylać masę i wyrównać wierzch. Wstawić formę do zamrażarki na godzinę, a później przenieść do lodówki. Zdjąć papier i pokroić na małe batony.
WEGAŃSKIE KRÓWKI Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:34 SKŁADNIKI: ►czekolada 70% [3 sztuki] ► mleczko kokosowe [puszka] ► syrop z agawy [5 łyżek] ► olej kokosowy [3 łyżki] ► orzechy ziemne lub inne [garść] Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:35 PRZYGOTOWANIE: Czekoladę połamać i wraz z białą stałą częścią mleczka kokosowego, syropem oraz olejem przenieść do garnka i na niewielkim ogniu rozpuścić składniki. Do garnka wsypać orzechy i wymieszać. Prostokątną formę (np. 10 na 20 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, następnie wylać masę i wyrównać wierzch. Wstawić formę do zamrażarki na godzinę, a później przenieść do lodówki. Zdjąć papier i pokroić na małe krówki.
TRUFLE MARCHEWKOWE Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:34 SKŁADNIKI: ►marchewka [1 średnia sztuka] ► migdały [50 g] ► siemię lniane [2 łyżki] ► orzechy włoskie [garść] ► daktyle [8-10 sztuk] ► biała wegańska czekolada [1 tabliczka] Paulina wysłał(a) Dzisiaj o 09:34 PRZYGOTOWANIE: Migdały, siemię lniane i orzechy wrzucić do blendera i zmielić na ,,mąkę”. Daktyle zalać ciepłą wodą i zostawić na ok. 10 minut. Odlać wodę. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Mąkę orzechową, daktyle i marchewkę zblendować na klejącą masę. Z powstałej masy uformować trufle, włożyć na pół godziny do lodówki. Rozpuścić białą czekoladę w kąpieli wodnej i btoczyć trufle w białej czekoladzie

Serce z papieru quilling

Pamiętacie nasz live, podczas którego robiliśmy kartki walentynkowe?  Nasza prowadząca Pracownia MK Katarzyna Marcinkowska przygotowała film instruktażowy, jak wykonać serce metodą quilling. Zachęcamy do oglądania. 

Książka Pana Eugeniusza Kurzawy

W naszej bibliotece dostępna jest już najnowsza książka Pana Eugeniusza Kurzawy pt. „Spis treści” 
A już 3 marca 2021 roku zaprosimy Was na spotkanie autorskie z naszym rodzimym pisarzem.
Szczegóły wkrótce!
Ksiązka Eugeniusza Kurzawy pt. Spis treści

Światowy Dzień Pizzy

 9 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Pizzy. Z tej okazji ekipa Gok-u zaprosiła Nas do swojej kuchni. Pracownicy wykonali pizzę według własnych przepisów z ulubionymi składnikami. Przybliżyli nam historię i ciekawostki na temat tradycyjnego włoskiego dania. Zapraszamy do oglądania naszych zmagań a także wykonania własnej pizzy.
 
 
Ekipa GOK

Zakochani w kulturze! Domowe czekoladki – live z ekipą GOK-u!

Zapraszamy na kolejny live w ramach walentynkowej akcji „Zakochani w kulturze”!
Tym razem będzie baaardzo słodko! Wszystko za sprawą czekolady, z której tworzyć będziemy walentynkowe pralinki! Ekipa Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentuje Wam swoje pomysły
na domowe czekoladki zarówno w wersji standardowej, jak i wegańskiej! Wszystkie słodkości zapakujemy podczas live’a na kreatywne sposoby! Małgosia Stefańska zaprezentuje nam techniki pakowania czekoladek…Tak byście mogli swoje słodkości wręczyć drugiej połówce
lub przyjaciołom w pięknej oprawie! Zapraszamy! Zakochajcie się z nami w kulturze!
Domowe czekoladki 10 lutego 2021 godz. 18:00

Zakochani w kulturze! Live z Katarzyna Marcinkowska

3 lutego o godzinie 18:00 odbył się live z Katarzyną Marcinkowską z pracowni Pracownia MK Katarzyna Marcinkowska. To pierwsza akcja w ramach zakochanych w kulturze. Pani Kasia wraz z Panią Pauliną wykonały piękne walentynkowe kartki. Dziękujemy, że byliście dziś z nami. Czekamy na zdjęcia Waszych kartek. Wysyłajcie je na profilu społecznościowym Facebook w wiadomości prywatnej lub w komentarzach pod filmem. Dla spóźnialskich zamieszczamy film instruktażowy.

