Aktualności

HEJT. Warsztaty z młodzieżą!

💬 14 czerwca w ramach akcji „O mowie nienawiści i hejcie” zorganizowaliśmy w Świdnicy spotkanie z lokalną młodzieżą. Na zajęciach w szkole, z wykorzystaniem otrzymanych książek oraz scenariuszy opracowanych przez HIA Polska, omawialiśmy przyczyny i skutki powszechnie stosowanej mowy nienawiści i hejtu.
 
Młodzież chętnie podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi omawianego problemu. Opowiedzieli nam o tym, na jakich portalach społecznościowych się udzielają, czy bezpośrednio i w jakiej formie doświadczają hejtu w sieci i realu. Wspólnie omówiliśmy najczęściej stosowane formy agresji w mediach społecznościowych oraz metody zapobiegania tym zjawiskom.
 
Uczniowie otrzymali balony z napisami: złość, nienawiść, kompleksy, które symbolizowały uczucia pobudzające do stosowania mowy nienawiści i hejtu. Młodzież otrzymała kartki, na których napisała zdania i słowa agresji, z którymi najczęściej się spotykają, a następnie połączyliśmy wszystkie kartki i owinęliśmy nimi chętnego ucznia. Balony zostały przebite, a kartki zostały zniszczone, odzwierciedlając walkę z omawianymi zjawiskami.
 
Następnie młodzież stworzyła „okienka” z pozytywnymi treściami, które odczytaliśmy i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia aparatem Instax. Na koniec zajęć wspólnie nagraliśmy filmiki promujące przeciwdziałanie stosowania hejtu i mowy nienawiści, a każdy uczeń otrzymał pamiątkową fotografię.
 
Spotkanie i warsztaty z młodzieżą zostały zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Świdnicy w ramach ogólnopolskiej akcji „O mowie nienawiści i hejcie, której organizatorem jest Fundacja Rozwoju Informacyjnego w Warszawie i Fundacja Humanity in Action Polska z siedzibą w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *