Kody do portalu Legimi

Bożena Trubiłowić - Legimi w naszej bibliotece!

Mamy prawdziwego newsa prosto od Pani Bożenki! Od dziś można wypożyczać kody do portalu Legimi, który oferuje miłośnikom książek dostęp do blisko 60 000 ebooków. Dzięki Legimi – Wasz smartfon, tablet lub komputer zmieni się w Waszą prywatna biblioteczkę. Wystarczy, że zgłosisz się do biblioteki osobiście lub telefonicznie i pobierzesz unikalny kod, który jest ważny przez miesiąc.

Do kodu otrzymasz instrukcję jak z niego korzystać. Zapraszamy!
 
INSTRUKCJA

1. Wejdź na stronę: www.legimi.pl/zgora.
2. Wpisz otrzymany kod w okienko: „wpisz kod” i zaznacz „ptaszkiem” akceptacje regulaminu.
3. Następnie po kliknięciu przycisku „dalej”, system przeniesie Cię do panelu, w którym wpisujesz swój login i hasło. Jeśli do tej pory nie posiadałeś konta w Legimi, należy je utworzyć.
4. Aby utworzyć konto, po wpisaniu kodu kliknij „zarejestruj” po czym załóż konto w standardowy sposób.
5. Gdy kod został przyjęty, a konto utworzone, pobierz na swoje urządzenie (na którym będziesz czytał) aplikację o nazwie Legimi.
6. Po pobraniu aplikacji, zaloguj się w niej przy użyciu wcześniej utworzonego loginu i hasłem.
7. Aplikacja w ciągu 1 minuty powinna zsynchronizować się z kontem, a następnie pojawi się informacja, że zostało 31 dni do końca czasu dostępu.
8. W tym momencie masz już dostęp do 58 tys książek. Wystarczy, że wejdziesz (w aplikacji)
w katalog i pobierzesz interesujące Cię pozycje.

 

Ornitologia i karmnik dla ptaków

Zapraszamy na spotkanie z Panem Grzegorzem Patek – leśnikiem z naszej gminy, który opowie nam o swoim zamiłowaniu do ornitologii i fotografii, a także zdradzi kilka cennych wskazówek dotyczących dokarmiania ptaków podczas zimy! Natomiast męska część GOK-u zaprosi Was  do wspólnego wykonania drewnianego karmnika dla ptaków. FILM
Paweł Kierzek i Marcin Wlazły prezentują karmnik dla ptaków

31 grudnia 2020

31 grudnia 2020 roku Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna czynne do godz. 13:00. Za utrudnienia przepraszamy.

31 grudnia 2020 roku GOK i Biblioteka czynne do godziny 13:00

Życzenia

Kochani!
Zbliża się wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia! W tym roku nie co inny, jednak wciąż tak samo magiczny. Zapraszamy do oglądnięcia życzeń naszej ekipy, która przesyła Wam moc uścisków
i mnóstwo pozytywnej energii! Dziękujemy za to, że jesteście z nami.
grafika wesołych świąt

Kolejne prezenty

Chyba byliśmy w tym roku bardzo grzeczni. Dziś odwiedził nas Mikołaj… tym razem z Regionalne Centrum Animacji Kultury. Przyniósł wiele ciekawych gadżetów, a także podziękowanie
za realizację projektu „Świdnickie Pierzaki” oraz udział w Lubuskiej Giełdzie Dobrych Praktyk. Dziękujemy!

Zdjećie pracowników GOK rozpakowujących prezenty

Śnieżna kula

Wczoraj odbyła się kolejna transmisja live w związku ze Świętami na fali. Tym razem warsztaty prowadziła Małgorzata Stefańska oraz Paulina Sidoruk. Chcecie zobaczyć jak wykonać śnieżną kulę? Obejrzyjcie naszą transmisję.

Paulina Sidoruk i Małgorzata Stefańska prowadzą warsztaty plastyczne

Prezent od Mikołaja

Ho! Ho! Ho! 
W tym świątecznym czasie każdy może być Mikołajem. Sołtys Świdnicy – Pani Wanda Wojtkowiak wraz z Radą Sołecką podarowali Gminnej Bibliotece Publicznej niezwykły prezent!
Tajemniczym prezentem jest Xbox One S z dwoma padami oraz grami.

Od jakiegoś czasu zmieniamy bibliotekę w miejsce multimedialne, a zakup konsoli jest kolejnym krokiem, by zachęcić młodzież do odwiedzenia nas na Długiej 25. Ale mamy haczyk!  Przed zagraniem trzeba wypożyczyć co najmniej jedną książkę z naszych zasobów bibliotecznych. Damy znać, kiedy Xbox będzie dostępny dla mieszkańców gminy.
Pani Sołtys Wanda Wojtkowiak wręcza prezent dla biblioteki na ręce pani Pauliny Szewczyk i Bożeny Trubiłowicz
Prezent do biblioteki

Praca przed świąteczna

W okresie świątecznym Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna biblioteka będą nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Gok nieczynny 24 grudnia a biblioteka 23 i 24 grudnia 2020

Ferie zimowe

Ferie zimowe inne niż wszystkie

Spędź ferie zimowe z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Zapraszamy na wydarzenia online, podczas których będziemy wspólnie świetnie się bawić. Polub nasz profil na Facebooku bądź subskrybuj nasz kanał na YouTube, a będziesz na bieżąco z naszymi działaniami kulturalnymi.

Pierwszy tydzień ferii to mnóstwo inspiracji plastycznych i technicznych. Zachęcimy was do majsterkowania, a także zaprosimy was na spotkanie z ciekawymi osobami. Zorganizujemy konkursy internetowe oraz gry i rodzinne quizy. Zwieńczeniem będzie pokaz zabaw na śniegu bez śniegu.

W drugim tygodniu będziemy pracować z naszymi kulturalnymi boksami. Za jedyne 10,00 zł odbierz boks z GOK (ul. Ogrodowa 37) i codziennie baw się z nami, tworząc rękodzieło.

W pudełku znajdziecie niezbędne materiały plastyczne, które wykorzystacie do pracy razem z nami. Spotykać będziemy się podczas relacji live na naszym kanale na profilu społecznościowym. Jesteście ciekawi, jak m.in. zrobić sztuczny śnieg? To kulturalne boksy są dla was!

GOK nie prowadzi zapisów na ferie zimowe. Natomiast, aby zakupić kulturalny boks należy zgłosić się do nas do 5 stycznia 2021 r, w celu rezerwacji paczki. Ilość boksów jest ograniczona.  Kulturalne boksy będziemy wydawać  8 stycznia 2021 roku w GOK. Istnieje możliwość dowozu boksów do gminnych miejscowości.  Płatność za boksy przyjmujemy od 3 do 8 stycznia w kasie GOK bądź przelewem na rachunek bankowy.

Więcej informacji uzyskacie pod numerem telefonu: 68 3273322

 

 
plakat ferie zimowe 4 stycznia - 17 stycznia 2021
plakat ferie zimowe 4 stycznia - 17 stycznia 2021

Bez glutenu!

Już niedługo na półkach naszej biblioteki pojawią się książki i poradniki poświęcone celiakii i diecie bezglutenowej. Wszystko za sprawą konkursu organizowanego przez Goodbook pt. Biblioteka bezglutenowa.Wiersz pani Bogusi Hajdasz tak przypadł do gustu organizatorom konkursu, że postanowili obdarować nas książkowymi prezentami! Dziękujemy Bogumiła Hajdasz za wkład
w poszerzanie naszych księgozbiorów o tak wartościowe pozycje.
Wiersz bez glutenu atorstwa Bogumiły Hajdasz

Święta na fali – ozdoby choinkowe

Dzisiaj przedstawiamy kolejny tutorial w ramach cyklu „Święta na fali” Tym razem poruszamy temat ozdób choinkowych! Lepsze te naturalne czy może tradycyjne w postaci kolorowych bombek i łańcuchów? Sprawdźcie sami! Link do filmu
Grafika Święta na fali - ozdoby choinkowe

Książkowych świąt

Pan w czerwonym kubraczku zatrudnił dwie urocze pomocnice, by spakowały Wam prezenty! 
Od dziś przy wejściu do biblioteki znajdziecie worki i skarpety z książkami, które rozdajemy zupełnie za darmo! Puste skarpety będziemy uzupełniali na bieżąco! Film z pakowania prezentów
Książki pochodzą z ubytkowania księgozbioru i darów czytelników. Nie są nowe i mogą zawierać ślady użytkowania.
Książkowych świąt - w skarpetach i workach znajdziecie książki, które rozdajemy za darmo
Zdjęcie przedstawia wiszące skarpety z książkami na poręczy przed biblioteką

Świąteczny klimat w bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej zrobiło się świątecznie. Już jutro kolejna świąteczna inicjatywa dla mieszkańców. Może ktoś z Was otrzyma książkę?

Dekoracje świąteczne w biblitece

Wieniec świąteczny

Wczoraj odbyła się kolejna transmisja live w związku ze Świętami na fali. Tym razem warsztaty prowadziła Małgorzata Stefańska oraz Paulina Sidoruk. Chcecie zobaczyć jaki wykonać ten cudny wianek świąteczny? Obejrzyjcie naszą transmisję.

 
Na zdjęciu Paulina Sidoruk ,Paulina Szewczyk i Małgorzata Stefańska tzrymające wianek świąteczny

Drewniana choinka

Dzisiaj przedstawiamy pierwszy tutorial z cyklu „Święta na fali” ! 
Czy choinka musi być tradycyjna?  Udowadniamy, że nie! Nasza choinka będzie drewniana.
Zapraszamy do udziału w naszej inspiracji.  Link do filmu

Święta na fali - drewniana choinka

Święta na fali

Nadchodzi intensywny czas dla wszystkich. Ubieranie choinki, pakowanie prezentów…
Znajdźcie jednak koniecznie chwilę na nasze wydarzenia online, które umilą Wam przedświąteczną gorączkę! Jesteśmy dla Was. Poniżej kilka propozycji przedświątcznych .
Plakat Święta na fali 11 grudnia drewniana choinka, 14 grudnia wieniec świateczny, 16 grudnia ozdoby na choinkę, 18 grudnia pakowanie prezentów, 21 grudnia kula śnieżna, 23 grudnia życzenia ekipy GOK

Jaki prezent na święta?

Zastanawiacie się nad prezentem dla dzieci pod choinkę? Mamy dla was małą podpowiedź!  Bądźcie kreatywni – nie kupujcie dzieciom słodyczy. 

No… ewentualnie upieczcie sami ciasteczka!
Kreatywne prezenty dla dzieci zdjęcia

Narady Online

Na naszym profilu możecie wziąć udział w wielu wydarzeniach lub akcjach. Zastanawiacie się jak to wygląda „od kuchni” w dzisiejszych czasach?  Naradzamy się online! Wczoraj odbyła się narada w związku z działaniami świątecznymi! Koniecznie wypatrujcie kolejnych akcji.

 

Zdjęcia 3 pracowników GOK podczas narady online

Mail do Mikołaja!

Hej dzieciaki!
Czy wiecie, że Święty zadomowił się na jakiś czas w naszym ośrodku kultury? 
Założył sobie maila (mikolaj@gokswidnica.pl) i czeka na Wasze elektroniczne listy! 
Obiecał, że na wszystkie odpisze! 
Długopi… klawiatury w dłoń i do dzieła!

Zapraszamy do zabawy

zdjęcie przedstawia Mikołaja przy laptopie

Biblioteka zamknięta

W dniach 4-11 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Świdnicy jest zamknięta. Za utrudnienia przepraszamy.

Świąteczny klimat

Śnieg jest? Jest! 
Choinki są? Są! 
W GOK-u i bibliotece czujemy już świąteczny klimat!  Dziękujemy Nadleśnictwu z Zielonej Góry, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze za piękne drzewka.
Sala Gminnego Ośrodka Kultury przybrała już świąteczną szatę! Wiele ciekawych wydarzeń i akcji świątecznych przed nami! Nasze dekoracje w tle wprowadzą Was w iście świąteczny nastrój! 
Kolaż żdjęć dekoracji sceny w GOK Świdnica

Gminne pierniczenie

Już w najbliższy poniedziałek zapraszamy na naszego Facebook’a na relację live z Gminnego Pierniczenia . Wspólnie z Lukrownia wprowadzimy Was w świąteczny nastrój.                      Skorzystajcie z naszego przepisu : https://tiny.pl/78j3d

 
Plakat gminne pierniczenie 7 grudnia 2020 roku godz. 18:00

Kulturalny boks na świeta

Nasze kulturalne boksy na Święta mają wzięcie!  Rozeszło nam się już 100 sztuk!
Rozpoczynamy przyjmowanie zamówień na edycją pod choinkę. Ktoś chętny? Na zamówienia czekamy do 10 grudnia.

.

Zdjęcie przedstawia 100 boksów świątecznych

Wyniki konkursu fotograficznego online

grafika przedstawiajaca bułki z mlekiem

Przedstawiamy Wam wyniki konkursu fotograficznego online – fotografia kulinarna

Konkurs w liczbach to:

17 – prac konkursowych

1202 – polubień

128 – komentarzy

100 – udostępnień

 i ponad 22 000 obserwujących

Zwyciężyła Pani Emilia Możdżeń za największą liczbę polubień a komisja konkursowa wybrała zdjęcie Franka Patryna.

Zwycięzcy mogą odebrać swoje nagrody w Gminnym Ośrodku Kultury od środy w godzinach 8-16.

Emila Możdżeń

Franek Patryn

Gminne Pierniczenie

Gminne pierniczenie online 7 grudnia
pierniki
pierniki
pierniki

Już 7 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się Gminne Pierniczenie online!
Prowadząca warsztaty – Ula Kaczała z Lukrownia zdradzi Wam przepisy na udane pierniczki domowe, a także zgłębi tajniki zdobienia ich lukrem królewskim 

Jak przygotować się na nasze Gminne Pierniczenie?

1. Upiecz pierniczki o dowolnym kształcie 🙂 Skorzystaj z naszego przepisu: https://tiny.pl/78j3d lub ze swojego już wielokrotnie sprawdzonego!
2. Przygotuj nożyczki, koszulkę foliową A4, białko jaja i cukier puder (najlepiej firmy Diamant lub Kupiec)
3. Wejdź 7 grudnia o godzinie 18.00 na profil GOK Świdnica i oglądaj relację live z tego uroczego wydarzenia!
———
Lukrownia to małe dekoracje ze smakiem. Od początku do końca tworzone ręcznie i z pasją. Pierniczki to moje hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu. Pasja, którą uwielbiam się dzielić, rozdając rodzinie i znajomym swoje wypieki, już od ośmiu lat. Dużą przyjemność sprawia mi też przekazywanie innym swojej wiedzy i doświadczenia o piernikach i lukrze królewskim na warsztatach. Już nie mogę się doczekać spotkania online z Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy. Od samego początku Lukrownię wspiera moja mama, która często wypieka pierniki razem ze mną

Wyniki konkursu recytatorskiego

Gminny konkurs recytatorski dla przedszkolaków online wyniki

Ogłaszamy wyniki konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków. Dzieci chętnie prezentowały się m.in. w utworach Brzechwy, Tuwima czy Konopnickiej. Małych recytatorów oceniała komisja w składzie: Halinka Bohuta-Stąpel – lokalna poetka, Milena Rożniatowska – laureatka wielu konkursów literackich i recytatorskich oraz Aga Ejsmont – aktorka-lalkarka. Dzieci skradły ich serca, dlatego jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu ora przyznać szczególne wyróżnienia. W kategorii I wyróżnienie otrzymali Julia Czura, Maja Karczewska oraz Wojciech Pietruszewski, zaś w kategorii drugiej Jakub Polanin, Paweł Bajwoluk, Julian Frąckiewicz. Wszystkim dzieciom gratulujemy fantastycznego występu, a rodzicom i opiekunom w przedszkolach dziękujemy za przygotowanie ich do udziału w naszym konkursie.

Okno na literaturę

Otwieramy dla Was okno na literaturę! 

Chcesz wypożyczyć książkę z naszej biblioteki?
* Zadzwoń do biblioteki, tel. 68 327 32 80

*Podaj tytuły książek, które Cię interesują i umów się na konkretny termin odbioru

* Podejdź do okna biblioteki od strony ZUK-u i odbierz swoją paczuszkę przygotowana przez p. Bożenkę 

Konkurs fotograficzny online

Konkurs fotograficzny online fotografia kulinarna

Gotowanie to Twoja pasja? A może uwielbiasz pięknie

podane dania na talerzu? Jeśli tak, to nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Konkurs fotograficzny online – fotografia kulinarna to świetna zabawa i niezwykłe nagrody! Wystarczy, że wykonasz autorskie zdjęcie wykonanej przez siebie potrawy i prześlesz do nas
do 20 listopada!

Nie ważne czy będzie to zdjęcie kanapki, gęsiny czy ulubionego ciasta! Wykaż się kreatywnością!

Do wygrania dwa vouchery na jedzenie z dowozem. Smartfony i aparaty w dłoń! Do dzieła!

REGULAMIN

Zasady korzystania z biblioteki

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich miłośników książki z naszej gminy. Najnowsze wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły nam na wznowienie działalności biblioteki na zupełnie nowych zasadach!

  *wypożyczanie książek przez okno biblioteki
  *książka na telefon
  * wyprawka czytelnicza „Mała Książka – Wielki Człowiek”

Koniecznie zapoznajcie się z nowymi wytycznymi!
Zapraszamy na Długą 25! 
zasady korzystania z biblioteki Obowiązują od 12 listopada 2020 do odwołania. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK Aby wypożyczyć książki, należy zgłosić to telefonicznie w bibliotece (68 327 32 80), a następnie w ustalonym z bibliotekarką terminie odebrać je przez okno biblioteki. Wypożyczonych książek nie zwracamy do odwołania. KSIĄŻKA NA TELEFON Istnieje możliwość zamówienia książek z opcją dowozu do domu. Wystarczy zgłosić ten fakt telefonicznie (68 327 32 80 ) do 20. każdego miesiąca. Usługa skierowana jest do osób starszych i niepełnosprawnych. MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK Odbierz wyprawkę czytelniczą dla przedszkolaka w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek". W tym przypadku obowiązują zasady, jak przy wypożyczaniu książek stacjonarnie.

11 listopada

Zbliża się 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Inspirujemy was do działania! W końcu świętować można na wiele sposobów! Co powiecie na kulinarną przygodę z biało-czerwonymi potrawami lub klasyczną gęsiną?
W naszym kulturalnym menu pojawia się:
 *pasta z pieczonego buraka z orzechami włoskimi i fetą
 *gęsina z polskimi warzywami
 *mus z białej czekolady z malinami i migdałami

Poniżej zamieszczamy przepisy.

Powodzenia i smacznego życzy ekipa GOK

 
 
grafika przedstawia zdjęcia potraw ( mus, gęsina i pasta)
Pasta z pieczonego buraka 2 średniej wielkości buraki, pół cebuli, 4 ząbki czosnku, łyżeczka soku z cytryny, 5 orzechów włoskich, łyżka oliwy z oliwek, kilka kostek sera typu feta, sól, pieprz Pokrojone w plastry buraki, pół cebuli i czosnek w łupinach lekko solimy, skrapiamy oliwą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę. Orzechy prażymy na suchej patelni. Upieczony czosnek obieramy z łupin. Ostudzone warzywa oraz orzechy miksujemy na gładką masę. Całość doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Gotową pastę ozdabiamy kostkami słonego sera i orzechami.
Gęsina z polskimi warzywami Podwójna pierś z gęsi, 4 ziemniaki, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 mały seler, 1 cebula, 1 główka czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, natka pietruszki, sól, pieprz, tymianek Piersi z gęsi przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Ziemniaki i cebulę kroimy w ósemki, seler w paski, marchewkę i pietruszkę w talarki, a czosnek w łupinach przekrawamy na pół. Warzywa doprawiamy solą i pieprzem i skrapiamy oliwą z oliwek. Do formy do pieczenia wkładamy piersi z gęsi i warzywa. Tak przygotowane danie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Najpierw gęś pieczemy ok. godzinę pod przykryciem, a następnie podwyższamy temperaturę do 200 stopni i pozostawiamy danie do zarumienienia na około pół godziny. Całość dekorujemy natką pietruszki.
Mus z białej czekolady mix czerwonych kwaśnych owoców, 200 ml śmietanki kremówki , 1 tabliczka białej czekolady, garść migdałów bez skórki Śmietanę kremówkę wlewamy do garnka i doprowadzamy prawie do wrzenia. Zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy kawałki białej czekolady. Całość zostawiamy na 2-3 minuty, po czym starannie mieszamy. Tak przygotowaną śmietankę studzimy i zostawiamy na minimum 12 godzin w lodówce. Wystudzoną masę miksujemy do uzyskania kremowej konsystencji. Owoce, świetnie sprawdza się połączenie malin z czerwoną porzeczką, miksujemy na gładką masę. Na dno pucharka wykładamy owoce, następnie układamy warstwę posiekanych migdałów, a całość przykrywamy musem z białej czekolady. Deser najlepiej schłodzić przed podaniem.

GOK i Biblioteka zamknięte

Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna od 9 listopada są zamknięte. Wszystkie swoje zaplanowane działania przenosimy do sieci. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu społecznościowego, strony www.gokswidnica.pl oraz kanału na YouTubie. Na bieżąco będziemy przesyłać wam garść inspiracji do artystycznych działań w domu oraz zorganizujemy wirtualne
spotkania i kulturalne akcje. 

Kultura to nie tylko nasza praca, ale i pasja. Dlatego nie wyobrażamy sobie dnia bez niej! 
Mamy nadzieję, że już niedługo bezpiecznie będziemy mogli wrócić do naszych spotkań na żywo.
Pozostajemy z wami w kontakcie!
Piszcie i dzwońcie do nas.

📩dyrektor@gokswidnica.pl
📩sekretariat@gokswidnica.pl
📩biblioteka@gokswidnica.pl
☎️ GOK: 68 327 33 22, 607-740-849
☎️ Biblioteka 68 327 32 80

Dbajcie o siebie!
Życzymy zdrowia!
Ekipa GOK

Od 9 listopada do odwołania GOK i Biblioteka zamknięte

Lubuska Giełda Dobrych Praktyk

Razem, a jednak osobno. Dziś bierzemy udział w Lubuskiej Giełdzie Dobrych Praktyk organizowanej przez Regionalne Centrum Animacji Kultury Każda zdalnie.. w zaciszu swojego domowego biura, ale jednak razem, by wspólnie pochwalić się naszymi działaniami w ramach projektu ‚Świdnickie Pierzaki”

Niebawem zaprezentujemy Wam film podsumowujący ten niezwykły projekt! 

Paulina Szewczyk i Paulina Sidoruk biorą udział w szkoleniu

Światowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek część naszej ekipy zmieniła się nie do poznania 

Czy odgadniecie kim jesteśmy?
A Wy? Jaką postacią z bajki dziś jesteście?
Najciekawsze pomysły nagrodzimy kulturalnym boksem!

zdjęcie przedstawia 3 pracowników GOK przebranych za wybrane postacie z bajek

Gminny konkurs recytatorski dla przedszkolaków ONLINE

Zapraszamy do wzięciu udziału w Gminnym konkursie recytatorskim dla przedszkolaków ONLINE organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków z Gminy Świdnica. Uczestnik przygotowuje na pamięć jeden, wybrany przez siebie wiersz w całości lub we fragmencie. Czas prezentacji nie powinien przekraczać 1,5 minuty. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych :

I – przedszkolaki w wieku 3-4 lata

II – przedszkolaki w wieku 5-6 lat

Aby wziąć udział w Konkursie należy nagrać np. telefonem komórkowym występ dziecka i przesłać gotowy film mailem lub w wiadomości na profilu społecznościowym do GOK-u. Dodatkowy należy przesłać imię, nazwisko i wiek uczestnika, tytuł i autora utworu oraz tel. kontaktowy do rodzica lub opiekuna prawnego. Na zgłoszenia czekamy
do 19 listopada.

   Film może przesłać rodzic/opiekun dziecka lub przedszkole za zgodą rodzica/opiekuna dziecka. Wszyscy dzielni uczestnicy Konkursu zostaną obdarowani nagrodami. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. W razie pytań, prosimy o kontakt – Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy tel. 68 327-33-22.

REGULAMIN

Kulturalne boksy

Już są!  Kulturalne boksy Gminnego Ośrodka Kultury!

Zapraszamy uczestników naszych zajęć po odbiór artystycznych inspiracji! Przygotowaliśmy dla was kulturalne boksy, w których znajdziecie materiały plastyczne oraz instrukcję, jak wykonać m.in. cekinową bombkę, zakładkę w technice decoupage, ceramiczną miseczkę oraz jesienne dekoracje do dziecięcego pokoju.
W pierwszej kolejności boksy będą rozdawane wśród zapisanych uczestników naszych grup artystycznych – rękodzieło dla dzieci, Gokusie, decoupage, ceramika dla dzieci, Hakle. Oczywiście kilka boksów przygotowaliśmy również dla osób, które się do nas na bieżąco zgłaszają. 

Kulturalne boksy można zabierać do domu od 28 października!

Zapraszamy na Ogrodową 37 do Gminnego Ośrodka Kultury.

Plastyczne inspiracje

Co powiecie na wyzwanie plastyczne? 

Przed wami martwa natura, którą możecie namalować lub naszkicować. W ruch idą pędzle, kredki, ołówki…
Jesienną kompozycję przygotował dla was Pan Henryk Krakowiak!

Powodzenia!  Pochwalcie się waszymi pracami!

Nie żyje wójt Krzysztof Stefański

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację, że odszedł Nasz Wójt – Krzysztof Stefański.
Trudno się pogodzić z tą stratą. Był wspaniałym człowiekiem. Człowiekiem, który kochał gminę Świdnica, kochał ludzi oraz kochał kulturę. Mieliśmy od niego zawsze ogromne wsparcie. Wspólnie zorganizowaliśmy wiele wydarzeń, wyremontowaliśmy GOK i Bibliotekę. Tak wiele razem zrobiliśmy… i jeszcze wiele mieliśmy w planach. Obiecujemy, że te nasze wspólne kulturalne plany postaramy się zrealizować!

Wyrazy współczucia dla rodziny, bliskich i przyjaciół, a szczególnie dla Małgosi – jego żony, a naszej koleżanki z pracy.

Spotkania przeniesione

Kochani!

Dwa wydarzenia z Panią Jolantą Nasiłowską…

– Babskie gadanie o książkach z 12 października
– Sobota ze zdrowiem z 17 października

…zostają przesunięte na inny termin!
Szczegóły niebawem! 

Sekcje artystyczne – chwilowo zawieszone

Szanowni Państwo,

na bieżąco obserwujemy sytuację związaną z koronawirusem w naszym regionie. W związku z tym, że nasza instytucja to miejsce, w którym spotykają się na zajęciach i warsztatach dzieci, seniorzy z różnych miejscowości i placówek oświatowych postanowiliśmy, że chwilowo zawieszamy naszą działalność z zakresu edukacji artystycznej. Robimy to przede wszystkim z myślą o was i o waszym bezpieczeństwie. Musimy też troszczyć się o naszych instruktorów, którzy mają kilka zajęć z różnymi grupami wiekowymi.
Oczywiście, naszą działalność przenosimy do sieci. GOK pracuje normalnie oraz w pełnym składzie. Na profilu społecznościowym oraz kanale na Youtube Gminnego Ośrodka Kultury na bieżąco będziemy publikować kulturalne inspiracje.

Gminna Biblioteka Publiczna jest otwarta, natomiast ograniczamy wolny dostęp do księgozbioru. Książki podaje wyłącznie bibliotekarz. W celu sprawnego wypożyczenia książek, prosimy o składanie zamówień drogą telefoniczną i mailową.
Przypominamy, że przed wejściem do budynku GOK i Biblioteki należy zasłonić usta i nos oraz zdezynfekować dłonie.

Dbajmy o siebie i innych.
Do szybkiego zobaczenia!
Ekipa GOK

Podsumowanie akcji ,, Głośne czytanie”

Dzisiejszy dzień upłynął dla nas pod znakiem podsumowania akcji „Głośne Czytanie” 

Frekwencja w wydarzeniu przerosła nasze wszelkie oczekiwania  Dlatego z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy dziś w drogę, by podziękować wszystkim uczestnikom  W prezencie otrzymali od nas słodki poczęstunek, a także pamiątkowy dyplom 

Dziękujemy niżej wymienionym instytucjom i organizacjom za wspólne czytanie wiersza autorstwa Halinki Bohuty-Stąpel pt. „Bajka pewnym panu i Kayli – kotce-ślicznotce” 

,,Mała książka – wielki człowiek”

Dotarła do nas wyprawka w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Czym jest projekt „Mała książka – wielki człowiek”?

Jest to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start!

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Źródło: http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/

O naszych kolejnych działaniach, związanych z projektem, poinformujemy już wkrótce! 

Finał projektu ,, Świdnickie Pierzaki”

W piątek na terenie Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza odbył się wielki finał projektu „Świdnickie Pierzaki”

Tłumnie zgromadzeni goście mieli niezwykłą okazję powspominać działania projektowe, a także obejrzeć premierę filmu 

Przed premierą podziękowania wszystkim uczestnikom „Świdnickich Pierzaków” złożyła koordynator projektu Paulina Sidoruk. Następnie zaprosiliśmy do naszego studia filmowego: Danusię Warecką – opiekuna młodzieży, Barbarę Moroz – pomysłodawczynię projektu, Dominika Równickiego – reżysera filmu, Jarka Mikodę – przedstawiciela młodzieży, a także Bogumiłę Hadzicką – przedstawicielkę seniorów z gminy Świdnica . Prowadząca imprezę – Paulina Szewczyk podpytywała zaproszonych gości o wrażenia z projektu. Wszyscy wyrażali się bardzo pozytywnie o warsztatach ludowych i samej inscenizacji darcia pierza.

Po studiu filmowym nadszedł czas na premierę filmu ‚Świdnickie Pierzaki”, którą już dziś możecie obejrzeć pod tym linkiem na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=mjJSw_KBDp8

Jak na prawdziwą galę z czerwonym dywanem przystało, nie obyło się bez nagród oskarowych. I tak oto „Świdnicka Akademia Filmowa” wręczyła Oskary w następujących kategoriach:

  DLA NAJLEPSZYCH AKTORÓW I AKTOREK FILMOWYCH nagrodę otrzymali Zespół Śpiewaczy Świdniczanie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora w Świdnicy

  DLA NAJLEPSZYCH DEBIUTANTÓW FILMOWYCH
nagrodę otrzymali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

  ZA NAJLEPSZĄ MUZYKĘ FILMOWĄ
nagrodę otrzymał Zespół Śpiewaczy Świdniczanie

  ZA NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
nagrodę otrzymał Pan Piotr Woźniak i Jego gęsi

  ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI I SERCE DO FOLKLORU
nagrodę otrzymał Michał Kiszowara wraz z Akademia Tradycji

  ZA SPEŁNIENIE MARZENIA FILMOWEGO I DOFINANSOWANIE NAJLEPSZEGO FILMU ROKU
nagrodę otrzymało Regionalne Centrum Animacji Kultury

  DLA NAJLEPSZEGO MONTAŻYSTY, OPERATORA I REŻYSERA FILMOWEGO
nagrodę otrzymał Dominik Równicki

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do projektu ‚Świdnickie Pierzaki”.
Nam pozostało zaprezentować film oraz foldery w szkołach i instytucjach publicznych, a także wspominać miło piękne chwile spędzone wspólnie przy darciu pierza.


DZIĘKUJEMY! 

Fotorelacja z wydarzenia. Hanna Wiącek

Projekt dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Akcja GŁOŚNE CZYTANIE online

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada 29 września 2020 r.!

Chcielibyśmy zaangażować w akcję „Głośnego Czytania” całą Gminę Świdnica! W związku z tym ogłaszamy kolejne ciekawe wydarzenie w przestrzeni internetowej!