Zapraszamy na kolejne akcje w ramach Zakochanych w kulturze. Już niebawem

Paulina Szewcyk, Kasia Marcinkowska i Paulina Sidoruk prezentują kartki walentynkowe
Paulina Szewczyk i Paulina Sidoruk prezetują studi

Zakochani w kulturze – Kartki walentynkowe

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na wydarzenia z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego.
Tym razem podczas spotkania online zobaczycie, jak można wykonać przepiękną kartkę walentynkową. Warsztaty poprowadzi mieszkanka naszej gminy Katarzyna Marcinkowska,
która od ponad dwóch lat zajmuje się robieniem okolicznościowych i personalizowanych kartek. Podczas relacji live pokażemy, jak wykonać walentynkę techniką Quillingu, polegającą na zwijaniu wąskich paseczków i tworzeniem za ich pomocą kształtów. Wspólnie wykonamy kartkę wielowarstwową, sztalugową z użyciem papieru, gazy i półperełek. Relacja live z przygotowania kartki odbędzie się 3 lutego o godz. 18:00 na profilu GOK.
—–
Katarzyna Marcinkowska – prowadząca warsztaty robienia kartek walentynkowych

Katarzyna Marcinkowska – mieszkanka Koźli. Tworzeniem kartek okolicznościowych zajmuje
się od ponad dwóch lat. Z początku tworzyła je tylko dla rodziny i znajomych, a od niedawna pokazuje swoją pasję światu. Już od szkoły podstawowej lubiła nie tylko otrzymywać kartki,
ale przede wszystkim je wręczać najbliższym. Nie miała wtedy odwagi robić ich własnoręcznie. Pomysł, by zacząć tworzyć kartki okolicznościowe, przyszedł dopiero, gdy urodziła się jej córka. Będąc z dzieckiem w domu, chciała mieć zajęcie, które wieczorami ją wyciszy, zrelaksuje i da jej satysfakcję. Po za tym wokół niej były osoby, które robiły coś kreatywnego: siostra szyła poduszki sowy, przyjaciółka zaczęła przygodę z szydełkiem. Swoją przygodę z kartkami zaczęła od techniki Quillingu, a odkąd poznała scrapbooking jej pasja cały czas się rozwija.

 
Kartki walentynkowe 3 lutego 2021

Wyniki konkursu online TikTokiem!

Ogłaszamy zwycięzców naszego konkursu online z TikTokiem!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom! 
Po odbiór nagród zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w dni robocze w godzinach 8 – 16 ! 


W blasku księżyca … Czyli spotkanie z Markiem Marcinkowskim!

Księżyc jest jednym z najjaśniejszych ciał niebieskich na niebie i jedynym, na którym wylądowali ludzie. Jest zachwycający i tajemniczy. Zwyczajowo widzimy go w nocy, ale czasem zdarza się, że towarzyszy nam w ciągu dnia. Obserwując go przez kilka, kilkanaście dni, możemy zobaczyć, że zmienia swój wygląd i położenie.
26 stycznia odbyła się relacja live, podczas której Marek Marcinkowski zabrał nas właśnie
na księżyc. Rozmawialiśmy o podróżach w kosmos, astronomii i nocnych obserwacjach nieba.


 
 

Zakochani w kulturze

Luty to miesiąc miłości. Z racji tego, że jesteśmy po uszy zakochani w kulturze, przygotowaliśmy
dla Was kilka ciekawych wydarzeń z miłością w tle. Bądźcie czujni i oczekujcie nieoczekiwanego.

Zakochani w kulturze, luty 2021.

Konkurs fotograficzny online ,, W blasku księżyca”

Mamy dla Was prawdziwe wyzwanie! 
Któż z Was nie wpatrywał się wieczorami w niebo…MY na pewno!  Aparaty w dłoń i czekamy
na zdjęcia księżyca, który w tej części miesiąca jest już widoczny za dnia! 

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 5 lutego!

REGULAMIN

 

plakat

Dzień dziadka

Są najlepsi w majsterkowaniu i rozwiązywaniu krzyżówek, a Ich pasją  jest udzielanie najlepszych rad swoim wnukom. Mowa o naszych dziadkach! Pamiętajcie o złożeniu życzeń i wręczeniu drobnych upominków, najlepiej własnoręcznie wykonanych. Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym profilu Facebook. A Wam z czym kojarzą się bohaterowie dzisiejszego dnia?

dziadek

Dzień babci

Dziś obchodzimy święto najukochańszych osób na świecie… czyli naszych babć! Pamiętajcie
o złożeniu życzeń i wręczeniu drobnych upominków, najlepiej własnoręcznie wykonanych. Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym profilu Facebook.
Z czym kojarzą Wam się Wasze babcie? Piszcie w komentarzu!
babcia

Bibliotekarz lubuski

W najnowszym wydaniu Bibliotekarz Lubuski przeczytacie o wyremontowanej Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Zapraszamy do lektury – str. 43. 
Przypominamy, że Biblioteka przy ul. Długiej 25 jest otwarta i czeka na Was! Zapraszamy po książki, audiobooki, wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków i naszą nowość – kody do LEGIMI. 
książka bibliotekarz lubuski

Ferie zimowe zakończone

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych zajęć online za obecność. Wasze zaangażowanie
i kreatywność przeszła nasze wszelkie oczekiwania! Chcielibyśmy wyróżnić osoby, które naszym zdaniem, najbardziej udzielały się w ostatnim tygodniu na naszych live’ach :
 
Iwona Sołtysiak, Anna Tyliszczak, Agnieszka Marczewska i Beata Frąckiewicz!
Drogie Panie! Wasze pociechy otrzymają od nas drobne upominki! Skontaktujemy się w tej sprawie z Wami. Album prac uczestników zajęć.
lampiony

Kody do portalu Legimi

Bożena Trubiłowić - Legimi w naszej bibliotece!

Mamy prawdziwego newsa prosto od Pani Bożenki! Od dziś można wypożyczać kody do portalu Legimi, który oferuje miłośnikom książek dostęp do blisko 60 000 ebooków. Dzięki Legimi – Wasz smartfon, tablet lub komputer zmieni się w Waszą prywatna biblioteczkę. Wystarczy, że zgłosisz się do biblioteki osobiście lub telefonicznie i pobierzesz unikalny kod, który jest ważny przez miesiąc.

Do kodu otrzymasz instrukcję jak z niego korzystać. Zapraszamy!
 
INSTRUKCJA

1. Wejdź na stronę: www.legimi.pl/zgora.
2. Wpisz otrzymany kod w okienko: „wpisz kod” i zaznacz „ptaszkiem” akceptacje regulaminu.
3. Następnie po kliknięciu przycisku „dalej”, system przeniesie Cię do panelu, w którym wpisujesz swój login i hasło. Jeśli do tej pory nie posiadałeś konta w Legimi, należy je utworzyć.
4. Aby utworzyć konto, po wpisaniu kodu kliknij „zarejestruj” po czym załóż konto w standardowy sposób.
5. Gdy kod został przyjęty, a konto utworzone, pobierz na swoje urządzenie (na którym będziesz czytał) aplikację o nazwie Legimi.
6. Po pobraniu aplikacji, zaloguj się w niej przy użyciu wcześniej utworzonego loginu i hasłem.
7. Aplikacja w ciągu 1 minuty powinna zsynchronizować się z kontem, a następnie pojawi się informacja, że zostało 31 dni do końca czasu dostępu.
8. W tym momencie masz już dostęp do 58 tys książek. Wystarczy, że wejdziesz (w aplikacji)
w katalog i pobierzesz interesujące Cię pozycje.

 

Ornitologia i karmnik dla ptaków

Zapraszamy na spotkanie z Panem Grzegorzem Patek – leśnikiem z naszej gminy, który opowie nam o swoim zamiłowaniu do ornitologii i fotografii, a także zdradzi kilka cennych wskazówek dotyczących dokarmiania ptaków podczas zimy! Natomiast męska część GOK-u zaprosi Was  do wspólnego wykonania drewnianego karmnika dla ptaków. FILM
Paweł Kierzek i Marcin Wlazły prezentują karmnik dla ptaków