W niedzielę 1.10.2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się VIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Świdnicy. Na scenie gościliśmy zespoły: Bobrzanki, Nietkowianki, Konotopianie, Rosa, Karolinki, Dojrzałe Kłosy, Amigo, Nadodrze oraz Świdniczanie. Całą imprezę prowadziła Pani Paulina Szewczyk – dyrektor GOK w Świdnicy. Podczas uroczystość wszystkie zespoły prezentowały piosenki ludowe, biesiadne i lokalne, a podczas występów cała publiczność tańczyła i śpiewała wspólnie z wykonawcami. W przerwach odbył się konkurs pt. ,,Czy znasz ten utwór?”. Była to świetna konkurencja dla publiczności, która polegała na jak najszybszym odgadnięciu piosenki, którą grał na akordeonie Piotr Łabiak. W czasie całej uroczystości można były skosztować wielu specjałów przygotowanych przez Radę Sołecką oraz Klub Seniora ze Świdnicy.Wszystkie zespoły biorące udział w przeglądzie, otrzymały okolicznościowe statuetki wykonane przez Henryka Krakowiaka. W tym roku po raz pierwszy wręczona została również nagroda publiczności. Zwycięski zespół Konotopianie otrzymał kosz upominków.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wielkie zaangażowanie. Do zobaczenia za rok.
W najbliższy czwartek zaczynamy pierwsze zajęcia taneczne!
17:00-17:45 – zajęcia taneczne dla PRZEDSZKOLAKÓW i klas I-III 18:00-18:45 – zajęcia taneczne dla klas IV-VII i GIMNAZJUM 19:00-20:00 – mix: gimnastyka, aerobik, taniec dla DOROSŁYCH Zajęcia są odpłatne – 50,00 zł os./mies. PIERWSZE ZAJĘCIA – GRATIS!!!
Na zajęciach plastycznych grupy „Astry junior” powstały organizery na biurka.
Może to w związku ze świątecznymi porządkami?
Nasza utalentowana grupa najmłodszych plastyczek pod wdzięczną nazwą „Astry Junior” tworzy na swoich zajęciach wspaniałe dzieła. Pod czujnym okiem instruktor p. Małgosi Stefańskiej są w stanie wyczarować cuda.
Ostatnio grupa swój cykl prac malarskich rozpoczęła od pięknych wiosennych pejzaży.
Następnie na kolejnych zajęciach dzieci tworzyły wspaniałe kolorowe pisanki na kartkach oraz w wersji 3D – dekorując styropianowe jajeczka stylem decoupage. Ozdobione również zostały wytłoczki na jajka.
Natomiast w przerwach dzieci często ponosi wyobraźnia i wtedy tworzą rozmaite kolorowe dzieła. Przy każdym z tych zadań jest wielka radość!
Grupa spotyka się w każdy PONIEDZIAŁEK w godz. 17:00-18:00.
Jedna z namłodszych grup, ale najbardziej.. kreatywnych! Pomysłów im nie brakuje, a i talentów mają mnóstwo. Grupa dzielnie tworzy wspaniałe dzieła pod czujnym okiem p. Małgosi Stefańskiej, która zawsze doradzi i pochwali dobrym słowem. Grupa wciąż się rozrasta. Choć jest to póki co pierwiastek żeński, to chętnie zapraszamy również chłopców 🙂 Zawsze jest dużo radości, dobrego humoru i.. twórczych działań.
Miesiąc sierpień to w polskiej kulturze ludowej czas żniw i wytężonej pracy rolników. Tradycyjnie w tym czasie organizowane są dożynki – święto plonów. Tegoroczne Dożynki w Gminie Świdnica to szczególne wydarzenie. Zakończenie żniw będą świętowali rolnicy z Gminy Świdnica i Powiatu Zielonogórskiego.
Dożynki Powiatowo-Gminne odbędą się 26 sierpnia 2017 r. w Parku przy Zespole Szkół w Świdnicy.
Dożynki rozpocznie uroczysta msza św. dziękczynna za tegoroczne plony i w intencji rolników w kościele pw. MB Królowej Polski w Świdnicy. Następnie ulicami Świdnicy przejdzie barwny korowód dożynkowy. O 14:30 zapraszamy wszystkich do parku na ceremoniał dożynkowy, występy artystyczne i wiele innych ciekawych wydarzeń. Nie zabraknie w tym dniu stoisk handlowych, promocyjnych, z rękodziełem oraz smacznymi lokalnymi potrawami. Na najmłodszych czekać będzie strefa animacji dla dzieci.
Ponadto w tym dniu grupa „Cool-tura” organizuje strefę warsztatów i pokazów sztuk ludowych. W ramach projektu pt. „Cooltura tradycyjna” będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach – wikliniarskich, garncarskich, słomkarskich, rzeźbiarskich i tkactwa. Strefa ta będzie wzbogacona również o wystawę przedmiotów użytkowych z wyposażenia dawnych domostw. Projekt „Cooltura tradycyjna” realizowany jest w ramach programu Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych i jest współfinansowany ze środków Województwa Lubuskiego.
W ostatni weekend lipcowy zainaugurowaliśmy cykl koncertów muzyki dawnej pod nazwą „Przedsionek Raju”. W piątek i niedzielę, w Zborze w Letnicy, odbyły się dwa koncerty, które zgromadziły sporą grupę miłośników muzyki dawnej. Mieliśmy również okazję zapoznać się z unikatowym instrumentem, jakim jest wiolonczela da spalla, instrument odkryty stosunkowo niedawno, bo jakieś 20-30 lat temu, na którym muzykę wykonuje zaledwie garstka osób na całym świecie.
Kolejne odkrycia muzyczne jeszcze przed nami, 8 i 12 sierpnia będziemy mogli wysłuchać dwóch ciekawych koncertów: w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz finałowego koncertu na terenie naszej gminy, który odbędzie się ponownie w Letnicy.
Więcej szczegółów na temat programu, wydarzeń i aktualności związanych z Przedsionkiem Raju znajdziecie Państwo na jego facebookowym profilu.