Już 29 września o godzinie 10.00 weźcie w rękę tekst Pani Halinki Bohuty – Stąpel pt. „Bajka o pewnym panu i Kayli – kotce – ślicznotce” i przeczytajcie go samodzielnie lub w grupie… w domu lub w pracy… byle głośno! 🙂

Następnie opublikujcie film na swoim profilu facebook’owym w formie relacji live, filmu lub zdjęcia (koniecznie z godziną 10.00 na tarczy zegarowej) i odznaczcie profil Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy oraz Gminy Świdnica!

Jeśli nie posiadacie konta na portalu społecznościowym Facebook możecie wysłać nam film / zdjęcie na adres mailowy: sekretariat@gokswidnica.pl!

Niech w całej gminie Świdnica wybrzmi głośne czytanie! 🙂

Tekst wiersza oraz szczegółowa instrukcja udziału w akcji poniżej!

Relacja z Gminnego Dnia Bez Samochodu!

Wczoraj odbył się Gminny Rajd Rowerowy! Licznie zgromadzona grupa uczestników rozpoczęła rajd zbiórką pod halą, by stamtąd wspólnie wyruszyć w stronę Grabowca! Przy stawie czekała na nich meta, a na niej moc atrakcji!

Ognisko, gry i zabawy, warsztaty ekologicznego malowania, teatrzyk Kamishibai, ozdabianie rowerów, a także upominki od Gmina Świdnica Lubuskie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Piękna pogoda, wspaniałe humory i niezwykła gościnność ze strony Grabowca sprawiły, że ten dzień zapamiętamy na długo!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i mieszkańcom Grabowca!

Mamy wyniki XI Przeglądu Śpiewaczego w wersji ONLINE!

Już są! Znamy wyniki XI Przeglądu Zespołów Śpiewaczych!

Zapraszamy do oglądania materiału filmowego! Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim zespołom za przesłanie filmów ze swoimi występami!

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania i otwartości na nową formułę naszego konkursu

Do zobaczenia za rok! Hej!

🙂

Zajęcia wokalne w GOK!

Lubisz śpiewać, kochasz scenę i chcesz zostać gwiazdą muzyki? Mamy dla was zajęcia wokalne! 

🎤

Warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 10+. Instruktorem zajęć jest Jadwiga Macewicz, która od lat pracuje z lubuskimi głosami. Zajęcia organizacyjne i przesłuchania odbędą się 24 września od godz. 14:00 w GOK.

Pierwsze zajęcia są bezpłatne.
Zapisy i więcej informacji: https://www.fundacjatonika.pl/

Książka na telefon!

Nowość w świdnickiej bibliotece! Już od tego miesiąca możecie wypożyczyć książkę z opcją dowozu jej do Waszego domu!

Wystarczy, że do 20. dnia każdego miesiąca zadzwonicie z zamówieniem do Pani Bożenki! Nasza usługa skierowana jest WYŁĄCZNIE do osób starszych oraz niepełnosprawnych!

Prosimy o udostępnianie informacji wyżej wymienionym osobom! 🙂


Czytanie na polanie w Ochli!

W odpowiedzi na zaproszenie z Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli gościliśmy z naszą akcją „Czytanie na polanie” podczas Twojego Zielonego Targu w Ochli!

Piękna pogoda, licznie zgromadzeni widzowie, a także niezwykła sceneria sprawiły, że ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci! Wierzymy, że po tym wydarzeniu, mieszkańcom Zielonej Góry i okolic na słowo „Świdnica” będzie pojawiał się uśmiech na twarzy.

Dziękujemy za gościnę!

Rajd rowerowy „Gminny Dzień bez Samochodu”

Ruszają zapisy na Rajd Rowerowy „GMINNY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU” Wyciągnij rower z garażu i koniecznie zapisz się na naszą imprezę!

Uczestnicy pokonają trasę Świdnica – Grabowiec! Na mecie będzie czekać na nich piknik z ogniskiem, gry i animacje dla całej rodziny, a także eko warsztaty!

Regulamin oraz karta zgłoszenia: https://drive.google.com/drive/folders/1zZMJN1ki3in-Op3AIHIHphECNR0gPo0y?usp=sharing

Zapisy do 16 września : 68 327 33 22.

Sekcje artystyczne GOK – sezon 2020/2021

Z ogromną przyjemnością informujemy, że od 14 września wznawiamy działalność sekcji artystycznych GOK zgodnie z poniższym harmonogramem.

Wyjątkiem są zajęcia taneczne oraz gitarowe, które zainaugurują już w ten czwartek i piątek, a także zajęcia wokalne, na które będziemy musieli poczekać do 24 września 🙂

Na warsztaty obowiązują zapisy! Każdy uczestnik zobowiązany jest do kontaktu z instruktorem lub sekretariatem GOK przed zajęciami!

Narodowe Czytanie, czyli czytamy „Balladynę”!

4 września przed wspaniałą publicznością z Domu Dziennego Pobytu Senior+, odczytaliśmy wybitny utwór Juliusza Słowackiego „Balladyna”! W rolę wcieliły się:

-Balladyna – Izabela Mazurkiewicz

– Alina – Paulina Szewczyk

– Wdowa – Bożena Trubiłowicz

– Kirkor – Paulina Sidoruk

Piękne wianki dla czytających przygotowała Pani Danusia! Film z naszego „Narodowego Czytania”, autorstwa Dominika Równickiego, można obejrzeć tu!

Nie może Was zabraknąć przed ekranami! 🙂

Świdnickie Pierzaki

Za nami warsztaty w ramach projektu „Świdnickie Pierzaki”!

Ależ to były intensywne dwa dni!

W pierwszy dzień zaprosiliśmy do występu zespół taneczny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy pod przewodnictwem pani Marioli Zapotocznej. Maluchy skocznie rozpoczęły dzień pełen wrażeń! Następnie uczestnicy projektu pod okiem Akademii Tradycji poznali dawne przyśpiewki i zabawy towarzyszące dzieciom na pastwiskach. Kolejnym punktem warsztatów było odwiedzenie gęsi pana Piotra Woźniaka ze Świdnicy, by wspólnie z nimi nagrać materiały do filmu, którego tworzeniem zajmował się pan Dominik Równicki.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była krótka lekcja tkactwa na mini krosna. Młodzież wyszła z GOK-u z własnoręcznie utkaną bransoletką.

Kolejny dzień warsztatów przeszedł do historii naszej instytucji! GOK zmienił się nie tylko w starą chatę, ale również w prawdziwy plan filmowy!

Uczestnicy projektu „Świdnickie Pierzaki” odegrali niezwykłą inscenizację darcia pierza! Jej międzypokoleniowy charakter sprawił, że młodzież mogła poznać wiele fascynujących historii naszych seniorek, związanych właśnie z tą tradycją!

Dziękujemy gościom z Regionu Kozła, Michałowi Kiszowara z Akademii Tradycji, a także Dominikowi Równickiemu za pełen profesjonalizm i zaangażowanie w nagraniu tych dwóch szalonych dni!


Materiał filmowy z projektu przedstawimy Państwu pod koniec września! Już nie możemy się doczekać!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, którego Operatorem w województwie lubuskich jest Regionalne Centrum Animacji Kultury.

Witamy bibliotekę po remoncie!

1 września odbyło się oficjalne otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej po generalnym remoncie!

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele gminy, szkoły, czytelnicy, a także uczestniczki akcji „Ubierz się w książkę”! Wzruszeniom i zachwytom nie było końca!

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do całkowitej metamorfozy biblioteki:

Gmina Świdnica Lubuskie

Firma „Kronopol” w Żary

Rafał Adamczak

– cała załoga GOK

❤

Z rąk pani Skarbnik – Katarzyny Wybranowskiej otrzymaliśmy prezent od Wójta Gminy Świdnica. Dzięki otrzymanemu czytnikowi e-book’ów nasza biblioteka stanie się jeszcze bardziej multimedialna. Więcej o jesiennym działaniach „nowej” biblioteki już w kolejnych artykułach.

Tymczasem zapraszamy do zwiedzania! 🙂

Żegnaj lato!

30 sierpnia gościliśmy nad świdnickim zalewem podczas imprezy Pożegnanie lata. Dla małych i dużych przygotowaliśmy akcję „Czytanie na polanie” w prawdziwie marynarskim stylu!

Sceneria, kapitańskie czapki, a także literatura z wodą w tle sprawiła, że przybyli goście mogli poczuć się jak na morskiej przygodzie!

Drugą atrakcją tego dnia był finałowy happening projektu „Ekologiczna przygoda z dźwiękiem i fotografią”, podczas którego młodzież prezentowała swoje plakaty proekologiczne, a także muzykę stworzoną z natury.

Dziękujemy Wam za obecność mimo deszczowej pogody!

💙

Biblioteka otwarta po remoncie!

Drodzy Czytelnicy! Od 2 września 2020 r. zapraszamy do biblioteki na Długiej 25, by wypożyczyć książki, skorzystać z czytelni lub zwyczajnie zobaczyć jak wygląda po generalnym remoncie

❤

Przed przyjściem koniecznie zapoznajcie się z naszymi grafikami, a także regulaminem! Prosimy, byście pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, by każdy mógł się czuć komfortowo między regałami!

🙂

Zajęcia taneczne w GOK!

Już 10 września w sali GOK odbędą się pierwsze zajęcia taneczne prowadzone przez Kraina tańca

W tym sezonie szkoła tańca oferuje:

BALET (TANIEC WSPÓŁCZESNY) – wiek: 3-6 lat

VIDEOCLIP DANCE – wiek: 7 – 14 lat

FITDANCE DLA KOBIET

Godziny poszczególnych zajęć znajdziecie na grafikach! W razie pytań prosimy o kontakt: 881 994 756!

Pożegnanie lata z GOK-iem!

Już w najbliższą niedzielę od godziny 15.00 nad świdnickim zalewem odbędzie się impreza pn. POŻEGNANIE LATA!

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla małych i dużych, m.in: animacje z Idą Ochocką, teatr dla najmłodszych, a na zakończenie występ Kabaretu Rewers!

My szczególnie zapraszamy na nasze stoisko, na którym będziecie mogli wziąć udział w akcji „Czytanie na polanie”. Jej ideą jest nic innego jak wspólne czytanie bajek, opowiadań i poezji w iście wakacyjnej scenerii. Niecodzienną atrakcją będzie teatrzyk Kamishibai.

Podczas wydarzenia odbędzie się także finałowy happening projektu „Ekologiczna przygoda z dźwiękiem i fotografią w gminie Świdnica”. Młodzi uczestnicy projektu zaplanowali, w ramach imprezy, wystawę plakatów proekologicznych, które sami stworzyli, a także odtwarzanie w tle muzyki z natury.

Zatem widzimy się już w najbliższą niedzielę (30 sierpnia)!