Aktualności

Podsumowanie projektu Świdniczan!

Zakończyliśmy realizację projektu „Świdniczanie – spojrzenie w muzyczną przeszłość Gminy Świdnica”. Projekt okazał się ogromnym wsparciem dla naszego zespołu śpiewaczego Świdniczanie. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu zespół jeździł do wielu lubuskich miejscowości, biorąc udział w przeglądach o randze wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej i okolicznościowych koncertach. Można było ich zobaczyć na Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku” w Wymiarkach. Usłyszeliśmy ich również w Stypułowie, Radoszynie, Nowym Żabnie, Lipnie, Nowogrodzie Bobrzańskim, Chrobrowie oraz  dwukrotnie w Zielonej Górze. Zagrali również koncert jubileuszowy podczas Przeglądu Zespołów Śpiewaczych w gminie Świdnica. W okresie wakacyjnym można  było ich spotkać aż 10 razy na lokalnych scenach. Środki finansowe pozyskane w ramach projektu przeznaczyliśmy na transport zespołu.

 

Na ostatniej poniedziałkowej próbie podsumowaliśmy projekt dofinansowany w ramach programu „Folkolove”. Wspominaliśmy nasze pierwsze spotkanie w Koźli, podczas którego rozmawialiśmy z mieszkańcami o lokalnej historii, tradycji, dziedzictwie kulturowym. W Koźli poznawaliśmy historię naszych rodzin oraz rozmawialiśmy o tym, skąd przyjechaliśmy na ziemie zachodnie. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy również o muzyce, która towarzyszyła naszym babciom i dziadkom. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ugościły nas pierogami. To spotkanie było dla nas bardzo ważne, bo wtedy pojawił się pomysł na nowy, okolicznościowy repertuar Świdniczan, który zespół prezentował na lubuskich scenach w ramach obchodów 20-lecia zespołu.

Podczas spotkania podsumowującego projekt wspominaliśmy również wszystkie nasze wyjazdy oraz oglądaliśmy zdjęcia z koncertów.

 

Projekt „Świdniczanie – spojrzenie w muzyczną przeszłość Gminy Świdnica” finansowany był z budżetu Województwa Lubuskiego w ramach programu „Wsparcie zespołów ludowych, tanecznych i śpiewaczych” – FolkoLove 2023 – Regionalne Centrum Animacji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *