Miesiąc: wrzesień 2023
Narodowe Czytanie 2023!
Gminna Biblioteka Publiczna w Świdnicy włącza się ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie.
Tym razem przy wspólnym stole będziemy czytać fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
![]()
W wydarzeniu wezmą udział Izabela Mazurkiewicz-Kąkol Wójt Gmina Świdnica Lubuskie oraz podopieczni Domu Seniora ze Świdnicy. ![]()
Zapraszamy do biblioteki wszystkich tych, którzy chcą posłuchać lub wspólnie z nami poczytać „Nad Niemnem”. ![]()
Wydarzenie odbędzie się 13 września o godz. 11:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.
Do zobaczenia na Długiej 25. ![]()
![]()
Spotkaj się z Barbarą Wysoczańską!
Kolejne wydarzenie… kolejna zapowiedź! 
Tym razem mamy coś dla fanów polskiej literatury! 
21 września 2023 r. zagości w Gmina Świdnica Lubuskie Barbara Wysoczańska!
Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek! Autorka takich powieści jak:
Kto czytał, ten wie… te książki czyta się jednym tchem! 
Na spotkaniu będzie można porozmawiać z pisarką o książkach, jej twórczości i pasjach, a także o kulisach powstawania powieści. 
Barbara Wysoczańska – strona autorska jest historykiem z pasji i wykształcenia, obecnie mieszka w Zielonej Górze, a jej książki podbijają rynek od 2021 roku.
Wszystkie powieści Wysoczańskiej dostępne są w naszej bibliotece. 
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Łemkowska potańcówka w Wilkanowie!
Zapowiadamy pierwszą w naszej gminie POTAŃCÓWKĘ WIEJSKĄ!
Wspólną zabawą chcemy wrócić do korzeni ŁEMKOWSKICH, których w Gmina Świdnica Lubuskie nie brakuje.
Zapraszamy was na:
Na naszej scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa Ансамбль Ластівочка – Zespół Łastiwoczka
, a w świat muzyki i kultury łemkowskiej wprowadzi nas Pani Bogumiła Tarasiewicz – mezzosopran przy akompaniamencie Jakuba Gościniaka – fortepian.

”Taneczna podróż do źródeł” otrzymała dofinansowanie z programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2023.
Niepowtarzalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych!
Przed nami święto muzyki ludowej i biesiadnej!
Już po raz XIV do naszej gminy zjedzie kilkanaście zespołów śpiewaczych z całego województwa lubuskiego, aby wziąć udział w Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych. 

Tym razem biesiada muzyczna odbędzie się przy sali wiejskiej w Wilkanowie. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ połączona jest z jubileuszem Zespołu Śpiewaczego Świdniczanie.
Zespół w tym roku obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
Zachęcamy do udziału w imprezie, by wspólnie z nami odśpiewać im sto lat. 

Dodatkowo podczas Przeglądu odbędzie się Potańcówka Wiejska ”Taneczna podróż do źródeł”, która otrzymała dofinansowanie z programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wspólną potańcówką chcemy wrócić do korzeni łemkowskich, których w naszej gminie nie brakuje.
Ale o Potańcówce napiszemy w osobnym poście! 
Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Jubileusz Zespół śpiewaczy „Świdniczanie” oraz Potańcówka Wiejska odbędą się 16 września od godz. 13:00 w Wilkanowie.
W wydarzenie włącza się wiele organizacji. Otrzymaliśmy duże wsparcie finansowe od Nadleśnictwa Zielona Góra oraz PGNIG Grupa Orlen – Oddział w Zielonej Górze. Razem z nami współtworzyć wydarzenie będzie Gmina Świdnica Lubuskie z udziałem Sołectwa Świdnica, Sołectwo Wilkanowo, KGW Wilkanowo oraz Klub Seniora ze Świdnicy.
SENIOR CAFE! Warsztaty dla seniorów!
Startujemy z zajęciami dla seniorów z Gmina Świdnica Lubuskie 
Od października do grudnia seniorzy będą spotykać się w GOK na cotygodniowych 2-3 godzinnych warsztatach. 
W planie mamy 10 spotkań – każde o innej tematyce. 
Kilka przykładowych tematów.
i wiele, wiele innych 
Wszystkie spotkania obędą się przy filiżance aromatycznej kawy!
Gwarantujemy przyjemną atmosferę i wspaniałych instruktorów. 
Telefon: 683273322
Zadanie Senior Cafe dofinansowane jest ze środków województwa lubuskiego w ramach programu dzielności na rzecz osób w wieku emerytalnym. Partnerem projektu jest stowarzyszenie Wyspa Kultury.
Młodzi on tour!
Cóż to był za wyjazd! 
W dniach 23-24 sierpnia wybraliśmy się w podróż po naszym województwie, by zwiedzić ciekawe miejsca, nakręcić daily bloga, a także wykonać niesamowite zdjęcia! Wszystko to w ramach projektu LUBUSKIE OKIEM MŁODYCH! 

Za kierunek naszej wycieczki obraliśmy Bastion Filip, Twierdza Kostrzyn oraz Słońsk!
by promować komunikację publiczną, weszliśmy w przemiłą współpracę z POLREGIO Zielona Góra
i tak oto w kostrzyńskie rejony pojechaliśmy pociągiem
podróż przebiegła nam niezwykle miło! Klimatyzowany pojazd i punktualność wpłynęły na komfort naszej podróży 

Dojeżdżając do Twierdza Kostrzyn, byliśmy głodni informacji o tym niezwykłym miejscu! Nie zawiedliśmy się! Pan przewodnik obszernie opowiedział nam o losach starego miasta
fajnym punktem wycieczki był spacer z widokiem na Odrę, podczas którego mogliśmy zaobserwować, jak rzeka odradza się po katastrofie ekologicznej z ubiegłego roku 
Zmęczeni udaliśmy się do miejscowości Słońsk, gdzie mieliśmy swoją bazę noclegową w Gminnym Ośrodku Kultury
gospodarze przyjęli nas bardzo gościnnie, za co bardzo dziękujemy! 
Słońsk to mekka ptaków!
🪿
Korzystając z okazji, udaliśmy się przy zachodzie słońca do Rzeczpospolita Ptasia, gdzie mieliśmy ogromną przyjemność podziwiać żurawie, gęsi…i wiele innych gatunków ptaków, które zlatywały się w licznych kluczach na rozlewiska
widok zachodzącego słońca, wszechobecnej zieleni i ptaków odpoczywających na łąkach wzbudził w nas niebywały zachwyt! 



Nie obyło się również bez integracyjnego ogniska połączonego z warsztatami fotograficzno-filmowymi, które poprowadził Dominik Równicki
smartfony młodzieży były rozgrzane do czerwoności od robienia zdjęć i kręcenia filmów 
W kolejny dzień wyjazdu postawiliśmy na kontakt z lubuską naturą
wybraliśmy się do Park Narodowy Ujście Warty, by podziwiać faunę i florę
nasze wrażenia uwieczniliśmy na filmach i zdjęciach!
Efektami naszych działań podczas wycieczki pochwalimy się już niedługo! 

Zabieramy się wspólnie do pracy, by zaprojektować folder oraz zmontować daily vloga 

Droga młodzieży! Dziękujemy Wam za udział w naszej wycieczce 
było nam niezmiernie miło spędzić z Wami czas
liczymy, że również z uśmiechem na twarzy będziecie wracać do naszej przygody 
—
Zadanie dofinansowane ze środków województwa lubuskiego w ramach programu Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe 2023. Projekt realizowany jest przy współpracy ze stowarzyszeniem Wyspa Kultury!
PEŁNA FOTORELACJA Z WYCIECZKI DOSTĘPNA JEST W ZAKŁADCE GALERIA!
FESTIWAL POETYCKI już za nami!
Pędzimy z obiecaną relacją z naszego FESTIWALU POETYCKIEGO, który odbył się 20 sierpnia w zabytkowym zborze w Letnicy!
Wydarzenie zgromadziło lokalnych i przyjezdnych poetów, artystów i działaczy kultury!
Wspólnie rozpoczęliśmy od odsłonięcia „Ławeczki poetów”, przy której zasadziliśmy pamiątkową lipę!
Ławeczka symbolizować ma stworzoną przez nas bazę poetów, którą znaleźć można na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy! 
Po części oficjalnej zaprosiliśmy Was na „RANDKĘ Z POETĄ” – akcję, której celem było zaprezentowanie przybyłych na nasze wydarzenie – artystów!
Każdy mógł się przysiąść do poety/poetki, by porozmawiać o jego/jej twórczości 
Kolejne punkty naszego programu odbyły się na scenie plenerowej z widokiem na park i zbór 
Na jej deskach zaprezentowało się małżeństwo Wika i Maciej Kałamarscy, którzy w niezwykłych dźwiękach zawarli teksty poetyckie
Gitara oraz „muzyczne przeszkadzajki” było idealnym tłem dla głosu Wiktorii i zielonej scenerii letnickiego parku 
Licznie zgromadzona publiczność była oczarowana!
Następnie przyszedł czas na panel dyskusyjny pt. POEZJA, TRANSHUMANIZM I SZTUCZNA INTELIGENCJA. KSZTAŁTOWANIE LUDZKIEJ DUSZY W EPOCE TECHNOLOGICZNEJ. Nasi prelegenci – Sebastian Piórkowski (poeta, slamer) i Zbigniew Zebar (wydawnictwo Liberum Verbum) próbowali rozstrzygnąć, czy w czasach sztucznej inteligencji poezja i ogólna twórczość artystyczna ma rację bytu!
Zacięta dyskusja uczestników i błyskotliwe refleksje utwierdzają nas w przekonaniu, że ten punkt programu zyskał Waszą aprobatę 
W dających wytchnienie od upałów – murach letnickiego zboru odbył się pierwszy w historii gminy Świnica – SLAM POETYCKI! 
W konkursie wzięło udział 11 ochotników, którzy zaprezentowali swoje autorskie utwory! Przed licznie zgromadzoną publicznością (blisko 80 osób) nasi uczestnicy bawili, wzruszali i skłaniali do refleksji
Wśród uczestników: Halinka Bohuta-Stąpel, Wioletta Cepowska, Bogumiła Hajdasz, Agnieszka Ginko, Alicja Mowczan, Magdalena Dwurzyńska, Elżbieta Dybalska, Renata Diaków, Adam Wierzbicki, Sebastian Piórkowski oraz Janusz Kończak publiczność wyłoniła jednego zwycięzcę – MAGDALENĄ DWURZYŃSKĄ! 

Magda otrzymała od nas unikalną statuetkę wykonaną przez naszego lokalnego ceramika – Henryka Krakowiaka! 
Finałem wieczoru był koncert zespołu Trupięgi
niezwykłe muzyczne aranżacje wierszy Bolesława Leśmiana zaczarowały letnicki zbór! Była prawdziwa uczta dla duszy i ciała! 
Dziękujemy Wam za ten występ! 
Dopełnieniem całego dnia była strefa dziecka z grami słownymi, a także pyszne lody, kawa i domowe ciasta! 
Nasze wydarzenie przechodzi do historii, a w nas tli się nadzieja na organizację więcej takich niezwykłych spotkań!
Mnóstwo pozytywnych komentarzy, utwierdza nas w przekonaniu, że warto sięgać do niszowych tematów i przedstawiać je w nowym, odświeżonym i na pewno CIEKAWYM wydaniu! 
Dziękujemy!
ORAZ WAM UCZESTNIKOM WYDARZENIA ZA OBECNOŚĆ 
—
Projekt sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023. Zadanie realizujemy wspólnie z grupą nieformalną „Klub Miłośników Poezji, a także ze stowarzyszeniem Wyspa Kultury! Operator: LGD Między Odrą a Bobrem
PEŁNA FOTORELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST W ZAKŁADCE GALERIA!
Nagroda kulturalna dla Świdniczan!
Cieszymy się razem z nimi i przesyłamy moc gratulacji! 

Nasz Zespół Śpiewaczy Świdniczanie podczas Gminnego Święta Plonów otrzymał Nagrodę Kulturalną Gminy Świdnica. Bon o wartości 4000,00 zł na ręce Pani Grażyny Sikorskiej – kierowniczki zespołu złożyła Pani Izabela Mazurkiewicz-Kąkol – Wójt Gminy Świdnica. Jest to uhonorowanie wieloletniej działalność Świdniczan oraz podziękowanie za wkład zespołu w wspieranie działań kulturalnych na terenie gminy oraz promocję gminy na arenie województwa lubuskiego.
Jest to ogromne wyróżnienie dla naszych śpiewaków, szczególnie, że w tym roku obchodzą 20-lecie pracy artystycznej. Przypominam, że już 16 września w Wilkanowie odbędzie się jubileusz zespołu połączony z XIV Przeglądem Zespołów Śpiewaczych. Dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się „Potańcówka wiejska” finansowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu „Potańcówki Wiejskie – edycja 2023”.
Gminne Święto Plonów 2023! Relacja!
GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW w Lipnie za nami! 




Uroczystość rozpoczęliśmy mszą święta dziękczynną w kościele, by następnie w barwnym korowodzie przejść ulicami wsi na plac dożynkowy
Na miejscu Pani Wójt – Izabela Mazurkiewicz-Kąkol, w towarzystwie Starościny i Starosty Gminnego Święta Plonów – Sławomira i Marleny Opieczonek, a także Wicemarszałka województwa lubuskiego – Stanisława Tomczyszyna podzielili się chlebem z uczestnikami wydarzenia
Następnie Pan Sołtys wraz z Panią Wójt wręczyli pamiątkowe dyplomy dla najbardziej zasłużonych rolników Lipna, a także dla najstarszych mieszkańców wsi 
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy muzyczne w ramach sceny lokalnej, na której wystąpili: Zespół śpiewaczy „Świdniczanie”, Pola i Maks Nowak, a także rodzina Nowackich z Koźli
Do tańca natomiast, w tym dniu, przygrywali nam Wihajster – Orkiestra Taneczna, a także zespół Niespotykani 

Ich występy porwały do tańca niejedną parę 
Na zgromadzonych gości czekały wspaniale przygotowane stoiska sołeckie! Dzięki współpracy sołectw, stowarzyszeń i kół wiejskich na stoiskach mogliście spróbować ich swojskiego jadła! 
Nie zabrakło również strefy animacyjnej dla najmłodszych prowadzonej przez Bardzo Fajnego Klowna, a także naszych warsztatów plecenia wianków w ramach projektu BAZART! Na miłośników roślin czekało też stoisko pełne aromatycznych herbat od Teresy Zatwardnickiej 
—
W ramach wydarzenia odbył się konkurs na najpiękniejsze wieńce i kosze dożynkowe!
Jak co roku sołectwa zaskoczyły nas swoją pomysłowością
Dziękujemy Wam za kultywowanie tradycji i ogrom pracy włożony w przygotowanie wieńców i koszy 
WIENIEC TRADYCYJNY:
I miejsce – sołectwo Lipno
II miejsce – sołectwo Buchałów
III miejsce – sołectwo Koźla (KGW Koźlanki)
IV miejsce – sołectwo Drzonów
WIENIEC WSPÓŁCZESNY:
I miejsce – sołectwo Letnica
II miejsce – sołectwo Grabowiec
III miejsce – sołectwo Wilkanowo
KOSZE DOŻYNKOWE:
I miejsce – sołectwo Świdnica (zespół śpiewaczy Świdniczanie)
II miejsce – sołectwo Drzonów
III miejsce – sołectwo Letnica
IV miejsce – sołectwo Buchałów
V miejsce – sołectwo Wilkanowo
Pani Wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol wręczyła również nagrody kulturalne i sportowe gminy Świdnica
Ale o tym już w osobnym poście 

—
PEŁNA FOTORELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST W ZAKŁADCE GALERIA.
