Nie żyje wójt Krzysztof Stefański

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację, że odszedł Nasz Wójt – Krzysztof Stefański.
Trudno się pogodzić z tą stratą. Był wspaniałym człowiekiem. Człowiekiem, który kochał gminę Świdnica, kochał ludzi oraz kochał kulturę. Mieliśmy od niego zawsze ogromne wsparcie. Wspólnie zorganizowaliśmy wiele wydarzeń, wyremontowaliśmy GOK i Bibliotekę. Tak wiele razem zrobiliśmy… i jeszcze wiele mieliśmy w planach. Obiecujemy, że te nasze wspólne kulturalne plany postaramy się zrealizować!

Wyrazy współczucia dla rodziny, bliskich i przyjaciół, a szczególnie dla Małgosi – jego żony, a naszej koleżanki z pracy.

Spotkania przeniesione

Kochani!

Dwa wydarzenia z Panią Jolantą Nasiłowską…

– Babskie gadanie o książkach z 12 października
– Sobota ze zdrowiem z 17 października

…zostają przesunięte na inny termin!
Szczegóły niebawem! 

Sekcje artystyczne – chwilowo zawieszone

Szanowni Państwo,

na bieżąco obserwujemy sytuację związaną z koronawirusem w naszym regionie. W związku z tym, że nasza instytucja to miejsce, w którym spotykają się na zajęciach i warsztatach dzieci, seniorzy z różnych miejscowości i placówek oświatowych postanowiliśmy, że chwilowo zawieszamy naszą działalność z zakresu edukacji artystycznej. Robimy to przede wszystkim z myślą o was i o waszym bezpieczeństwie. Musimy też troszczyć się o naszych instruktorów, którzy mają kilka zajęć z różnymi grupami wiekowymi.
Oczywiście, naszą działalność przenosimy do sieci. GOK pracuje normalnie oraz w pełnym składzie. Na profilu społecznościowym oraz kanale na Youtube Gminnego Ośrodka Kultury na bieżąco będziemy publikować kulturalne inspiracje.

Gminna Biblioteka Publiczna jest otwarta, natomiast ograniczamy wolny dostęp do księgozbioru. Książki podaje wyłącznie bibliotekarz. W celu sprawnego wypożyczenia książek, prosimy o składanie zamówień drogą telefoniczną i mailową.
Przypominamy, że przed wejściem do budynku GOK i Biblioteki należy zasłonić usta i nos oraz zdezynfekować dłonie.

Dbajmy o siebie i innych.
Do szybkiego zobaczenia!
Ekipa GOK

Podsumowanie akcji ,, Głośne czytanie”

Dzisiejszy dzień upłynął dla nas pod znakiem podsumowania akcji „Głośne Czytanie” 

Frekwencja w wydarzeniu przerosła nasze wszelkie oczekiwania  Dlatego z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy dziś w drogę, by podziękować wszystkim uczestnikom  W prezencie otrzymali od nas słodki poczęstunek, a także pamiątkowy dyplom 

Dziękujemy niżej wymienionym instytucjom i organizacjom za wspólne czytanie wiersza autorstwa Halinki Bohuty-Stąpel pt. „Bajka pewnym panu i Kayli – kotce-ślicznotce” 

,,Mała książka – wielki człowiek”

Dotarła do nas wyprawka w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Czym jest projekt „Mała książka – wielki człowiek”?

Jest to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start!

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Źródło: http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/

O naszych kolejnych działaniach, związanych z projektem, poinformujemy już wkrótce! 

Finał projektu ,, Świdnickie Pierzaki”

W piątek na terenie Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza odbył się wielki finał projektu „Świdnickie Pierzaki”

Tłumnie zgromadzeni goście mieli niezwykłą okazję powspominać działania projektowe, a także obejrzeć premierę filmu 

Przed premierą podziękowania wszystkim uczestnikom „Świdnickich Pierzaków” złożyła koordynator projektu Paulina Sidoruk. Następnie zaprosiliśmy do naszego studia filmowego: Danusię Warecką – opiekuna młodzieży, Barbarę Moroz – pomysłodawczynię projektu, Dominika Równickiego – reżysera filmu, Jarka Mikodę – przedstawiciela młodzieży, a także Bogumiłę Hadzicką – przedstawicielkę seniorów z gminy Świdnica . Prowadząca imprezę – Paulina Szewczyk podpytywała zaproszonych gości o wrażenia z projektu. Wszyscy wyrażali się bardzo pozytywnie o warsztatach ludowych i samej inscenizacji darcia pierza.

Po studiu filmowym nadszedł czas na premierę filmu ‚Świdnickie Pierzaki”, którą już dziś możecie obejrzeć pod tym linkiem na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=mjJSw_KBDp8

Jak na prawdziwą galę z czerwonym dywanem przystało, nie obyło się bez nagród oskarowych. I tak oto „Świdnicka Akademia Filmowa” wręczyła Oskary w następujących kategoriach:

  DLA NAJLEPSZYCH AKTORÓW I AKTOREK FILMOWYCH nagrodę otrzymali Zespół Śpiewaczy Świdniczanie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora w Świdnicy

  DLA NAJLEPSZYCH DEBIUTANTÓW FILMOWYCH
nagrodę otrzymali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

  ZA NAJLEPSZĄ MUZYKĘ FILMOWĄ
nagrodę otrzymał Zespół Śpiewaczy Świdniczanie

  ZA NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
nagrodę otrzymał Pan Piotr Woźniak i Jego gęsi

  ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI I SERCE DO FOLKLORU
nagrodę otrzymał Michał Kiszowara wraz z Akademia Tradycji

  ZA SPEŁNIENIE MARZENIA FILMOWEGO I DOFINANSOWANIE NAJLEPSZEGO FILMU ROKU
nagrodę otrzymało Regionalne Centrum Animacji Kultury

  DLA NAJLEPSZEGO MONTAŻYSTY, OPERATORA I REŻYSERA FILMOWEGO
nagrodę otrzymał Dominik Równicki

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do projektu ‚Świdnickie Pierzaki”.
Nam pozostało zaprezentować film oraz foldery w szkołach i instytucjach publicznych, a także wspominać miło piękne chwile spędzone wspólnie przy darciu pierza.


DZIĘKUJEMY! 

Fotorelacja z wydarzenia. Hanna Wiącek

Projekt dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Akcja GŁOŚNE CZYTANIE online

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada 29 września 2020 r.!

Chcielibyśmy zaangażować w akcję „Głośnego Czytania” całą Gminę Świdnica! W związku z tym ogłaszamy kolejne ciekawe wydarzenie w przestrzeni internetowej!

Już 29 września o godzinie 10.00 weźcie w rękę tekst Pani Halinki Bohuty – Stąpel pt. „Bajka o pewnym panu i Kayli – kotce – ślicznotce” i przeczytajcie go samodzielnie lub w grupie… w domu lub w pracy… byle głośno! 🙂

Następnie opublikujcie film na swoim profilu facebook’owym w formie relacji live, filmu lub zdjęcia (koniecznie z godziną 10.00 na tarczy zegarowej) i odznaczcie profil Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy oraz Gminy Świdnica!

Jeśli nie posiadacie konta na portalu społecznościowym Facebook możecie wysłać nam film / zdjęcie na adres mailowy: sekretariat@gokswidnica.pl!

Niech w całej gminie Świdnica wybrzmi głośne czytanie! 🙂

Tekst wiersza oraz szczegółowa instrukcja udziału w akcji poniżej!

Relacja z Gminnego Dnia Bez Samochodu!

Wczoraj odbył się Gminny Rajd Rowerowy! Licznie zgromadzona grupa uczestników rozpoczęła rajd zbiórką pod halą, by stamtąd wspólnie wyruszyć w stronę Grabowca! Przy stawie czekała na nich meta, a na niej moc atrakcji!

Ognisko, gry i zabawy, warsztaty ekologicznego malowania, teatrzyk Kamishibai, ozdabianie rowerów, a także upominki od Gmina Świdnica Lubuskie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Piękna pogoda, wspaniałe humory i niezwykła gościnność ze strony Grabowca sprawiły, że ten dzień zapamiętamy na długo!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i mieszkańcom Grabowca!

Mamy wyniki XI Przeglądu Śpiewaczego w wersji ONLINE!

Już są! Znamy wyniki XI Przeglądu Zespołów Śpiewaczych!

Zapraszamy do oglądania materiału filmowego! Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim zespołom za przesłanie filmów ze swoimi występami!

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania i otwartości na nową formułę naszego konkursu

Do zobaczenia za rok! Hej!

🙂

Zajęcia wokalne w GOK!

Lubisz śpiewać, kochasz scenę i chcesz zostać gwiazdą muzyki? Mamy dla was zajęcia wokalne! 

🎤

Warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 10+. Instruktorem zajęć jest Jadwiga Macewicz, która od lat pracuje z lubuskimi głosami. Zajęcia organizacyjne i przesłuchania odbędą się 24 września od godz. 14:00 w GOK.

Pierwsze zajęcia są bezpłatne.
Zapisy i więcej informacji: https://www.fundacjatonika.pl/

Książka na telefon!

Nowość w świdnickiej bibliotece! Już od tego miesiąca możecie wypożyczyć książkę z opcją dowozu jej do Waszego domu!

Wystarczy, że do 20. dnia każdego miesiąca zadzwonicie z zamówieniem do Pani Bożenki! Nasza usługa skierowana jest WYŁĄCZNIE do osób starszych oraz niepełnosprawnych!

Prosimy o udostępnianie informacji wyżej wymienionym osobom! 🙂


Czytanie na polanie w Ochli!

W odpowiedzi na zaproszenie z Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli gościliśmy z naszą akcją „Czytanie na polanie” podczas Twojego Zielonego Targu w Ochli!

Piękna pogoda, licznie zgromadzeni widzowie, a także niezwykła sceneria sprawiły, że ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci! Wierzymy, że po tym wydarzeniu, mieszkańcom Zielonej Góry i okolic na słowo „Świdnica” będzie pojawiał się uśmiech na twarzy.

Dziękujemy za gościnę!

Rajd rowerowy „Gminny Dzień bez Samochodu”

Ruszają zapisy na Rajd Rowerowy „GMINNY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU” Wyciągnij rower z garażu i koniecznie zapisz się na naszą imprezę!

Uczestnicy pokonają trasę Świdnica – Grabowiec! Na mecie będzie czekać na nich piknik z ogniskiem, gry i animacje dla całej rodziny, a także eko warsztaty!

Regulamin oraz karta zgłoszenia: https://drive.google.com/drive/folders/1zZMJN1ki3in-Op3AIHIHphECNR0gPo0y?usp=sharing

Zapisy do 16 września : 68 327 33 22.

Sekcje artystyczne GOK – sezon 2020/2021

Z ogromną przyjemnością informujemy, że od 14 września wznawiamy działalność sekcji artystycznych GOK zgodnie z poniższym harmonogramem.

Wyjątkiem są zajęcia taneczne oraz gitarowe, które zainaugurują już w ten czwartek i piątek, a także zajęcia wokalne, na które będziemy musieli poczekać do 24 września 🙂

Na warsztaty obowiązują zapisy! Każdy uczestnik zobowiązany jest do kontaktu z instruktorem lub sekretariatem GOK przed zajęciami!

Narodowe Czytanie, czyli czytamy „Balladynę”!

4 września przed wspaniałą publicznością z Domu Dziennego Pobytu Senior+, odczytaliśmy wybitny utwór Juliusza Słowackiego „Balladyna”! W rolę wcieliły się:

-Balladyna – Izabela Mazurkiewicz

– Alina – Paulina Szewczyk

– Wdowa – Bożena Trubiłowicz

– Kirkor – Paulina Sidoruk

Piękne wianki dla czytających przygotowała Pani Danusia! Film z naszego „Narodowego Czytania”, autorstwa Dominika Równickiego, można obejrzeć tu!

Nie może Was zabraknąć przed ekranami! 🙂

Świdnickie Pierzaki

Za nami warsztaty w ramach projektu „Świdnickie Pierzaki”!

Ależ to były intensywne dwa dni!

W pierwszy dzień zaprosiliśmy do występu zespół taneczny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy pod przewodnictwem pani Marioli Zapotocznej. Maluchy skocznie rozpoczęły dzień pełen wrażeń! Następnie uczestnicy projektu pod okiem Akademii Tradycji poznali dawne przyśpiewki i zabawy towarzyszące dzieciom na pastwiskach. Kolejnym punktem warsztatów było odwiedzenie gęsi pana Piotra Woźniaka ze Świdnicy, by wspólnie z nimi nagrać materiały do filmu, którego tworzeniem zajmował się pan Dominik Równicki.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była krótka lekcja tkactwa na mini krosna. Młodzież wyszła z GOK-u z własnoręcznie utkaną bransoletką.

Kolejny dzień warsztatów przeszedł do historii naszej instytucji! GOK zmienił się nie tylko w starą chatę, ale również w prawdziwy plan filmowy!

Uczestnicy projektu „Świdnickie Pierzaki” odegrali niezwykłą inscenizację darcia pierza! Jej międzypokoleniowy charakter sprawił, że młodzież mogła poznać wiele fascynujących historii naszych seniorek, związanych właśnie z tą tradycją!

Dziękujemy gościom z Regionu Kozła, Michałowi Kiszowara z Akademii Tradycji, a także Dominikowi Równickiemu za pełen profesjonalizm i zaangażowanie w nagraniu tych dwóch szalonych dni!


Materiał filmowy z projektu przedstawimy Państwu pod koniec września! Już nie możemy się doczekać!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, którego Operatorem w województwie lubuskich jest Regionalne Centrum Animacji Kultury.

Witamy bibliotekę po remoncie!

1 września odbyło się oficjalne otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej po generalnym remoncie!

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele gminy, szkoły, czytelnicy, a także uczestniczki akcji „Ubierz się w książkę”! Wzruszeniom i zachwytom nie było końca!

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do całkowitej metamorfozy biblioteki:

Gmina Świdnica Lubuskie

Firma „Kronopol” w Żary

Rafał Adamczak

– cała załoga GOK

❤

Z rąk pani Skarbnik – Katarzyny Wybranowskiej otrzymaliśmy prezent od Wójta Gminy Świdnica. Dzięki otrzymanemu czytnikowi e-book’ów nasza biblioteka stanie się jeszcze bardziej multimedialna. Więcej o jesiennym działaniach „nowej” biblioteki już w kolejnych artykułach.

Tymczasem zapraszamy do zwiedzania! 🙂

Żegnaj lato!

30 sierpnia gościliśmy nad świdnickim zalewem podczas imprezy Pożegnanie lata. Dla małych i dużych przygotowaliśmy akcję „Czytanie na polanie” w prawdziwie marynarskim stylu!

Sceneria, kapitańskie czapki, a także literatura z wodą w tle sprawiła, że przybyli goście mogli poczuć się jak na morskiej przygodzie!

Drugą atrakcją tego dnia był finałowy happening projektu „Ekologiczna przygoda z dźwiękiem i fotografią”, podczas którego młodzież prezentowała swoje plakaty proekologiczne, a także muzykę stworzoną z natury.

Dziękujemy Wam za obecność mimo deszczowej pogody!

💙

Biblioteka otwarta po remoncie!

Drodzy Czytelnicy! Od 2 września 2020 r. zapraszamy do biblioteki na Długiej 25, by wypożyczyć książki, skorzystać z czytelni lub zwyczajnie zobaczyć jak wygląda po generalnym remoncie

❤

Przed przyjściem koniecznie zapoznajcie się z naszymi grafikami, a także regulaminem! Prosimy, byście pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, by każdy mógł się czuć komfortowo między regałami!

🙂

Zajęcia taneczne w GOK!

Już 10 września w sali GOK odbędą się pierwsze zajęcia taneczne prowadzone przez Kraina tańca

W tym sezonie szkoła tańca oferuje:

BALET (TANIEC WSPÓŁCZESNY) – wiek: 3-6 lat

VIDEOCLIP DANCE – wiek: 7 – 14 lat

FITDANCE DLA KOBIET

Godziny poszczególnych zajęć znajdziecie na grafikach! W razie pytań prosimy o kontakt: 881 994 756!

Pożegnanie lata z GOK-iem!

Już w najbliższą niedzielę od godziny 15.00 nad świdnickim zalewem odbędzie się impreza pn. POŻEGNANIE LATA!

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla małych i dużych, m.in: animacje z Idą Ochocką, teatr dla najmłodszych, a na zakończenie występ Kabaretu Rewers!

My szczególnie zapraszamy na nasze stoisko, na którym będziecie mogli wziąć udział w akcji „Czytanie na polanie”. Jej ideą jest nic innego jak wspólne czytanie bajek, opowiadań i poezji w iście wakacyjnej scenerii. Niecodzienną atrakcją będzie teatrzyk Kamishibai.

Podczas wydarzenia odbędzie się także finałowy happening projektu „Ekologiczna przygoda z dźwiękiem i fotografią w gminie Świdnica”. Młodzi uczestnicy projektu zaplanowali, w ramach imprezy, wystawę plakatów proekologicznych, które sami stworzyli, a także odtwarzanie w tle muzyki z natury.

Zatem widzimy się już w najbliższą niedzielę (30 sierpnia)!