Gminny Dzień Seniora za nami. Było uroczo i miło. Rozpoczęliśmy od występu naszej gwiazdy wieczoru – Haliny Frąckowiak. Pani Halinka swoim głosem wprowadziła nas w zaczarowany świat muzyki i udowodniła, że Jej klasa i styl nie przemija. Następnie Wójt Gminy Świdnica – Adam Jaskulski wręczył kwiaty najstarszym seniorom z poszczególnych sołectw i rozpoczęliśmy mniej oficjalną część wieczoru, goszcząc się przy słodkim poczęstunku oraz muzyce Joli Kołoczyc i Krzysia Górki.
Gminne Obchody Dnia Seniora odbędą się 6 października 2018 roku o godzinie 17:00 w hali sportowej Świdniczanka. To już tradycja, że co 4 lata organizujemy wspólny Dzień Seniora dla mieszkańców z gminy Świdnica. Tegoroczna uroczystość będzie wyjątkowa, ponieważ organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Specjalnie dla Państwa wystąpi HALINA FRĄCKOWIAK polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.
W sobotę 22 września 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się IX Przegląd Zespołów Śpiewaczych. W tym roku był on wyjątkowy, ponieważ swoje XV-lecie istnienia obchodzili nasi kochani Świdniczanie! Stanęliśmy na wysokości zadania i wykonaliśmy specjalny wystrój sali na tę uroczystość. Był tort, były prezenty, były słowa uznania ze strony władz gminy i powiatu, ale co najważniejsze wielka radość i wzruszenie członków zespołu. Na scenie zaprezentowały się zespoły Bobrzanki, Stypułowianie, Konotopianie i Bojadalnie. Gwiazdą wieczoru był zespól Świdniczanie, który zaprezentował się znakomicie i roztańczył cała publiczność. Nagrodę publiczności otrzymał zespół Bobrzanki z Nowogrodu Bobrzańskiego. Wszystkie zespoły otrzymały specjalne statuetki oraz dyplomy uznania. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom i przede wszystkim zespołom, którzy wzięli udział w uroczystości.
W zeszłą sobotę mieszkańcy naszej gminy bawili się na Dożynkach Gminnych w Grabowcu. Po uroczystym rozpoczęciu mszą świętą dziękczynną, powitaniu gości przez Wójta Gminy Świdnica i oficjalnym przekazaniu chleba Gospodarzom przez Starostę i Starościnę Dożynek rozpoczęła się nieoficjalna zabawa dożynkowa okraszona występami zespołów – naszych rodzimych Świdniczan oraz zaproszonej Kapeli Bajer, zespołów Amigo i The Brothers. Tradycyjnie odbył się również konkurs na najpiękniejszy Wieniec i Kosz Dożynkowy oraz Turniej Sołectw. W pierwszym konkursie wyniki wyglądały następująco:
Wieniec nowoczesny – I miejsce Świdnica
Wieniec tradycyjny – I miejsce Buchałów – II miejsce Grabowiec
Kosz dożynkowy – I miejsce Grabowiec – II miejsce Buchałów
Walka pomiędzy sołectwami w Turnieju Sołectw była niezwykle zacięta i ostatecznie I miejsce zajął Grabowiec, II miejsce Buchałów, III miejsce Wilkanowo oraz IV miejsce Świdnica. Ciepła i gościnna postawa gospodarzy Dożynek przyciągnęła wielu mieszkańców całej gminy, którzy świetnie się razem bawili i celebrowali tradycyjne Święto Plonów.
GALERIA
Już niedługo w Grabowcu – małej wsi, której sercem jest piękny staw i park, odbędą się Dożynki Gminne. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla każdego! Zapraszamy do uczestnictwa i dopingowania swoich sołectw w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec i Kosz Dożynkowy oraz w Turnieju Sołectw. Emocje gwarantowane ! Najmłodsi natomiast będą mogli korzystać z dmuchanych zamków, waty cukrowej i sklepiku z zabawkami w strefie animacji. Dopełnieniem programu imprezy będą występy muzyczne zespołów: Świdniczanie, Amigo, Bajer i The Brothers!
Uroczyste rozpoczęcie Święta Plonów wraz z Wójtem Gminy Świdnica – Adamem Jaskulskim od godziny 14.00 !
Czas spędzony w tematyce kosmicznej był niezwykle interesujący
Budowanie rakiet kosmicznych dwóch załóg : Apollo 18 i Piorun skończyło się powodzeniem i mogliśmy ruszyć w kosmos ! Po drodze spotkaliśmy wiele interesujących planet, z których zbudowaliśmy makietę Układu Słonecznego. Znając już zwyczaje kosmicznego świata, pobawiliśmy się w projektowanie mody marsjańskiej, zwieńczeniem tygodnia był quiz z wiedzy o kosmosie, który wygrała Dominika i to właśnie ona odwiedzi Papugarnię RIO w ramach darmowej wejściówki.
W dniach 9-13 lipca 2018 r. Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla mieszkańców gminy Świdnica objazdowe ferie letnie odwiedzając każdego dnia 2 sołectwa. Dziękujemy dzieciom za udział w kosmicznej podróży. Podczas całego tygodnia powstało kilkadziesiąt nowych planet w Układzie Słonecznym. Dzieci miały okazję pograć w wielkoformatowe gry planszowe stworzone przez młodzież w ramach projektu Równać Szanse. Dziękujemy wszystkim za udział i życzymy udanego wypoczynku.
Z inicjatywy Wójta Gminy Świdnica, w dniach od 28 czerwca do 4 lipca 2018 roku gościliśmy na terenie naszej gminy grupę młodzieży polskiej zamieszkującej teren obecnej Ukrainy – miejscowość Strzelczyska. Dzieci przyjechały do nas w czwartek rano i zostały rozlokowane w rodzinach naszych mieszkańców, w piątek rozpoczęły bogaty program wycieczek i atrakcji ukazujących walory naszego regionu. W programie zaplanowane zostały wyjazdy do muzeów,nadleśnictwa, parku rozrywki w Nowej Soli, gry i zabawy zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Świdnicy oraz przez sołectwo Wilkanowo. Największą atrakcją był wyjazd nad morze do Świnoujścia, a dla prawie wszystkich dzieci była to pierwsza taka okazja w życiu. W organizację czasu wolnego dzieci włączyła się parafia Wilkanowo, Nadleśnictwo Zielona Góra, Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom, które zaangażowały się w tę szlachetną inicjatywę; w roku stulecia obchodów odzyskania Niepodległości Polski ma to nie tylko prawdziwie ludzki, ale też szczególny, patriotyczny wymiar.